16 Mayıs 2021 Paz

AKKUŞ YİBO VE GERİYE KALANLAR

Eğer bazı şeyler hatırladığınızda içinizde "€œcızz"€ diye bir şey oluyorsa bilin ki bir şeyleri özlemişsinizdir.

AKKUŞ YİBO VE GERİYE KALANLAR

 

Her yaz okullarda da bir hareketlenme olur. Okullar yeni eğitim yılına yeni bir kadro ile başlar. Gelenler olur, gidenler olur. Ve bir yıl böyle geçer.


Mecburi gitme ve gelmelerin dışında isteğe bağlı atamalar da olur. Birileri daha önceki yerlerinden ayrılıp başka bir yere giderler. Bu hem bir ayrılık hem de kavuşmadır.


Her kavuşmada bir ayrılık hikayesi vardır.


Daha önce görev yaptığım Akkuş YİBO'dan da her yıl birileri gidiyor ve yerine yenileri geliyor. Ben hala daha Akkuş'€™ta iken kadroyu hayal ediyorum. Çünkü ben oradayken orada bulunanları tanıyorum. Hep onları düşünüp onları hatırlıyorum. Bu da gayet tabii bir durum. Ne de olsa belli bir zaman aynı görevi aynı anda yaptık.


Daha sonra ayrıldık birer birer.


Geçenlerde bir arkadaşımın başka bir yere atanma haberi üzerine kendisini aradım. Yeni görev yeri için başarılar diledim. Konuşma esnasında daha başkalarının da tayin olduğunu öğrendim. Benim zamanımda bulunan 24 kişiden kala kala iki kişi kalmış okulda.


İçime bir hüzün çöktü. Hiçbiri akrabam veya yakınım değildi. Her biri ülkenin bir yanından gelmişlerdi. Yine her biri ülkenin muhtelif yerlerine gitmişler. İçim bir hoş oldu. Kendimi boşluğa düşer gibi hissettim bir an. Sanki hepsi Akkuş'€™u değil de beni terk etmişlerdi. Halbuki ben de bazılarından önce ayrılmıştım bu şirin ilçeden.


Hayat ne garip diye düşündüm. Bir varsın bir yoksun. Bir gün bakmışsın ki dünyada da yoksun. O zaman geriye bırakacağın şey çok önemli işte. Mesele büyük şair Baki'nin dediğini yapmak. Ardından hoş bir sada bırakmak lazım.


Arkadaşlarım benim için ne düşüyor bilmem ama ben onların hepsini özledim. Keşke hepsinin de bu yazıyı okuyup yorum yazmasını isterdim. Hepsi de benim için unutulmayanlardan oldu. Kalbimin bir yerinde onları bir arada saklıyorum. Yarın bu gün o iki kişi de oradan ayrılacak ve benim görev yaptığım okula yolum düşünce bana bir misafir gelmiş gibi €œhoş geldiniz€ diyecekler.


Ne yalan söyleyeyim Akkuş YİBO içimde bir yara olarak kaldı. Umarım diğer arkadaşlarım da buna benzer şeyleri hissediyordur.


Herkese en kalbi selamlarımı gönderiyorum. Belki bir gün bir yerde yolumuz yine kesişir.


Eğer bazı şeyler hatırladığınızda içinizde "€œcızz"€ diye bir şey oluyorsa bilin ki bir şeyleri özlemişsinizdir.


Ah Akkuş!


Ah YİBO!


Ah meslektaşları!


Cızz!…


Zeki ORDU

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,447BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
13AboneAbone Ol

Çok Okunanlar