12 Nisan 2024 Cum

Ziraat Odası Fındık Alımı ile ilgili olarak, Muhtarlarla Toplantı Yaptı

T.M.O ofisi sadece fındık alımı yapmıyor her türlü kaliteli ürün olan buğday, nohut, mercimek, Pirinç, gibi ürünleri almaktadırlar.

Active Image

AKKUŞ ZİRAAT ODASI BAŞKANI AHMET KAYA

 
FINDIK ALIMI İLE İLGİLİ OLARAK
 
MUHTARLARLA TOPLANTI YAPTI
 
 15.09.2008 Pazartesi günü fındık alımı ile ilgili Ziraat Odası Başkanlığında Başkanımızın davetiyesi üzerine fındık üretimi yapan 45 köy muhtarı ile yapılan toplantıda:
Ziraat Odası Başkanımızın açılış konuşması ile kısa olarak yapılan hizmetler hakkında bilgi sunuldu. Bu hizmetler şöyledir:
Active Image

Çok değerli muhtarlarım önce bu toplantımıza hoş görü ile katıldığınız için çok teşekkür eder hoş geldiniz diyorum.
Ben Yönetim Kurulu Başkanlığına geldikten sonra benim şahsıma çiftçilerimizin bizden ziraat odası yıllık aidat istiyorlar ziraat odası bize hangi hizmetleri veriyor diye sordular tabiî ki haklıydılar. Ben geçmiş Yönetimi eleştirmek istemiyorum
Active Image

Herkes az veya çok kendi kapasitesinde bir şeyler yapmaya çalışmışlar ölenlere cenabı Allahtan rahmet sağ olanlara uzun ömürler diliyorum.
Yönetime geldiğimizde çiftçilerimize ne gibi hizmetleri yapabiliriz muhasebesini yaptıktan sonra ortaya çıkan tabloyu değerlendirdik. Önemlilerinden:
1-Ziraat Odasının gübre bayiliği yoktu. Bayiliği aldık gübrede kota uyguladık fırsatçı esnafı boğduk fırsatçılardan üreticilerimizi kurtardık buda yetmedi köylünün gübresini depo satışımızda köylere çiftçimizin ayağına götürelim teklifini yaptık isteyenlere götürdük.
2- Tarım aletleri Tarım İlaçları Bayiliği yoktu. Onu aldık Çiftçilerimizin 30.00 YTL ye mal ettiği ilaç bayiimizde 3.00 YTL ye satılmaktadır. İsteyene ayağına da gönderiyoruz.
Active Image

3-Çiftçilerimizin silajlarını saatliğini: 80–100 YTL yaptırıyordu. Silaj makinelerini temin ettik. Aynı silaj 45.00 YTL yaptırıyorlar.
4-Benim Çiftçim dönümünü 70–80 YTL ye çiftini sürdürüyordu. Şu anda odamıza güçlü bir Traktör aldık Çiftçilerimizin hizmetine dönümü 40.00 YTL ye işlerini görmek üzere gönderiyoruz.
5-Göreve başladıktan sonra var 1 adet Ziraat Mühendisine 2 Adet Ziraat Mühendisi ve bir adet sözleşmeli veteriner aldık isteyen çiftçilerimizin hizmetine gönderiyoruz.
6-Tarımda Modern tarıma geçişi sağlamak için Avrupa Birliğinden aldığımız 113.bin EURO hibe para ile 3 ay boyunca yemekli taşımalı tarımın her dalında uzman Ziraat Fakültesinden gelen Doçent ve Profesörlere Çiftçimize teorik eğitim verdirdik. Şimdi ise proje danışmanları tarafında arazide uygulamalı eğitim verilmektedir.
Active Image

7-Evlerimizdeki bayanlarımız için toplu olarak dalında uzman eğitmenciler tarafından ailevi beşeri ilişkiler çocuk sağlığı ve bakımı, turşu, salça, reçel, peynir yapımı gibi konularda eğitimler verilmektedir. Çifçi Eğitimi Projemiz süresince de Tarımda Modern Tarıma geçen Tokat Ziraat Fakültesi çalışma alanlarını ve yine Tokat Kazova Tarım İşletmesini yerinde görmek incelemek üzere 70 çiftçimiz ile geziye gitmemizde seyahat için bizden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen ve otobüsünü tahsis eden Akkuş Belediye Başkanımız Lütfi Efil e huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
8-Doğrudan gelir desteği dosyalarının hazırlanmasında görevli elemanlarımızı çiftçilerimiz merkeze gelmeden ayağına dosyalarını teslim etmeleri için bilgisayarlar ile birlikte Beldelere görevli olarak gönderdik.
9-Yine AB Projesi dahilinde örnek sera yaptık gerçekten çok başarılı ürün elde ettik. Her aileye bir sera kurma kampanyası başlattık isteyenlere yardımcı oluyoruz.
Active Image

10-Tarım Bakanlığının %50 hibe proje kapsamında ilçemiz köylerine çiftçiler Başkanlığımız desteği ile 35 adet pat pat aldık. Hayırlı olsun.
11-En önemlisi olan üreticilerimizin ürettiği ürünlerini T.M.O teslim etmekte bir sürü sıkıntılar çekmekte idiler bu sorunlarını bire bir gördüm ve hemen harekete geçerek bir kamu kurumu olan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğüne ait fındık ekip şefliğini ilçemize yerleştirme başardık. Tüm çiftçilerimize ve ilçemize hayırlı uğurlu olsun bereketli kazançlar diliyorum. T.M.O ofisi sadece fındık alımı yapmıyor her türlü kaliteli ürün olan buğday, nohut, mercimek, Pirinç, gibi ürünleri almaktadırlar kaliteli ürün yapın teslim ettirmek benden sizler beni kendinize hizmet yapmam için getirdiniz siz isteyin ben çözümüzü arayayım bir konuyu hatırlatmak istiyorum; ağlamayan çocuğa meme verilmez. Fındık toplama ofis deposunun Akkuş Belediye sinin kullanımında iken sevgili Başkanımız Lütfi EFİL e konuyu götürdüğümde Taşlı deredeki binasını 10 yıllık sözleşme yaparak Ziraat Odası Başkanlığına 5 yıllığı 20.000 YTL den kiraya tahsis ettiği bunun için sevgili başkanıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Vermese idi T.M.O ofis ekip şefliğini oluşturmamız mümkün değildi. Bu kısa zaman içinde yaptığımız ve yapmayı hedeflediğimiz hizmetleri anlatmakla bitmez zamanınızı almamak için sözümü T.M.O ekip şefi İsmail Beye vermek istiyorum. Ve bu toplantıdan sonra toplu olarak yayan beraberce fındık alım merkezine gidelim fotoğraf çekinelim internete işlensin Akkuş un bugün bayramı diyorum.
Sevgi ve saygılarımı sunuyorum Allaha emanet olun.
T.M.O Akkuş Ekip Şefliği ofisine fındık alımı ile ilgili olarak ekip şefi İsmail bey tarafından bilgi verildi.
Toplantı sonunda T.M.O ofis deposunu yerinde görmek üzere muhtarlarla topluca gidilerek incelemelere Akkuş Belediye Başkanımız Sn. Lütfi EFİL  de eşlik etti.
Burada yapılan konuşmada Ziraat Odası Başkanımız Başkanlığımız çalışmalarına başında beri destek olan Belediye Başkanımız Lütfi EFİL e huzurunuzda teşekkür etti. Yine ofis için odamıza tahsis ettiği bina içinde ve ayrıca bakımını üstlendiği için Belediye başkanımızı kutladı ve Akkuşumuza Akkuşlu çiftçimizi bu ofisin hayırlı olmasını diledi.
Active Image

15.09.2008 tarihi itibariyle 1315 çiftçimizin fındık teslim randevusu aldığı ve 4300 ton fındığın bu ofise teslim edilebileceği kayıtlardan çıkarılmıştır.
İlk fındık alımı bu günkü tarih itibari ile yapıldı.
Randevu almak için Başkanlığımıza beklenilenden daha fazla müracaat olmuştur. Bu durum bizleri gururlandırmıştır.
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar