2 Aralık 2023 Cts

Zaman Tüneli

Almanya'dan, Salman Yolunun Asfalt Yapılması Hakkında Düşünceler

 

 

ZAMAN TÜNELİ

  Uzunca bir zamandan sonra sizlerle,  yeni satırlarımda buluşmanın mutluluğunu yaş ıyorum.     

Bugün, Akkuş İnternet Sitesinde, Akpınar, Salman ve Seferli grup yolunun asfalt calışmasının başladığını görünce; mutluluk, huzur, sevinç ve hüzün duyguları, hepsi bir anda perçinleşti yüreğime, gözlerim uzaklara daldı o an, seksenli yılların sonu, doksanlı yıların başına doğru bir zaman tüneli yaptım. Köyümüzde, traktör dahil bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar araç vardı.

Hayal meyal hatırlıyorum o günleri, kırmızı renge olan hayranlıgım belkide, o yıllardaki  kırmızı renkteki Anadol marka otomobilimize, hasretimden olsa gerek. Hasretimden derken, maalesef arabamızı mahallelininde yardımıyla, kazma ve kürekle açılan yoldan eve getirdiğimizde, geri ana yola çıkartmak icin büyük çaba ve zahmet gerekiyordu; birde yağmur yağarsa imkansız hale geliyordu. Bu nedenle bizde her an hastalanan olur, acilen il yada ilçe merkezine gitmek gerekir düşüncesiyle, arabayı anayoldaki komşumuzun kapısına bırakıyorduk. Daha sonra hem tarım işlerinde kullanmak hemde; yağmurda, çamurda ve karda daha rahat seyahet etmek amacıyla, bir tane traktör aldık. Ne hikmettir ki, onun rengide kırmızıydı. Ancak; benim aklım hala kırmızı renkteki arabamızda kalmıştı. Traktör alınca tamamen orada unutulmuştu. Çocuk yüreğimle, traktör aldığımıza sevineyim mi , üzüleyim mi çelişki içersinde kalmıştım. Artık; Seferli ve Salman pazarlarına mahalleliyle birlikte, traktörün römorkunda gidiyor, yaptığımız alış verişleri rahatça evimize getiriyorduk; pazara giderken ve gelirken, kırmızı renkteki arabamızı her gördüğümde, içimi bir burukluk ve hüzün kaplıyordu. Daha sonra mahallelininde maddi ve manevi yardımıyla, Akkuş Belediyesinden kiralanan dozerle, mahallemize yol atıldı. Bizim traktörle birlikte, Seferli merkezde ikamet eden komşumuzun traktörüyle ve mahallelininde yardımıyla, yeni acilan yolda, balçık ve çamur nedeniyle oluşan çukurları, tarlalardan toplanan taşlarla, imece usulü kapattık;  ve artık beklenen gün gelmişti. Sonunda kırmızı arabamızı  evimizin önününe getirmeyi başarmıştık. O anki  duygularımı ve sevincimi; ağaçlar kalem, denizler mürekkep olsa, inanın bana anlatmaya yetmez. Şu anki Akpınar, Salman ve Seferli grup yolunun asfalt çalısmasının başladığı haberide, en az beni o günkü kadar sevinç ve mutluluğa boğdu.

 Bu çalışmada emeği geçen; Bürokratlarımıza, Siyasilerimize, Yerel Medya grubuna, Sivil toplum örgütlerine; Kısacası emeği geçen, yediden yetmişe herkese gönül dolusu teşekkür eder, başarılar dilerim.

 Yüce Allah; Devletimize ve Milletimize Zeval vermesin…

 Samimi selamlarımla…

 Akkuş ilçesi internet sitesi Almanya Muhabiri

Ersoy TÜRKOGLU

2010 Heilbronn-Almanya

Web: www.ersoyturkoglu.com

E-mail: turkoglu_net@yahoo.de

Related Articles

1 Yorum

  1. Çok güzel bir konuya iştirak etmissiniz.
    Ulaşım bir memleketin medeniyete ulaşması
    ekonimisinin güçlenmesi demektir.
    Başarılar Dilerim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar