17 Haziran 2024 Pts

AKKUŞLU SANDIK BAŞINA MUTLAKA GİTMELİ

Kendinizin ne kadar önemli olduğunuzu siz hissettirmezseniz başkası sizin yerinize mücadele etmez.

AKKUŞLU SANDIK BAŞINA MUTLAKA GİTMELİ

Seçime dört gün kaldı.

Ülkeyi yerel seçimlerin heyecanı ve bir o kadar da merakı sardı.

Tabirimi hoş görünüz ama ülkede birçok kişi için yerel seçimlerin önemi yok. Hani “Gelen ağam giden paşam” kabilinden bakıyorlar meseleye.

Elbet bakarlar, hani neredeyse “Bir eli yağda bir eli bağda” diye tabir edilen kişileri “Filanca yerin Belediye Başkanı” niye ilgilendirsin?

Akkuş ve benzeri yerler için durum hiç de öyle değil. Akkuşlu bu seçime en yüksek oy oranı ile katılmalı. Oylarını kime, hangi partiye verirlerse versinler ama mutlaka sandık başına gitsinler. Bu çok önemli. Akkuş’un başkanı ilçeye göre en çok katılımın olduğu bir yerin başkanı olarak seçilmeli.

Buradan kimse yanlış bir şey çıkartmasın. Tercih size ait olacak. Yoksa “Kimi seçelim” sorusuna cevap aramıyoruz burada.

Şayet bir yer yüksek oranda seçime gider de temsilcisini seçerse bunun bazı avantajları olur. Seçim zamanında “Bir oy bir oydur” diye gezinip duran adaylar daha çok hizmet etmek zorunda kalır. Seçtiğiniz başkan sizin için bir üst makama giderken kendisine oy vermeyenlerin desteğini bile hisseder.

Seçimler kanunla düzenlenen tarihlerde yapılır. Yani ya dört senede bir, ya da beş senede bir olur. Onu siyasi irade belirler. Ancak kaç senede bir olursa olsun hiçbir seçim son seçim değildir. Gün geçer, zaman dolar ve sandık yine milletin önüne konur. Bunu bilmekte fayda var. Siz de dört-beş yıl önceki vaatleri ve icraatları değerlendirip tercihinizi yaparsınız.

Bu sebeple özellikle Akkuş gibi her zaman hizmete ihtiyaç duyan yerlerde seçimler çok mühimdir. Yoksa sahil şehirlerinin bir çoğunda bazı kişilerin seçim yerine piknik yapacağından eminim. Çünkü bu şehirde “Belediye Başkanı da benimle yaşayacak bana ne” diyenler olacaktır.

Seçimlere çok az kaldı. Mutlaka sandık başına gidiniz. Canınızın istediği tercihi yapınız. Oyunuzun yani kendinizin önemini hissettiriniz. Kendinizin ne kadar önemli olduğunuzu siz hissettirmezseniz başkası sizin yerinize mücadele etmez.

Yarınlarınız arzu ettiğiniz gibi olsun.

Zeki ORDU

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar