30 Eylül 2023 Cts

Ziraat Mühendisi Ramazan TINKIR’ın 3. Akkuş Kurultayı Değerlendirmesi

Akkuş’a Gİdecek En İyi Meslek Lisesi, Sağlık Lisesi ve Devamında Sağlık Meslek Yüksek Okulu

Sample Image

Ziraat Mühendisi Ramazan TINKIR’ı

3. AKKUŞ KURULTAYI DEĞERLENDİRMESİ

Akkuş Çaldere köyü doğumluyum. Emekli Ziraat Mühendisiyim Bu kurultaya katılmak ve kurultayın amacına katkıda bulunmak için önceden hazırlık yapmama rağmen bir yakınımın sağlık problemlerinden dolayı katılamadım. Bu gün sitede kurultayla ilgili sonuç bildirgesini sabırla ve birkaçkez okudum. Resimlerde birçok tanıdık dost gördüm gerek özenle kaleme alınan sonuç bildirgesini okuyarak gerekse katılımcıların resimlerine bakarak katkıda bulunmak üzere bir yorum yapmak istedim.

      Sonuç bildirgesi 9 başlıkta ele alınmış olup bende 9 başlıkta kısa kısa hemşerilerimi sıkmadan görüşlerimi aktarmaya çalışacağım.

      1. Eğitimle ilgili konulara tamamen katılıyorum. Ancak bu konuya ilave edilmek üzere bir önerimi siz değerli site yöneticileri aracılığı ile yetkililere iletmek istiyorum.

      Akkuş merkezinde öğretmenlerimizin değerlendirmelerini dikkate alarak ilköğretim ve orta öğretim seviyesinde üst düzey ve kapasiteli öğrencilerimizi Eğitim ve öğretim yılı boyunca cumartesi ve pazar günleri özel olarak kursa almak. Kurs giderlerini ve kursta ders veren öğretmenlerimize sembolik katkı olması ve onlarında emeklerinin karşılığı olarak Kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından bir kaynak aktarılması.

      Bu çalışmaların belde belediyelerinde ve çevre köy okullarımızdaki öğrencilerimiz içinde yaptırılmasının çok ama çok faydalı olacağına inanıyorum ve başta ilçe kaymakamı ve sevgili belediye başkanımızı bu konuda öncü olarak destek olmalarını diliyorum. Bu konu ile ilgili görüşlerimize ihtiyaç duyulursa seve seve yardımcı olacağımı peşinen teyit ediyorum.

     2.Ulaşım ile ilgilide kimse alınıp gücenmesin yıllardır ihmal edilen yollarımız son yıllarda ufak tefek hareketler olsa da hala bölgenin önemi ile paralel hizmeti maalesef alamamıştır. Yollar canlıların damarları gibidir. Damarlarda ne kadar canlı kan akışı olursa canlıların verimi de artar. Örneğin BOLAMAN tünelleri yapılıncaya kadar tamamen Samsun bağlantılı işlerini gören AKKUŞ’lu hemşerilerimin büyük çoğunluğu bugün artık Ordu İlimize gitmektedir. Hem Akkuşlu kazanmakta hem de ilimiz kazanmaktadır. ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR yolu değerli kurultay katılımcılarının dediği standartlarda yapılırsa Niksarlı dostlarımız günü birlik denize, Ünyeli dostlarımızda günü birlik Yaylalara gidip geleceklerdir. (Ayrıntılı düşüncelerimi site yönetimi ile arzu ederseniz paylaşırım)

     3. İstihtam başlığı çok enteresan ele alınmış. Maalesef sermaye yatırım yaparken hammadde, iş gücü, ve ulaşım gibi makro değerleri dikkate alır. Bizim için bazı öncelikler halledilmeden ekonomik yatırım beklemek biraz hayalcilik olur sanırım. Benim kendimce bu konuda azda olsa ivme kazandıracak açılımlarım var. (arzu ederseniz site yönetimi ile ve onların aracılığı ile ilgililerle paylaşırım.)

     4. AB ve Tübitak projeli desteklerin faydaları tartışılmaz. Ancak bunlarında tabana yayılaracak tipte olanın önemi çoktur. Bu konuda bireysel projelerin faydasının da bireysellikten öte gitmeyeceği bilimsel bir gerçektir. Benim bir Mühendis olarak ve Tarım Bakanlığında uzun yıllar çalışan bir hemşeriniz olarak ciddi hazırlıklarım ve tabanı ilgilendiren projelerim var. Beni ciddiyetle dinleyecek ve Akkuş için destek olacak bir merci bulduğum takdirde paylaşmaya hazırım.

     5. Sağlık hizmetleri maalesef yılların yarası. Bu konuda da en ciddi çözümün Ordu merkez ve Ünye Niksar gibi ilçelerden uzman hekimlerin 2.şer aylık rotasyonla Akkuş Devlet hastanesine görevlendirilmesi ile olur. Bunun dışında bana göre yöre insanına da uygun olan sağlık ara elemanı yetiştiren Sağlık meslek lisesi ve devamında sağlık meslek yüksek okulu bize en uygun okullardandır. Çünkü özelleşen sağlık sektöründe çok ciddi ebe,hemşire ve sağlık teknisyenine ihtiyaç vardır.Bı ihtiyaçta gelecek 15 yılda dolmaz.Öyleyse her sene 60 öğrenci mezun etsek bunların büyük çoğunluğu ekmek kapısı bulur.meslek sahibi olur.

     6.Tarım ve Hayvancılık benim konum. Ben bu işin uzmanıyım diyen herkesle tartışırım. 31 yılımı verdim. Her çalıştığım kurumda AKKUŞ’la ilgili neler yapılabileceğini araştırdım. Çok projelerim var. arzu ederseniz site yönetimi olarak sizlerle imkanlar ölçüsünde paylaşırım. Ancak hepimizce malumdur ki çok ciddi projeler gerekli desteği bulmayınca laftan öte geçmez.

     Bu vesile ile Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet KAYA’ya teşekkür etmek istiyorum. Ziraat odası olarak yeni atılımlar yapmaya çalışmaktadır. Bakınız projesi içinde var olan serayı geç kalmamıza rağmen beraber hayata geçirdik. Umarım çevre köylerdeki çiftçi kardeşlerimize de güzel örnek olacak. (Tarım ve hayvancılık tartışmakla bu sayfalarda çözülmez. Hep beraber destek görürsek bizde hemşerilerimiz için gerekeni yapacağız.

     7. Derneklerin birlikteliğinin getireceği güç tartışılmaz. Emeği geçen her hemşerime teşekkür ediyorum.

     8. Akkuşluların problemlerinin çözümündeki temennilere katılıyorum ve bir ilavede bulunmak istiyorum. Akkuş kuruluşundan bu güne kadar hiç bu kadar şanslı olmadı. Şöyle ki. Akkuşlu bir vekilimiz var. Akkuşu seven Genç girişimci mühendis bir belediye başkanımız var. Akkuş için bir şeyler yapmaya çalışanların sayısı geçmiş yıllara göre çok fazla, yani un, şeker su var eh helvayı da yapalım artık.

     9. Sevgili site yöneticileri ve Akkuşlu hemşerilerim. Bu kurultayın en can alıcı maddesi bu son maddedir. Çünkü bütün bu hizmetler bürokratlar eliyle olur. Öyleyse bizimle olduğunu söyleyen sayın büyüklerimiz lütfen bu sese kulak verin. Artık bizim yetişmiş insanlarımıza sahip çıkın. NEDEN ÖNEMLİ: BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUM: ÜLKEMİZDE YAPILACAK HİZMETLERİ İLK DUYAN VE UYGULAYAN BÜROKRATLARDIR. ÇÜNKÜ BİZİM BÜROKRATIMIZ YA HİÇ YOK YA DA ÇOK AZ YETKİLİ ve ETKİLİ. Biz duyup ta a böyle bir yatırım varmış deyinceye kadar atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Öyleyse bu madde için görüş belirtilirken ve temenni olarak imza edilirken Sayın vekilimiz Mustafa HAMARAT bey sanırım oradaydı. Umarım gerekeni yapar. SON OLARAK BU KONUDA AKKUŞLU hemşerilerim adına sayın vekilimden bir isteğim var. AKKUŞ’A Milletvekili olarak Bir büro açması. Bu büroya yetenekli bir gencimizi koyması ve ANKARA ile yani kendisi ile bütün hemşerilerimizin aracısız görüşmesini sağlamasını diliyor ve kendisinden AKKUŞ’lular adına istiyorum. Bu önerimi dikkate alırsa Bütün projelerimi Sayın vekilimin AKKUŞ Bürosundaki danışmanıyla paylaşmaya hazırım.

       Sonuç olarak sayın site yöneticilerine bu hayırlı hizmetlerinden dolayım teşekkür ediyorum. Yorumlarımı değerlendirip sitenizde AKKUŞ’lu hemşerilerimle paylaşma fırsatı verirseniz sevinirim. Saygılarımla. Bütün Akkuşlulara selam olsun. Yürekleri sevgi dolsun haneleri huzur bulsun. RAMAZAN TINKIR (emekli Ziraat Mühendisi 0 505 316 19 58 )

 

Related Articles

5 YORUMLAR

 1. Kurultay bildirisi ile ilgili yazını zevkle okudum.İnşallah Akkuşlulara hepimize hayırlı olacak konuların sebeplerinden birisi olsun.
  Siteden öğrendimki yarın (28,08,2008)AKKUŞ.a saplık bakanı gelecekmiş.İşte fırsat Sayın Belediye Başkanımız Lütfü EFİL bey ve Diğer yetkililer AKKUŞ SAĞLIK MESLEK LİSESİ İLE ilgili isteklerini Sayın bakanımıza bizzat iletebilirler.Bende Türkiyede birçok ilçede olan bu liseden AKKUŞ.luları sayın bakanımız mahrum etmez.Yanlışta bilmiyorsam sayın BAKANIMIZ PERŞEMBE.Den Evli.Yani Eniştemiz.Hani acun ılıcalıda Varmısın yokmusunda Haydi Hamdi haydi tam zamanı şimdi diyorlar ya ! Bizde AKKUŞ.lular olarak diyoruzki Haydi ENİŞTE HAYDİ TAM ZAMANI ŞİMDİ diyelim ve sayın Sağlık bakanında sözü alalım.İsterse bu eğitim öğretim yılında açar.Ben biliyorum.
  Sevgili site yöneticileri bu isteğimizi AKKUŞ.luların genel isteği gibi Sağlık Bakanı Yarın AKKUŞ.ta haberinizin hemen altına manşetten geçmenizi arz ederim.Saygılarımla

 2. sevgili Ramazan bey\’in görüşlerine tamamen katılıyorum. Zaten kedisini yıllardır Akkuş için şiri ilçemiz Akkuş için neler yapılabileceği hususnda çaba harcayan etrafından bilgi toplmamayı, ekip çalışmasını seven son derece çalışkan bir hemşerimiz olarak tanıyor ve bu durumdan da son derece mutluluk duyuyorum.
  Arkadaşımın özellikle vurguladığı Sağlık Meslek Lisesi açılması son derece önem arzetmektedir.Böyle bir okulun açılması halinde Akkuş umuza özellikle ekonomik olarak yıllarca katkı sağlayacaktır.
  Akkuşumuzun yetiştirdiği bürokratlarımızın İlçelerine sahip çıkmasını her zaman bekliyoruz.
  Sayın Milletvekilimiz Mustafa HAMARAT\’ın Akkuş\’a büro açması ve vatandaşla yakın diyalog kurması fikrini çok önemsiyorum. Hizmet sağlamada zaman açısından da çok büyük katkıda bulunacağına inanıyorum.
  Sayın Ramazan TINGIR\’ın İlçemiz için ikaz edici katılımcı çalışmalarının devam edeceğine inanıyor kendisine çok teşekkür ediyorum.

 3. Sayın Ramazan Beyin dediklerine son derece katılıyorum Ben mesleği gereği Akkuşa ve daha birçok ilçeye giden bir ilaç mümessiliyim. Bilindiği gibi hükümetin son alımları sonunda şuan boşta gezen ne bir sağlık memuru, ne de hemşire kalmıştır. Özel hastaneler eleman bulamadığı için yüksek ücretle hemşire, hasta bakıcı ve sağlık memuru alamktadır. Bunu bizzat bu mesleğin içinde olan bizler bilmekteyiz. Bu nedenle Akkuş gibi büyük bir ilçede bir sağlık meslek lisesi hatta olabilirse Sayın Rektörümüzün onayı ile Sağlık Meslek Yüksek okulu bile açılması Akkuş için çok faydalı olabilir. Saygılarımla İlaç Mümessili Murat…..

 4. Sayın Ramazan Tınkır beyi tebrik ediyorum Ben siteyi ara ara takip ederim.kurultay için çok reklam yapıldı merak ettiğim için hep bakıyordum.Gördümki güzel katılım olmuş.Katılamayanlarda benim gibi takip ediyor.Ziraat Mühendisi Ramazan TINKIR hemşerimizin yorum yazısını okudum gerçekten çok güzel şeyler yazmış.Okul öğrencilerine kurs
  Sağlık okulu yol hatta tarım konularını bence doğru yazmış.belki sayın hemşerimiz vekilimiz duyar .Mustafa Hamarat bey bu işlere yardım eder.tebrik ederim.Ramazan abi cebinide yazmışsın seni arayacağım Tebrikler
  Sayın vekilimiz AKKUŞA bürosunu açsın

 5. Akkuş kurultayı ile ilgili yorumlarınızı okudum .Doğruya ne denir.Umarım birileri dikkate alır.Türkiyede akkuş.tan daha küçük ilçelerde sağlık meslek lisesi var.genelde hep bölgenin çocukları okuyor.çıkanda gerek özelde gerek Devlette iş buluyor.Vallahi brava .Ama şimdi sana diyeceklerdir.Kardeşim burada bu çocuklar nasıl yetişecek staj yapacak.ben peşinen söyliyeyim .Yaparlar arkadaşım yaparlar.iyide yetişirler yeterki başlansın .saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar