16 Mayıs 2021 Paz

AKKUŞLU BÜROKRATLAR

Akkuş gurbette de güzelmiş meğer.

AKKUŞLU BÜROKRATLAR

Malum olduğu üzere her okul mezuniyet töreni yapmaya başladı. Bu önceleri üniversitelerde olurdu. Daha sonra bazı liseler de böyle faaliyetlere kalkıştı. Televizyonlar da bunları göstermeye başlayınca ülke çapına yayıldı.

Artık mezuniyet törenleri sadece üniversitelerde olmuyor. Lise, ortaokul, ilkokul derken sıra anaokuluna kadar geldi.

Konumuz bunlar değil.  Bunlar ayrı meseleler.

Bizim çocuk üniversiteyi bitirdiğini bize haber edince mezuniyet tören gününü de bildirmeyi ihmal etmedi. Ee ne olacak! Apar topar Ankara’nın yolunu tuttuk. Gerekli işlemlerden sonra bazı tanıdıklarımıza geldiğimizi bildirdik.

Yaklaşık 12 sene önce ayrıldığımız Akkuşlu bir dostumuza telefon edince o önce beni her zamanki gibi aradığımı sandı. Ancak Ankara’da olduğumu söyleyince hemen yerimi öğrendi ve beni almaya geldi. Biz de hanımla birlikte onunla gittik. Ne demişler “misafir ev sahibine tabiidir.”

Akkuşlu dostumla Ünye İlçe Tarım müdürü iken tanışmıştım. Bir çocuğu da benim öğrencimdi. Aradan geçen yıllar sonra üniversiteyi bitirmiş olan öğrencimle de karşılaşacaktım. Ve karşılaştık.

Bizi Atatürk Orman Çiftliğine ait lojmanına götürdü. Ünye’de ki başarılı çalışmaların bazılarını lojmanın bahçesinde de uygulamıştı. Bu arada iki aile arasında tanışmayanlar da tanıştı.

Ülkenin başkentinde bol bol Akkuş’tan bahsettik. O baba ocağının ben de görev yaptığım yerin özlemini içimizde yaşıyorduk. Sohbetimizin ana konusu Akkuş’tu. Her ne kadar ülke ve başkent ile bazı konuşmalarımız olduysa da bu sayfanın konusu olmadığından oraları geçiyoruz.

Halis Türkoğlu dostumla vaktimizin el verdiği ölçüde sohbet ettik.  Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nde müdür yardımcılığı görevini başarıyla sürdürdüğünden eminiz. Akkuşlu hemşehrilerimzi bazı görevlerde görmekten memnuniyet duyarız. Sizce de öyle değil mi?

Her güzel şey gibi bu sohbette sona erdi. Yıllar sonra bir dostumla tekrar karşılaşmak ve öğrencimi üniversite bitirip görevde görmek beni çok mutlu etti.

Bu arada Ankara’ya gelip site yöneticimiz İhsan Çam’a haber vermeden geri dönmemizi vefasızlık addetmesin. Vaktimiz bu kadardı. Kendisine buradan selamlarımızı iletiyoruz.

Akkuş gurbette de güzelmiş meğer.

Akkuş’u konuşmak bir başkaydı.

Bu yerin kıymetini bilmeli.

Değil mi?

Zeki ORDU

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Zeki hocam yukarıdaki nazik yazınızı okudum gerçekten duygulandım..Sizin gibi milli eğitim camiasın’da nesli gittikçe azalan, eğitim ordumuzun bir neferiyle tanışmaktan mutluluk duyuyorum.Bir öğrenci velisi olarak da sizleri yakinen tanıdım,sizin olmadığınız ortamlarda da zaman zaman öğrenciniz olan şu an hariciye’de görev yapan kızımla kulağınızı çınlatıyoruz. Ayrıca Ankara’daki sohbetlerimiz sırasında benimde halen aile büyüklerimin yaşadığı Akkuş’umuzla ilgili bazı konuları sizinle konuşma fırsatını buldum.Daha önceki görev yaptığınız, ilk kurucu müdürü olarak görev yapan kayınbiraderim Aziz BOZOK vasıtasıyla yakından bildiğim Akkuş’daki Yatılı bölge okulunda başarılı çalışmalarınızı yakından bilmekteydim Her ortamda bunu da dile getirmekteyim.Ama kaderin ne yazık ki cilvesi Kamu görevlileri başarılı oldukları yerlerde bazı kuşları yuvalarına da rahatsız ettikleri için mi dir ? bilmem ama size yapılan gibi yer değiştirilmek durumunda kalmaktadır. Sizler gibi başarılı görev arkadaşlarımıza hiç bir zarar vermemekte ama olan oralardaki sizlerden hizmet bekleyen o genç beyinlere , velhasıl ülkemize olmaktadır.Sizler Akkuş’umuzda görev yaptığınız gibi oradan ayrılınca da yine oralarla ilgili bazı güncel yazılarınızla ve anılarınızla bizleri hep aydınlatınız oralara olan özlemlerinizi tazelediniz.
    Sizlere ve bu yazınıza yorum yazan Cemil KOCAOGLU kardeşime çok çok teşekkürler.Ben ve ailem sizler gibi tüm eş dostlarımızı misafir olarak ağırlamaktan onur duyarız
    Halis TÜRKOĞLU
    ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ -ANKARA

  2. SAYIN ZEKİ HOCAM ÖNCELİKLE AKKUŞ’UMUZLA İLGİLİ YAZILARINIZ YAKINDAN TAKİP EDEN BİRİ OLARAK SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM. HALİS BEY’E GELİNCE
    AKKUŞLU OLMAKLA ÖVÜNEN, HER FIRSATTA BUNU DİLE GETİREN, GEÇMİŞİNİ UNUTMAYAN HEPİMİZİN TAKDİR ETTİĞİ HEMŞERİMİZDİR. BENİM GÖNLÜMDEN GEÇEN DE HALİS BEY GİBİ MEMLEKETİNE, HEMŞERİSİNE SAHİP ÇIKAN ARKADAŞLARIMIZIN SAYISININ ÇOĞALMASIDIR. ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM. HAYIRLI RAMAZANLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,447BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
13AboneAbone Ol

Çok Okunanlar