27 Eylül 2023 Çar

Akkuş Piknik Yeri Değildir

Akkuşlu tam bir Anadolu insanıdır.

Akkuş Piknik Yeri Değildir

Bazı internet sayfalarında rastlıyoruz. Akkuş’tan yazın çekilmiş bir iki fotoğraf ve yanında bir söz:
-Güzel bir gün geçirdik.
Çimenler üzerinde bazı insanlar. Akarsu kenarında dolaşanlar, bir ağaç altında oturanlar, uygun bir yerde mangal vs…
Piknik biter herkes orayı terk eder.
Şimdi ne var bunda diyecek olursunuz. Elbette bir şeyler anlaşılmıyor ilk planda. Yakından uzaktan gelip piknik yapmışlar, eğlenmişler ve tatili değerlendirmişler. Yabancılar vardıkları yeri tanımış, belki yine gelecekler. Gelsinler tabi. Hoş gelmişler safalar getirmişler.
Bu arada yerlilere sözümüz yok. On ay Akkuş’ta yaşamış insanların bütün yaz tatil yapsa yeridir. Ancak dışarıdan gelenler yaptıkları bu gezinin fotoğrafları internet sayfalarına atarken kullandıkları cümleler çok ilginç.

Bunlardan bazıları:
Argan yaylası harika…
Tifi mükemmel…
Dumantepe’nin etleri şöyle…
Yine gideriz müsait zamanda…
Yazın tam benlik…
Cümleler uzayıp gider.

Ancak bir yer sadece kendi ihtiyaçlarının karşılanmasıyla güzel olmaz. Bir yer sadece bir mevsim güzel olmaz. Siz ziyaret ettiğiniz yeri mi ön plana çıkartmak istiyorsunuz, yaptıklarınızı mı anlatıyorsunuz?
On ay Akkuş’un kahrını çekmiş o insanları düşündünüz mü hiç? Sadece bir yıllığına on ay değil. Ömrünü o yerlerde geçiren binlerce insan var.
Hayatla bire bir cebelleşen bu cefakâr insanlar sizin piknik hikâyelerinizi dinlerken kendilerini nasıl hissediyor acaba?
Akkuşlu cefakardır,
Akkuşlu vefakardır,
Akkuşlu çilekeştir,
Akkuşlu merttir.
Elbet bir sepette kırık yumurta bulunur. Bunu genele yayamazsınız. Orada hayatları geçiren insanlar yayla hikayeleri, piknik hikayeleri dinleyince ne hale gelir bilir misiniz? Bazıları Uludağ’a milyonlar harcayarak kar görmeye giderken bile üç beş gün sonra kaloriferli dairelerine dönerler. Üstelik Anadolu insanının yetiştiği ile beslenirken bazılarını da beğenmez kibrinden.

Akkuşlu tam bir Anadolu insanıdır. Buraya gelenler buranın dertleriyle de ilgilense az çok olmaz mı? Mesela geçim kaynaklarınız ne, bir yıl burada nasıl kalabiliyorsunuz, ısınma problemini nasıl hallediyorsunuz, sağlık hizmetleri yeterli mi, kamu kuruluşları ihtiyaca cevap verebiliyor mu, yüksekokulu var mı vs vs…

Sahile iki santim kar düşmeden okullar tatil olurken buranın insanı kar ve kışa rağmen okur. Hani o meşhur fırsat eşitliğinden faydalanarak.
Kısaca Akkuş mesire yeri değildir. Buranın havasını teneffüs eden, suyunu içen ekmeğini yiyen herkesin Akkuş’un duyurulması gereken meselelerini duyurmak ‘vicdani’ bir vazifedir. Yoksa coğrafyanın suçunu insana atmak hiç de vicdan ölçülerine sığmaz.

Ve yine kış geldi. Akkuşlu diğer seneler gibi bir kış daha geçirecek. Belki buradan bir faydam yok ama onların üşüyen parmaklarının acısını bir nebze de olsa içimde hissediyorum.

Selam sizler yiğit Anadolu insanları…

Zeki ORDU
 

 
Okuma: 1030

Yorumlar (2)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
yazar SEMRA PEHLİVAN , 29 Ocak, 2013

ZEKİ BEY BENDE BİR AKKUŞLU OLARAK YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM.

 
 

……
yazar ALİ SEVİNDİK , 18 Aralık, 2012

ZEKİ BEY; YAZIN ORADAN FOTOĞRAF ATANLAR İNANKİ O ÇETİN GEÇEN KIŞIDA YAŞAMIŞTIR.O FOTOĞRAFLARI ATANLAR ORAYA GELİP PARA HARÇIYOR AKKUŞ'UN EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNUYOR.BAŞKA YERE Mİ PARA HARCASINLAR.KENDİ MEMLEKETLERİNE GELMEK O İNSANLARIN EN DOĞAL HAKKI DEĞİL Mİ.AKKUŞ'UN YAZI AYRI GÜZEL KIŞI Bİ AYRI GÜZELDİR BENCE.DİĞER MEMLEKETLERDE YAŞAYANLARDA İNANKİ BAZI ZORLUKLAR YAŞAMAKTADIRLAR.OLAYALARA SADECE KENDİ PENCERENİZDEN BAKMAYAIN VE BENCE O FOTOĞRAFLARI ATANLARI DA ELEŞTİRMEYİN.O FOTOĞRAFLARI ATANLAR İNANKİ AKKUŞ'UN KIŞ MEVSİMİNİDE ÇOK ÖZLEMEKTEDİR.KAPANAN YOLLARI VE SERT ESEN RÜZGARLA BİRLİKTE FIRTINAYI BİLE ÖZLEMİŞİZ BİZ.YAYA OLARAK BİR METRE KARDA DEREYOLUNDAN AKKUŞ' GİTMEYİ ÖZLEMİŞİZ BİZ….SAĞLICAKLA KALIN.

ZEKİ ORDU
Sayın Ali Sevindik Bey. Öncelikle yazıyı dikkate alıp okuduğunuz ve yorum yazdığınız için teşekkür ederim. Yazının baştan yedinci sırasında "Bu arada yerlilere sözümüz yok. diye bir cümle var. benim bahsettiğim kişiler Akkuşlu olmayıp ellerinde hazır yiyecek ve içecekleriyle kendilerine bir yer bulan ve Akkuşun herhangi bir yerinde seyehata gelenlerdir. Hiç para harcamasalar da reklamı açısından yine de faydalıdır. dışarıdan gelip alışverişlerini burada yapanlara sözümüz yok. Yerliler zaten kendi memleketlerinde n alıyor. işte her şeyi ile hazır vaziyette gelip gidenler için yazılmış bir yazı. bu gün ülkeler bile ekonomilerine katkıda bulunmaları açısından turizmi desteklemektedi r. Akkuş için niye olmasın. Akkuşun bir caizibe merkezi olması bölgemiz açısından da fevkalade önemlidir. Ancak bütün ihtiyaçlarımı kendi bölgelerinden temin edip gezip gidenler bir de buranın meseleleri ile ilgili tanıtımlar yapsa fena mı olur? Kastımız kimsenin gelmemesi değil, gelenlerin az da olsa bölgeyi tanımalarını istiyoruz. Bu açıdan yazımızı bir daha değerlendirirse niz memnun olurum. Her şeye rağmen dikkate alıp okuduğunuz için de şahsım adına teşekkür ederim. Baki selamlar…

 
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar