17 Haziran 2024 Pts

ZENGİN DEĞİLİM Kİ UCUZ MAL ALAYIM

İstanbul Muhabirimiz Tahsin ÇAYIROĞLU’nun Çin Malları ve Ülkemiz İlişkisini Anlatan Yazısı

Tahsin ÇAYIROĞLU

SARI   İSTİLA

AKŞAM, BİR KANALIN HABER PROGRAMINA ATO BAŞKANI SİNAN AYGÜN KONUK OLDU. BİRÇOK KONUNUN ÜZERİNE ÖNEMLE GİDEN SİNAN BEYİN GÜNDEMİNDE BU SEFER ÇİN MALLARI VARDI. TÜRKİYE’DE BİRÇOK ÖZEL TEŞEBBÜSÜN SONUNU HAZIRLAYAN ÇİN İSTİLASI İTHALATTAKİ YERİNİ ARTIRARAK DEVAM ETTİRMEKTEDİR. GÜMRÜK BİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE DE TÜRKİYE BU KONUDA ÇOK DA BAĞIMSIZ DIŞ TİCARET POLİTİKASI UYGULAYAMIYOR. AVRUPA’NIN, BİRLİĞE ÜYE OLMADAN GÜMRÜK BİRLİĞİNE GİREN TEK ÜLKESİ OLAN TÜRKİYE MAALESEF, KENDİ EKONOMİSİNE BÜYÜK DARBE İNDİRMEKTEDİR.

50 BİN DOLARA BİR KONTEYNER MAL SATAN ÇİN HALK CUMHURİYETİ, ”MADE IN CHINA” MENŞE ŞAHADETNAMESİNİ GİZLEYEREK ”MADE IN PRC” MAHRECİNİ VURMAKTADIR. ”MADE IN PRC” MAHRECİNİN HANGİ ÜLKEYE AİT OLDUĞU HALKA SORULDUĞUNDA İSE ALINAN CEVAPLARIN % 100’Ü BİR AVRUPA ÜLKESİ OLARAK TELAKKİ EDİLİYOR.

SULANMIŞ KOMÜNİZMİ YAŞAYAN ÇİN HALK CUMHURİYETİ UCUZ MAL ÜRETEREK ÖNCE KENDİ HALKININ EMEĞİNİ SÖMÜRMEKTEDİR. KALİTESİZ MAL ÜRETMEKLE DE DÜNYA HALKININ CEBİNİ SÖMÜRMEKTEDİR. ÇİN TARAFINDAN SÖMÜRÜLEN ÜLKELERİN BAŞINDA DA TÜRKİYE GELMEKTEDİR. KALİTSİZ VE SAĞLIĞA ZARARLI ÜRETİM YAPARAK DA DÜNYANIN EKOLOJİK DENGESİNİ ALTÜST ETMEKTEDİR ( BİR PARANTEZ AÇARAK BELİRTMEK İSTİYORUM DÜNYANIN EKOLOJİK DENGESİNİ BOZANLARIN BAŞINDA ABD VE SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELER GELMEKTE ONLARI İSE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER TAKİP ETMEKTEDİR.)

TÜRKİYE AÇISINDAN OLAYI YENİDEN DEĞERLENDİRMEK İSTERSEK: GÖRÜNÜRDE UCUZ (ASLINDA ASTARI YÜZÜNDEN PAHALI ) OLAN ÇİN MALLARI, ÜRETİM YAPILMAYAN ÜLKEMİZDE YÜKSEK TALEBİ KARŞILAYARAK FİYATLARIN ARTMASINA MANİ OLUYOR VE BU VESİLE İLE EFLASYON DENEN CANAVARI BASTIRIYOR. ANCAK BU ORTA VE UZUN VADEDE ELE ALINDIĞINDA ÜLKEMİZ TAMAMEN, ÜRETMEDEN TÜKETEN TOPLUM HALİNE DÜNÜŞECEKTİR. BU İSE HÜKÜMETİN İŞİNE GELSE DE BU ÜLKEYİ İFLASA SÜRÜKLEYECEKTİR. 758 MAL KALEMİNDE ÇİNDEN YAPILAN İTHALATIN SAĞLIK VE KULLANIM AÇISINDAN UYGUN OLMADIĞINA DAİR RAPOR VERİLMESİNE RAĞMEN İTHALAT DEVAM ETMEKTEDİR. BİR ÜLKE VATANDAŞININ SAĞLIĞINA NE KADAR DUYARSIZ OLABİLİR? ÖBÜR TARAFTAN FAKİR HATTA YOKSUL OLAN HALKIMIZ ÜNLÜ İNGİLİZ ATASÖZÜNE (ZENGİN DEĞİLİM Kİ UCUZ MAL ALAYIM) RAĞMEN CEBİNDE 10 LİRA,20 LİRA ANCAK OLDUĞUNDAN ÇİN MALINI TERCİH ETMEK ZORUNDA KALMAKTADIR.

BU İŞİN YOLUNU YORDAMINI BİLEN VARSA BİYOL ANLATSIN!!!!

Tahsin ÇAYIROĞLU

21.03.2008-İSTANBUL

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar