19 Haziran 2021 Cts

Akkuş Meslek Yüksekokulu’nun programlarının açılması

Ordu Üniversitesi Senatosu, Akkuşlular Sizlerden Müjdeli Haber Bekliyorlar

 

Akkuş Meslek Yüksekokulu’nun programlarının açılması ve öğrenci alımı konularında Ordu Üniversitesi Rektörü ile görüşme yapıldı. Çok Yakında Üniv. Senatosunda Konu hakkında karar verilecek.

 

Akkuş Meslek Yüksekokulu’nun programlarının açılması ve öğrenci alımı ile ilgili olarak Ordu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Haluk KEFELİOĞLU ile yapılan görüşmeler ve çıkarılması gereken sonuçlar:

 

Görüşmenin Amacı ve Katılımcılar

 

05.04.2010 tarihinde Akkuş Meslek Yüksekokulu’nun programlarının açılması ve öğrenci alımı konularında somut gelişmeler sağlayabilmek amacıyla görüşmelerde bulunmak üzere bir heyet halinde Ordu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Haluk KEFELİOĞLU ziyaret edildi. Heyette Akkuş Belediye Başkanı Sayın Ecz.Ergüder EFİL, Dernek Başkanı Sayın Fikri ÇAMOĞLU, Ziraat Odası Başkanı Sayın Ahmet KAYA, ilçemiz esnaflarından Sayın Cemil GÖRMÜŞ ve Sayın Altun BASMACI, Doç.Dr.Kazım GÖRGÜLÜ ve Akkuş MYO Müdürü Sayın Yrd.Doç.Dr. Çağatay Edgücan ŞAHİN yer aldı.

 

Görüşmenin İçeriği

 

Ordu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Haluk KEFELİOĞLU Akkuş Meslek Yüksekokulunun programlarının açılması ve öğrenci alımının yapılabilmesi için okul binasının dışında öğrenci yurdu olarak kullanılacak mekanların belirlenmesinin şart olduğunu, bu sağlanmadan öğrenci alımının yapılamayacağını ve bu konudaki kaygılarını ifade etti. Kendisine yurt konusu ile ilgili olarak hazırlanan dosya sunuldu. Dosyada belediye meclisi tarafından oy birliği ile alınan kararlar, yurt sorununun çözümüne yönelik olarak hali hazırda mevcut olanaklar ve değerlendirilebilir diğer alternatifler hakkında kapsamlı bilgiler sunuldu. Ayrıca okul binasının tadilatı konusunda yapılan çalışmalar ve ulaşılan aşamalar hakkında detay bilgiler verildi. Bu somut sunum sonunda Sayın Prof.Dr.Kefelioğlu memnuniyetini dile getirdi ve Akkuş Meslek Yüksekokulunun açılmasının önünde artık bir engel kalmadığını ve konuyu en kısa zamanda senato gündemine getireceğini söyledi. Bu kapsamda heyette bulunan Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Yrd.Doç.Dr. Şahin’den program ve öğrenci alım tekliflerini hazırlamasını rica etti. Program teklifleri ve sayıları Ordu Üniversitesi Senatosunca kabul edilmeden buradan sayı ve isimleri hakkında bilgi sunmanın doğru olmayacağı kanısındayım. Ancak bizleri oldukça memnun edecek bir sonucun çıkacağı beklentisi içerisinde olduğumu ifade etmek isterim.

 

Tren Yine mi Kaçıyordu?

 

Kaçırılan fırsatların ardından en çok söylenen hayıflanmalardan birisi budur. Bir de geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye derler. Eğer Meslek Yüksekokulunun açılması için bu kadar kararlı ve ısrarlı olunmasaydı şu anda kaçan trenin ardından Niğde yollarına düşmüştük. Özellikle yurt ile ilgili kısa sürede oldukça somut belgeler sunan Belediye Başkanı Sayın Ecz.Ergüder EFİL’i ve kendisini yetkilendiren Belediyemiz Meclisini kutlamak isterim. Kısa sürede oldukça ciddi işler başaran ve gerek okulun hazırlanmasında gerekse diğer konularda cansiperane çalışan dernek yönetimini de ayrıca kutlarım. Bu çalışmalar sonucunda tren şimdilik kaçmadı ve Niğde yollarına düşmeye gerek kalmadı.

 

Her Şey Bitti mi? Süreç Nasıl Devam Edecek?

 

Hiçbir şey bitmedi, her şey yeni başlıyor. Gelinen nokta en önemli engellerin aşıldığı noktadır. Okul binası ile ilgili çalışmalar aynı kararlılıkla sürecek ki bu konuda hummalı bir çalışma devam ediyor. Kalan sürecin en önemli aşaması program ve öğrenci alım kararının senatodan geçmesi ve YÖK onayına sunumudur. Bu aşamanın takip edilmesi ve siyasi olarak da desteklenmesi gerekiyor.

 

Yurt sorunu şu anda kısa vadeli olarak çözülmüştür. Bu günden itibaren yurt ile ilgili yeni bir çalışmaya başlanmalı, en kısa sürede yeni bir yurt yapımı sağlanmalıdır. Bunun için bence tek alternatif vardır. Akkuş’a ne yazık ki bu güne kadar hemen hiç Devlet yatırımı yapılmamıştır. Yapılanlar da küçük kamu binalarıdır. Ünye-Akkuş-Niksar karayolu yıllarca haritalarda asfalt gözükmüştü de yol bir türlü bitmemişti. Bizlere sürekli Akkuş’u sevdiklerini söyleyen siyasilerin bu aşamadaki en önemli görevi Akkuş’a Kredi ve Yurtlar Kurumunu getirmek ve en az 500 kapasiteli karma yurt yaptırmaktır. Bunun dışında hiçbir çözüm bizleri ikna etmeyecektir.

 

Eğer bu sağlanmaz ve Akkuş her zamanki terk edilmişliği ile bu sorunda da kendi kaderine terk edilir ise bunun da aşılacağına yürekten inanıyorum. Ancak bunun bedelini de ödetmek bizlerin boynunun borcu olmalıdır.

 

Sevinmeli miyiz Yoksa Üzülmeli mi?

 

Meslek yüksekokulumuzun açılacak ve öğrenci alacak olmasına sevinmeliyiz. İki ya da üç yıl sonra Akkuş’un kazançları net olarak ortaya çıkacaktır.

 

Ben uzun süredir Akkuş ile ilgili olaylarda hep üzülmüşümdür. Beni üzen yüzlerce olay yazabilirim. Zamanı gelince de bunları yazacağım. Ama bu heyetin gidişinden sonra üzüntüm daha da arttı. Bunun sebebini daha önce yaşadığım bir olayla örneklemek isterim.

 

Divriği Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptığım dönemde yüksekokul ile ilgili bazı talepleri iletmek üzere Divriği’den bir heyet üniversite yönetimi ile görüşmek üzere randevu almıştı. Benim de katılmamı istediler. Doğal olarak ben de onlara katılarak görüşmeye gittim. Gelen heyet dört kişiydi. Benle beraber beş olduk. Görüşmemiz sırasında talepler iletildi ancak çok küçük bölümü olumlu karşılandı çoğu geri çevrildi. Bizden sonra Şebinkarahisar ilçesinin yüksekokulunun da (o dönemde bizim üniversitemize bağlı idi) randevusu varmış. Dışarı çıktığımda gözlerime inanamadım. Bir otobüs ve birkaç araçlık bir konvoy gelmiş. Bunlar Rektörün yanına nasıl sığacak diye sesli olarak söylendim. Birisi bana döndü ve hocam bizim içeri girmemize gerek yok o nasıl olsa bizi görüyor dedi. Sonra duydum ki ne istediler ise almışlar. Heyette kimler mi varmış? Milletvekili, kaymakam, belediye başkanı, tüm kamu kurum yöneticileri, partilerin ilçe başkanları, esnaftan önemli bir kesim….

 

Ben daha Akkuş için bir milletvekilinin yollara düştüğünü görmedim. Yanılıyor isem lütfen düzeltin. Kamu görevlilerinin de bu anlamda çok istekli olduğunu düşünmüyorum! Öyle olsaydı yanımızda olurlardı!

 

Özet olarak Akkuş’un ne kadar sahipsiz ve yalnız olduğunu bir kez daha gördüğüme üzüldüm. Yalnızca birkaç kişinin sahiplenmesi ile Akkuş kurtulur mu?

 

 

Sonuç:

 

Bu yazının sonucu yok. Sonuç’a siz karar verin.

 

Saygılarımla…

 

Doç.Dr.Kazım GÖRGÜLÜ

Related Articles

8 YORUMLAR

 1. AKKUŞUN Segili ve kalbi temiz halkı arttık kendimizi kandırmayı bırakalım. BİZ Ordu iline bağlı oldukça, NE YOLUMUZ, NE OKULUMUZ, NE SUYUMUZ,YAPILIR .NEDE BELDE ve Köylülerimiz ,Hizmet alır. SEÇİM MEYDANLARINDA MLLETVEKİLİ ADAYLARI AKKUŞUN YOL OKUL SORUNUNU ÇÖZDÜK DEDİLER KEŞKE DEMESELERDİ YOLUMUZU ÜNYEYE İNMESİNLER DİYE HEP SÖKTÜLER . BİZE ESKİ YOLUMUZU ÖZLETTİRDİLER AK PARTİYE OY VERMEZSENİZ HİZMET GELMEZ DEDİLER SİLME HEP BERABER OYUMUZU VERDİK . ELİMİZDEKİLERİ ALDILAR .1970 . MİŞLERİARAR OLDUK OZAMANLAR SİNAMAMIZ VARDI OTELLERİMİZ , GÖBEKTAŞLI HAMAMIMIZ,KERESTE FABRİKAMIZ, YARI AÇIK CEZAEVİMİZ. KÜLTÜR MERKEZİMİZ VE EN ÖNEMLİSİ KÖYLÜLERİMİZİ. BİTİRİP GÖÇE MAHKUM ETTİLER VE NUFUSUMUZU DÜŞÜRÜP İLÇELİMİZE GÖZÜ DİKTİLER, OYLARIMIZI ALIP GİTTİLER. 11 SENEDİR AKP TEK BAŞINA İKTİDAR KİM ENGELLEDİ AKKUŞA HİZMETİ KİM ENGELLEDİ ÜNYE AKKUŞ YOLUNU KİM ENGELLEDİ AKKUŞUN YÜKSEK OKULUNU.BU ENGELLERDEN SAYIN BAŞBAKANIN VE BAKANLARIN BİLGİSİ DAHİLİNDEMİ, DIŞINDAYSA AKKUŞUN SUÇU NE ORDU AKKUŞU İSTEMİYORSA AZAT ETSİN SAHİP ÇIKAN OLUR EN AZINDA ÖYLE UMUYORUM.SAYIN AKKUŞLULAR BEN TOKAT İLİNİN AKKUŞ ELİNE SAHİP ÇIKACAĞINA İNANIYORUM ÇÜNKÜ NİKSAR YOLU İLE ÜNYE YOLU ÖRNEKTİR İKİ YOLUDA KIYASLAYIN .BİDE KÖY YOLLARI SORUNU VAR KÖY YOLLARINA TOPRAK YOL DİYE DEVLET ÇAKILLANMASI İÇİN BÜTÇE AYIRIYOR İHALE EDİLİYO TOPRAK YOLA GİNEBAŞKA YERDEN TOPRAK GETİRİLİP DÖKÜLREK GİNE YOL TOPRAK YOL ÇAKIL BUNUN NERESİNDE BU YAPILAN YOLLARIN DENETLENMESİ YAPILIYORMU YAPIYORLARSA BU ÇAKILN HESABI NİYE SORULMUYOR. ELLEZ GÖRÜR

 2. DEĞERLİ AKKUŞ LULAR BAŞTA KAYMAKAMIMIZ OLMAK ÜZERE BELEDİYE BAŞKANIMIZ +DEĞİŞİK KONUMLARDA MAKAM SAHİBİ+ AKKUŞ’TA BULUNAN ESNAFLARIMIZ GİBİ. BÜYÜKLERİMİZ ALLAH RIZASI İÇİN MEMLEKETİMİZE SAHİP ÇIKALIM ÜNİVERSİTENİN HEPSİNİ AKKUŞ’A İSTEMİYORUZYA BİR BÖLÜMÜNÜ ALAMAYACAK KADAR ACİZDE DEĞİLİZ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM. AYRICA DOKTOK KAZIM GÖRGÜLÜ ALAKANIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER SİZİNLE TANIŞMAK NASİP OLMADI İST.dan. KERİM KARAMANLI MATBAA ve KIRTASİYE .İŞLERİYLE UĞRAŞIYORUM. Tel.0532 701 67 43.TÜM AKKUŞ LULARA SELAM

 3. bu okuduğum haber ve yapılanlar iyi gelişmelerdir inşallah sonucuda iyi olur öğrenci alımı ve bölümlerde belli olur 2010-2011 dönemi akkuşta myo var diyebiliriz. çalışmalara katkıda bulunan herkesi tebrik ediyorum.

  bir yorumumda şöyle bir yazı yazmıştım biz buradan yazarız gali alırlar yada almazlar yazmayla olmaz gelin isteyin derlerse onuda akkuşu yönetenler bilir demiştim, bugün görüyoruz ki belediyi başkanı sayın ergüder bey, dernek başkanı fikri bey oda başkanı ahmet bey, esnaflar ve myo müdürü gidince iş biraz daha çiddiye alındı diye düşünüyorum, kararlılık başarmanın yarısıdır gösterilen azim ve gayrette diğer yarısı olsun.

  emeği geçen hatta akkuşa bir çivi çakan her kimse en içten duygularla teşekkür ediyorum. saygılarımla (yeşilköyden) altun bayram

 4. Ne Kadar Güzel Gelişmeler Yarabbi. Dualarımız inşallah kabul olacak. Okulun açılması için her kim çaba gösteriyorsa, her kim elini taşın altına koyuyorsa Allah Razı Olsun.

  Çalışmalar yaparak, Akkuş’un heyecanını bitirmemeye çalışanlara teşekkür ediyoruz. Destek verenlere tebrik ediyorum.

  Rektörümüze Akkuşluların hazır olduğunu en iyi şekilde ileten Akkuş Ekibine Teşekkürlerimi sunuyorum. Okul Müdürünün de gayretlerine teşekkür ederiz.
  Kazım Hocam Yazını bir kaç defa okudum. Akkuşuların daha çok ilgili olmasına istediğinizi belirtmişsiniz. Aynen katılıyorum. Çok ilgili olan kişiler ve kurumlara olduğu kadar. Konu ile uzaktan ve yakından ilgilenmeyen ve kenarda durarak izlemeyi tercih eden kişi ve kurum sayısı da az değildir. Akkuş sevgisi ve Yüksek Okul isteği daha gür dile getirilmeli bunlar aynen katıldığım gibi

  Bir konunun daha altına çizmek istiyorum. Meslek Yüksekokulun açılması ile ilgili kuruluşlar ve ilgili kişiler, gerçekten şunu söylebilirler mi? “Biz gereken heyecanı oluşturduk. Gerek Akkuş ilçe merkezi, gerek ise Beldeler ile köylerde ve gerek ise gurbetteki Akkuşlularda gereken heyecanı oluşturduk diyebiliyorsalar diyecek bir şeyimiz yok. Bu konulara da gereği kadar dikkat edilse idi inanıyorum ki, Akkuş Sel olup akardı Ordu Üniversitesine, Diğer bir konuda Gerek Okul Derneği gerek ise diğer bazı kuruluşlar Akkuş Basını ile özellikle Meslek Yüksekokul çalışmalarını her zaman gereği kadar paylaştıklarını söylebilirler mi? Sitemiz ile zamanında ve gereği olduğu zamanlar çalışmalar gereği kadar paylaşılmadı. Sayın hocam bakınız siz ne güzel yazıp gönderiyorsunuz. Sİtemiz ile Akkuşlular ile paylaşıyorsunuz ne kadar verimli oluyor. Keşke bunu Okul Derneği de sık sık yapsa inanın çok daha güzel olacaktı. Geçmiş değil Okul Derneğinden bu konuda duyarlı olmasını ve çalışmalarını sitemize göndermesini bekliyoruz. Bu konularda Akkuşluların haber alma ve bilgi edinme isteklerini gözardı etmemek lazım.

  Bu yazdıklarımdan da sonucu çıkarmak herhalde yazıda adı geçenlere ve değerli okuyucularımıza kalıyor.

  Ama bu yazdıklarım Akkuşluların kendi arasında dosthane sohbetleridir. Dolayısı ile Akkuş Meslek Yüksekokulun açılmasına engel olacak, hız kesecek yorumlardan ve yazılardan kaçınmakta fayda vardır. Çalışanların heveslerini de kırmamak lazım. Hatta motive edici görüşlerimiz yazmalıyız.
  Beni sevindiren diğer bir konu da, hep ama hep özlemini çektiğim bir konuya da ayrıca çok seviniyorum. Gurur duyuyorum. Okulun açılması için elini de yüreğinizde ortaya koyan ve ben her zaman hazırım diyen Sayın Hocam Kazım GÖRGÜLÜ’ye çok teşekkür ediyorum. Diğer Akkuşlu Akademisyenlerden ve Akkuş’un yetiştirdiği kişilerden de aynı duyarlılığı bekliyorum.

  Ordu Üniversitesi Senatosu, 1350 Rakımdaki Ordu’nun Serhat İlçesi Akkuş İlçesi sizlerden müjde bekliyor. Sadece Akkuş İlçesindekiler sizden müjde bekliyor mu sanıyorsunuz. Sizden Yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm Akkuşlular müjde bekliyor. bu vesile ile de sayın Rektörümüze ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz.
  İhsan ÇAM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,450BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
13AboneAbone Ol

Çok Okunanlar