16 Mayıs 2021 Paz

AKKUŞ BELEDİYE OTOBÜSÜ

Akkuş belediye otobüsü yolcu değil, insanlık taşıyordu…

AKKUŞ BELEDİYE OTÜBÜSÜ

Oldum olası belediye otobüsleri bana Anadolu’yu hatırlatır. İlk defa İstanbul’da görmüştüm.  Daha 1970’li yılların başıydı ve biz İstanbul’a taşınmıştık. O zaman dolmuşlar ve taksiler günümüzdeki gibi değildi. Özellikle ticari taksilerdeki damalı şerit Türk filmlerinde kaldı.

İstanbul’da belediye otobüslerinin üzerinde İETT yazısının uzun süre ne demek olduğunu anlamamıştım. O otobüslere binerken son kapı yakınlarında “biletçi” bulunurdu. Siz nereye kadar gideceğinizi söyler, ona göre ücret öderdiniz.

Belediye otobüslerinde Anadolu insanı olurdu. Buram buram insanlık kokardı. Yüzlerine baktığınızda kendi geçmişinizi görürdünüz.

Çile, gariplik, çaresizlik…

Umut, gelecek, yarınlar…

Samimiyet, vicdan, insanlık…

Hepsi İETT içindeydi. Dolmuşlar belediye otobüslerinin başka türüydü. Taksiler başka bir sınıfa aitti. Özel otolar daha da farklıydı.

Kullandığınız taşıma aracı sosyal kimliğiniz hakkında bilgi veriyordu.

Geçenlerde Ünye’de Akkuş Belediye Otobüsünü görünce hem gençlik yıllarımı hem de Akkuş’u hatırladım.

Her gün belli saatte Akkuş’tan kalkan yine belli saatte geri dönen bu otobüse ben de binmiştim. Hatta içinde fotoğraf bile çekmiştim.

Belediye otobüsleri genelde ilçe içinde taşımacılık yapar. Ancak Akkuş gibi bazı ilçelerde ise başka il veya ilçeye de seyahat ederler.

Ünye’de gezerken geri dönen Akkuş Belediye Otobüsünü görünce içim bir “cızz” etti. Bazı vatandaşlar Ünye’ye gelmiş geri dönüyorlardı. Kendilerine göre alış-veriş yapmışlardı. Belediye otobüsünün arka camı hizasında içinde ekmek ve sebze poşetleri vardı. Şöyle bir düşündüm. Sonra kendimi bu insanların yerine koydum. İçime bir ılıklık geldi.

Şimdi bu saf Anadolu insanları aldıkları malzemeleri evlerine götürecek. Evin hanımı onlardan yemek yapacak. Sonra Ünye’den alınan ekmekler sofrada yerini alacak. Ve büyük bir iştah ile bir akşam yemeği yenecek. Ne büyük aile saadeti…  Hangi parayla ölçülebilir ki?

Aldıkları malzeme Akkuş’ ta da var. Ancak kesinlikle o günkü alış-verişin yerini tutmayacaktır. Bu arada sofrada yapılan konuşmalar da normal günlerden farklı olacaktır. Ne yapacaksınız, biz de hayatımızı ancak bu kadar renklendirebiliriz.

Ne yapalım bizim Marmaris ve Bodrum’a gidecek halimiz yok. Biz ancak evin bodrumuna gidebiliyoruz.

Bir belediye otobüsünden nerelere geldi?

Akkuş belediye otobüsü yolcu değil, insanlık taşıyordu…

Zeki ORDU

 

 

  

Related Articles

5 YORUMLAR

 1. Aleykümselâm Yaşar hocam. Hüsn ü teveccühünüzden dolayı sizlere müteşekkirim. Büyüklerimiz “yemek yenilen kaba da onu ikram edene” de saygı gösterilmesi gerekmektedir der. Madem ki biz Akkuş’un ekmeğini yedik, suyunu içtik, havasını teneffüs ettik ve dostlar ile hasbıhal eyledik; öyleyse oraya karşı bir vefa borcumuz var demektir.

  Sadece on aylık süre içersinde güzellikten başka bir şey görmedik. En azından bizim gözümüz Akkuş’u da Akkuşluyu da güzel gördü. Sevgisini esirgeyen olabilir. Biz iyi tarafından bakmak durumundayız. Yoksa iyiliğin yayılması herkes için güzel neticeler doğurur.

  Biz her ne kadar nüfus kayıtlarına göre Akkuşlu değilsek de “gönül kayıtlarına” göre Akkuşluyuz.

  Bütün Akkuşlulara selam ve hürmetlerimi sunarım.

 2. Selamünaleyküm Zeki Hocam. Akkuş’ta sayılı günler görev yapmış bir öğretmen olduğun halde, Akkuş ve Akkuşluya yakınlık duymana oldukça memnu oluyorum. Çoğu Akkuşlunun esirgediği Akkuş sevgisini Akkuş dışandan birisi olan sizlerde görmek ne kadar güzel… Ancak bir gerçeği de göz ardı etmemek lazım. Akkuş halkı o kadar sevecen, vefalı, misafirsever ve hoş sohbet insanlar ki, kısa süreliğine de olsa konuk olanlara unutamayacakları bir sıcaklık sergilemişlerdir. Onun içindir ki Akkuş’a bir gelen bir daha unutamaz bu vefalı insanları. Ancak sizin de vefalı bir Akkuşsever olduğunuzu unutmamak lazım.
  Bir öğretmen olarak siz değerli meslektaşımdan Akkuş ile ilgili yazılar okumaktan ziyadesiyle memnun oluyorum. Dilerim bundan sonra da devamı gelir.
  Yazılarını okudukça, ilk görevyerim olan Hakkari’deki bir öğretmenin anısı geliyor aklıma. Hakkari’de altı ay görev yapmış bu meslektaşım “Hakkaride dört mevsim” adlı kitabıyla derece yapmıştı.
  Yüreğine ve kalemine sağlık….

 3. Kısa süre kaldığım ve aklımda güzellikleri kalan bu küçük ilçe hakkında bütün içtenliğim ile yazdığım yazıları paylaşıyorum.

  Son yazımda “Akkuş Belediye Otobüsü” ile ilgili yazdığım yazıya otobüsün şoförünün oğlunun yorum yazarak bilmediğim bir gerçeği hatırlattığı için teşekkür ederim. Yıllardır bu işi yapan saygı değer babanıza en kalbi selem ve hürmetlerimi sunarım.

  İnşallah daha uzun seneler “insanlık taşımaya “devam eder.

 4. Yıllarca insanlık taşıyan Akkuş Belediyesi Otobüsünü kullanan Ramazan Duman’ın oğlu olmaktan gurur duyuyorum. Bir teşekkür de o hakkediyor.

 5. Onu bunu bilmemde Ordunun büyük şehir olması ile birlikte bu otobuslerin sefer sayısı artmalı ve yenilenmeli umarım ilgililer gereğini yapar akkuş adına .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,447BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
13AboneAbone Ol

Çok Okunanlar