24.Eki.2020
ad

Yazar hakkında

4 Yorumlar

 1. AHMET KAYA

  S. Türkmen yazımıza yorumunuz için teşekkür ediyorum. Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı olarak Başlattığımız tarım danışmanlık hizmetleri Tarım Bakanlığının açıklamış olduğu kriterlere sahip çiftçilerimize hizmet verecektir hükmünü hakim kılmış olup bu kriterlere sahip olan köylerdeki çiftçilerimizle sözleşmeler yapılmıştır.
  Ancak biz Ziraat Odası olarak, sözleşme yaptığımız Mühendislerimiz sadece belirtilen kriterlere uygun olan çiftçilerimize hizmet vermeyecek yorumunuzda çok güzel açıklamışsınız. Uyanın köylüler uyanın çiftçiler sizleri unutmayan bir Başkanlığınız var diye bizlere müracaat eden her çiftçinin her türlü tarımsal sorununa çözüm bulacağız bunu tüm kamuoyunda söz veriyorum.
  Sözleşmeye uygun olan ve istenilen kriter şartları aynen şöyle olup köylerinde isimleri aşağıda çıkarılmıştır. ÇKS ye kayıtlı 10 dönüm ve üzeri fındık,meyve ve ceviz bahçesi olan,Ahırında 20 baş süt ineği,50 Baş besi hayvanı,100 baş koyunu ve keçisi olan,50 adet Arı kovanı olan çiftçilerimizle yapılmıştır.
  Kriterlere uygun köyler
  1-Salman9-Akpınar
  2-Seferli10-Damyeri
  3-Ambargürgen11- Esentepe
  4-Çökek12-Gürgenliyatak
  5-Dağyolu13-Kızılelma
  6-Şahin14-Tuzak
  7-Kargı15-Yeniköy
  8-Haliluşağı16-Yeşilköy

  Bakanlıkça hazırlanan kriterlerin ilerleyen zamanlarda değiştirilme çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda danışmalık hizmeti verilecek köylerimizin sayıları artacaktır. Danışmanlarımıza talep olması durumunda sözleşme yapılamayan üreticilerimize de hizmet vermek için ellerinden gelen gayreti gösterecektir. Her konuda yardımcı olacaklardır. İlginize bir kez daha teşekkür ederim.

  Ahmet KAYA
  Yönetim Kurulu Başkanı

  Yanıt
 2. İhsan ÇAM

  Ahmet bey, geniş açıklama ve soruma verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Halkla bütünleşmek adına duyarlı olmanız size puan kazandırıyor. İlçemiz ve beldelerimizde görevli bazı kişiler, sorulan sorulara cevap yazmıyor. Önemli günler bayram ve diğer günlerde halkın bayramını kutlama mesajını bile siteye yazmaya gerek duymuyor. Bu gün ülkemizde Cumhurbaşkanı bile ekran başından vatandaşların sorularını cevaplarken, ilçemize ve Beldelerinde ne yazık ki basın yayın organları gereği kadar kullanılmıyor. Bu konu gözden kaçmıyor. Ancak sizlerin diğer kişilerden farklı olarak basın yayın kuruluşlarını yakında takip etmeniz ve yakından konu ile ilgili olmanız vatandaşı memmun ediyor. Sadece çalışma ile her şey olmuyor. Halkla ilişkiler ve vatandaşın sesine kulak verip devamlı iletişim içinde olmakta işlerde verimliği artırdığını artık herkesin amlaması gerekiyor. Şimdi bir yetkili kişi çıkıp efendim ben beldemin halkı ile ilgileniyorum. Ben onların bayramını cami çıkışında kutladım. İşte bu düşünce eksiktir. Kardeşim, senin beldenin nüfusunun yarıdan çoğu Gurbette peki onların bayramını nasıl kutlayacan, bunun yolu da basın yayın organlarından yararlanmadır. Akkuş İnternet Sitesini takip edenler inanın en küçük bir ayrıntıyı dahi kaçırmıyor. Bizlerle irtibat içinde olup, bizden konular hakkında bilgi almaktadırlar. Bu bağlamda Ahmet Bey, basın ile ilgili izlediğiniz çalışma yöntemi doğru yöndedir. Tekar teşekkür ederim.

  Yanıt
 3. E .TÜRKMEN

  Öncelikle tebrik ediyorum Sayın Ahmet KAYA’yı. siteyi takip ediyorum gerçekten görevini hakkıyla yapan birisi. Toplam 16 köy demişler hangi köyler olduklarını belirtmemişler.Bizim köy içlerinde yoktur eminim(A.Düğencili)Ey akkuş halkı uyanın artık bakın sizi sizden çok düşünen bir ziraat odası başkanınız var. Bak ben ektim olmadı devri bitti.yapmasını bileceksin hizmet kapınıza kadar gelmiş.gidin danışın öğrenin.Domatesin biberin olmadığı yer olurmu bizim köyde hiç kimsenin avlusunda bunlar yok .Orduda Toprak analiz laboratuvarı bulunan tek ilçe akkuş neden bu imkanlardan yararlanmıyorsunuz.

  Yanıt
 4. AHMET KAYA

  Site Yönetimine cevabımdır

  Öncelikle site yönetimi olarak yaptığımız çalışmalarımızla ilgili yazdığınız değerli yorum ve önerilerinize çok teşekkür ederim. 24 Ağustos itibari ile fiilen göreve başlayacak Tarım Danışmalarımız sorumlu oldukları köylerdeki çiftçilerimizle görüşmeler yapacaklar, arazi yapısını inceleyeceklerdir. Bilinçli bir tarım yapılması için öncelikle toprak yapısının tespit edilmesi amacı ile çiftçilerimizin arazilerinden toprak numuneleri alacaklar. Tahlil sonuçlarına göre Tarım yapılmasını, araziye ve toprak yapısına uygun ürün yetiştirilmesini sağlayarak tarımsal üretimde verim yüzdesini arttırılması gerçekleştirilecektir.
  Danışmalarımız köylere ayda en az iki kere gidip arazileri bizzat yerinde inceleyecek, çiftçilerimizin sorunları dinleyip yapılan inceleme ve istişarelerle çözümler bulunarak çiftçilerimizi memnun edilmesi için ellerinden gelen gayret ve özveriyi göstereceklerdir.
  Site yönetimi olarak sorduğunuz soruya da danışmalarımla yaptığım görüşmeler sonucu, cevap olarak ceviz bahçesinin gelişmemesinin bir çok nedeni olabilir. Araziyi bizzat yerinde görüp incelemek ve gerekiyorsa numune alınarak tahlil yapılması ve sonuca göre yorum yapılması gerekmektedir. Cevizin gelişmemesinin sebebi toprak yapısı, bahçenin yönü, arazinin eğimi, taban suyu seviyesi, cevizin hangi çeşit olduğu ve fenolojik yapısının incelenmesi gerekmektedir.
  Bu çalışma sistemimizde her 50 çiftçimize bir mühendis tahsis edilmiştir. 50 çiftçimizden bir mühendisimiz sorumlu olmasına rağmen tarımın her dalından uzmanlaşmış kadro oluşturduğumuzdan diğer mühendislerden de istifade edilecektir, yapılan denetim ve keşifler birer rapor halinde hem de çiftçilerimizin bilgisine hem de yönetimimize takdim edilecek olup, izlenecek yol ortak yol olacaktır. Zaman ilerledikçe tüm çalışmalar kendini gösterecektir.

  Ahmet KAYA
  Yönetim Kurulu Başkanı

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ