16 Mayıs 2021 Paz

AKKUŞ’UN ÇİÇEKLERİ GÖNLÜMÜZDEDİR BİZİM

Biz Akkuş’un çiçeklerinin tohumlarını gönlümüze ektiğimizden, çiçeklerimiz solmaz bizim.

AKKUŞ’UN ÇİÇEKLERİ GÖNLÜMÜZDEDİR BİZİM

Efendim, Akkuş denilince ilk akla gelenlerden şeylerden biri kardır. Elbette Akkuş’ta mevsimi gelince kar yağar. Üstelik “hatırı sayılır” kar yağar. Ancak bahar geldi mi o kadar güzel çiçekler açar ki kimse bunlardan bahsetmez.

Bir şey hakkında ney çok konuşuluyorsa hafızalarda da o kalırmış. Akkuşlu olsun olmasın her ağzını açan kardan, soğuktan bahsederse olacağı budur.

Nedense bazı yerlere güzel tarafından bakmıyoruz. Bakmıyoruz mu bakamıyoruz mu orası da belli değil. Hâlbuki Akkuş’un o kadar çok güzel yanları var ki hakkında iki kelam söz etmek aklımızın ucuna bile geçmiyor belki.

Akkuş’ta kış uzun yaz kısadır. İlkbahar ve sonbahar yok gibidir. Ancak her iki mevsimde de öyle güzellikler vardır ki alıcı gözle baktınız mı mest olmamak elde değil. Belki Akkuşlu her zaman gördüğü için onlara normal gelebilir. Öyle de olsa iyi yönlerini dile getirmek bir yerin tanıtımı açısından hatırı sayılır yer tutar.

Akkuş’ta kaç çeşit çiçek vardır bilen var mı?

Ben bilmiyorum mesela. Ancak iyice incelendiğinde ne kadar çok çiçek çeşidi olduğunu göreceksiniz. Özellikle sarı rengin hâkimiyeti var.

Ben İMKB YİBO’da çalışırken “C” blok diye tabir edilen lojmanın yanında onlarca tür çiçek gördüm. Ve bazılarını fotoğrafladım. Belki fenci oluşumuzun bir ilgisi bu. Yine YİBO’dan şehre gidene kadar yol boyu onlarca bitki türü var. Biz etrafa topluca baktığımız için onları fark edemiyoruz bile.

Aslına bakılırsa Akkuş biyologlar için tam bir çalışma alanı. Belki ilmi bir çalışma sonucu “endemik” bir bitkiye bile rastlamak mümkün.

Kısaca Akkuş değişik güzellikleri barındıran bir yerdir.

Çiçekleri görmek için arı olmak gerekmez.

Şimdi oralarda ne envai çeşit çiçekler açmıştır. Ve her adımda bir farklı bir çiçek fark edilmeyi bekler.

Fark etmek için farklı bakmayı bilmek gerekir.

Biz Akkuş’un çiçeklerinin tohumlarını gönlümüze ektiğimizden, çiçeklerimiz solmaz bizim.

Velhasıl Akkuş’un çiçekleri güzeldir.

İnsanı gibi yani…

Zeki ORDU

 

Related Articles

1 Yorum

  1. Güzel yazın ve değerlendirmelerin için teşekkürler Zeki Hocam.Güzellikleri görebilmek için fenci olmaya gerek yok.Bakabilmek ve baktığını görebilmek önemli.Birde bunu dile getirebilmek ve satırlere dökebilmek için şairane bir ruh gerek.Oda sizde var maaşallah.Ne diyelim” Güzel gören, güzel düşünür.Güzel düşünen, hayattan lezzet alır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,447BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
13AboneAbone Ol

Çok Okunanlar