17 Haziran 2024 Pts

AKKUŞ’TA KARAKIŞ OLUR MU?

Akkuş’ta kar güzeldir. Akkuşlu da…

AKKUŞ’TA KARAKIŞ OLUR MU?

Ben Perşembe’nin sahil köylerinden birinde dünyaya gözlerimi açmışım. Yürüme zamanına kadar “dışarıyı” belki bir kucakta gördüm. Ancak dünya ile kalıcı ilgili kalıcı bilgiler okul çağına yakın zamanlarda oldu.

İlk defa ne zaman kar gördüm hatırlamıyorum. Hafızamı zorladığım zaman ikinci sınıfa giderken yağan kardan başkasını hatırlamıyor. Çünkü ikinci sınıfı, birinci sınıfı okuduğumuz binada okumadığımdan; okul önünde bana atılan karlardan aklıma geliyor.

Zaman ilerledikçe her kışın da karın da nasıl olduğunu kavradık. Yarım asır önce sahile de kar çok yağardı. Bölge ılıman bir iklime sahip olduğundan uzun süre kalmazdı yerde. Hatta şubat mart aylarında bahçe aralarında yer yer erimemiş karlar olurdu. Zaman içerisinde azalarak çekilirdi dünyamızdan.

Karın her erimesinde bir hüzün çökerdi içime. Hâlbuki karı sevmezdim. Bir keresinde çok üşüdüğümden mi nedir kar bana hep üşümeyi ve morarmış parmaklarımı hatırlatıyordu.

Karadeniz’den ayrıldıktan sonra en çok karı Bitlis’te gördüm. En az iki metreyi bulan yağışlar oluyordu. Yeryüzü sanki biraz daha yükseliyordu.

Kar ile en çok iç içe olduğum yer Akkuş oldu. Akkuş’ta çok şey gibi kar da hayatıma girmişti. Ne yalan söyleyeyim karın bu kadar yakıştığı bir yer olamazdı. “Gel de onu insanlarına sor” diyebilirsiniz. Haklısınız. İşin zahmet boyutu başka. Ancak bence kar Akkuş’un dışında bu kadar güzel görünemez.

Şimdi bir kış daha yaşıyoruz. Yurdun muhtelif yanlarından kar ve kar yağışı fotoğrafları görüyoruz. İnanın sadece kar özlemini giderecek kadar yağan karlar bunlar. Yine gözlerim Akkuş’tan gelen görüntüler e baktı hayranlıkla.

Soğuğu, zahmeti, ulaşımı zorlaştırması bir yana Akkuş’a kar yakışıyor. İnsanı çok sıcak olmalı ki, soğuk karlar ilçeyi kaplamış. Karların soğukluğu Akkuş insanının gönül sıcaklığını söndüremez. Akkuş’ta ancak bedeninizi üşüyebilir. Güler yüzlü ve samimi bir Akkuşlu ile içilen iki yudum çay ve yapılan sohbet sizi sıcak iklimlere götürecektir eminim.

Akkuş’ta kar üşütmüyor efendim. Eğer üşüyorsanız dışınıza değil de içinize bakınız.

Yüreği har, hayali bahar olan bir yere kar neylesin.

Akkuş’ta kar güzeldir. Akkuşlu da…

Zeki ORDU

 

Related Articles

1 Yorum

  1. Akkuş’a, Akkuş’luya olan ilgin ve sevgin için ne kadar teşekkür etsek azdır çok kıymetli hocam. Akkuş’ a gelip gören, burada yaşayan, görev yapan ve sonra çeşitli sebeplerle burdan ayrılan insanlardan böyle övgü dolu sözler duymaya pek alışık değiliz de. Bizler de seni çok seviyoruz inanın. Tekrar teşekkürler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar