22 Eylül 2023 Cum

Yol Kenarındaki Odunlar Tehlike Oluşturuyor

Yol Kenarına Neden Yığılır Ki Odunlar?

 

Yol Kenarındaki Odunlar Tehlike Oluşturuyor

 

Ağustos Ayının İlk Haftası Akkuş-Çukurköy-Ceyhanlı Yolunda, Yolun kenarına yığılmış odunları görüyorsunuz. Bu Odunlar Yol Kenarına neden bu şekilde yığılır ki? Bir kamyon doldurana kadar yığılıp araçların gelmesi bekleniyor denebilir. Ancak bu odunlar daha geniş bir alanda toplanıp, oradan araçlara yüklense daha iyi olmaz mı?

Odunların bu şekilde yol kenarına yığılması ile Öncelikle yol daralıyor. Karşıdan gelen araçların geçmesi mümkün olmuyor. Yağışlı havalarda tehlikenin durumu daha vahim. Birde sanki kesilen odunlar genelde küçük ağaçlar gibi gözüküyor ama, herhalde genç ağaçların kesilmesi diye bir durum söz konusu olamaz.

Odunların yol kenarında değilde geniş alanlarda toplanıp, buradan araçlara yüklenmesininin doğru olacağını düşünüyoruz. Odun alınacak diye de küçük ağaçların, yeni fidanların kesilmemesine dikkat edilmesini öneriyoruz.

Related Articles

5 YORUMLAR

 1. Ben orman mühendisiyim. Elektronik cihazlar hakkında hiç bir yorum yapamam. çünkü elektronik mühendisi değilim. 1)Bir kişinin yaptığına yanlış diyebilmek için en az eşdeğeri kadar bilgiye ihtiyacınız vardır. 2)peşkeş çekmek söylerken kolaydır, bir mühendis peşkeş çektiğinde yıllarca hapis yatacağını bilir. 3)bir meşcerede genç ağaç varsa, genç ağaçlar kesilir. oraya yaşlı ağaç dikip sonra da kesmek zor olsa gerek. 4)dede ölür torunu kalır, yaşlı kayın kesilir genci kalır. bu genç ağaçlar çok sıklaşırsa bazıları kesilerek ferahlandırma yapılır. Bu deneyi siz genç arkadaşlar bir koltuğa 10 kişi oturarak yapabilirsiniz, yer darlığı çekerseniz birde 9 unuz koltuktan inerek durum kontrolü yapın. 5)Odunlar resimdeki durumda kamyona yüklenemez, 1x1x1.10 ebatlarında istif edilerek orman işletmelerce işçilerden teslim alındıktan sonra yüklenir. 6)Resimdeki yol otoyol olmasa gerek. Kaza yapmak ustalık ister. 7)Akkuşun köy yollarının çoğunu orman işletme yapmıştır. Maddi kaynak olarak da odun satışlarından elde ettiği parayı kullanmıştır. Kurumu küstürmemek lazım. 8)Genç ağaç kesilmesine karşı olan bilgi küpü arkadaşlarım, bundan sonra kağıt yerine parşömen, kalem yerine kömür, peçete yerine ısırgan yaprağı kullanalım. Köy yollarında sürat yapalım ki fakir köylüler arabamızın tozunu yutsun, bize hayranlıkları artsın. Gurbetçi aristokratlar olarak gelin bunu bütün köylülere anlatalım. Ki herkes gurbetçilerin büyüklüğünü anlasın

  SİTE YÖNETİMİ: Sayın Fatih bey, geniş açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Bakınız yapılan bir haber üzerinden siz ve diğer bir çok kişi bizleri bilgilendirdi. Dolayısı ile bazı konulara vesile oluyor ki, halk böylece dahada çok bilinçleniyor. Yanlız yazınızda biraz sert üslup hissettik. Daha yorum yazan Mühendis kardeşimize de aynı şekilde yazdım. Hep beraber doğrularda birleşelim. Sağ olsun Mühendis kardeşimiz şahsi mail adresimize döndü. İlerleyene günlerde elinden geldiği kadarı ile yardımcı olacağını yazdı. Sizlerde bakınız buraya yazdığınız konuları daha detaylı olarak toplarlayın. Gönderin bize sitemiz ana sayfada haber yapalım. İster sizin adınız ile isterse sıkıntı olur derseniz adınızı kullanmadan haberi yapalım. Sitemizde arşiv olsun. İnsanlarımız daima yararlansın. Amaç kurumları küstürmek yada ortamı germek değil. Amaç doğruyu bulmak, amaç eksiklikleri gidermek ve amaç Akkuş ve Köylerine hizmet. Sitemizde her zaman sizlere yer verebiliriz. İlginiz için tekar teşekkür ederiz.

 2. Site yönetimi olarak bizi ve akkuşluları fazlasıyla aydınlattıgınız için çok teşekkür ederim.daha önceki yorumumda kişi yada yada kurum hedef almadım,sadece bilmediğimiz bir konuda bizleri yani akkuşa gönül verenleri aydınlatmanızı rica ettim siz site yönetimi ve orman mühendisi Erdoğan DEMİRCİ’de bizleri bu konuda bilgilendirdi.siz site yönetimi olarak böyle haberler yaptıkça ve biz akkuşlularıda böylesi önemli konularda bilgilendirdikçe biz sizlere hep minnet duyacagız…

 3. Önce yorumumu yayınladığınız için teşekkürler,doğrudur yolda bir tehlike oluşturabilir onda hem fikiriz ancak genç ağaçların kesilmesi
  diye bir şey söz konusu olamaz demişsiniz bende onu açıkladım genç ağaçta da kesim olur yaşlı ağaçtada ve en sonunda idare müddetini tamamlayan ağaçlar tamamen kesilerek orman gençleştirilir buda her ağaç türünde farklı yaşlarda olur. Haberin diğer yorumundada ormanlar peşkeş çekildi gibi yorum yapılmış ormanların peşkeş çekilmesi diye bir durum söz konusu olamaz ormancılık faaliyetlerinde yapılan her uygulama denetime tabidir, yıllık programlar dahilinde ormancılık faaliyetleri yapılır ve her yıl bu faaliyetler bir bir kontrol edilir.
  Bu arada adım

  Erdoğan DEMİRCİ
  Orman Mühendisi

  Site Yönetimi: Sayın mühendisim Teşekkür ederim. Adınızı verdiğiniz için vede genç ağaçların kesimi konusundaki bilgileriniz için,

  Bir konuyu açıklaylım. Size cevap yazarken sadece kendi haber metnimiz çercevesindeki düşüncelerimizi yazdık. Habere yorum yapan kişilerin düşünceleri ile ilgili bir yorumumuz olmadı.
  Sayın Mühendisim herkes her konuyu elbette dört dörtlük bilemiyor. Zaten sitemizin amacı da, Akkuşluları bilgilendirmektir. Bu bağlamda sizleri bulmuşken, sitemiz adına sizden ricamız olsa, bizlere yardımcı olurmusunuz. Arzu ederseniz size köşe yazarlığı görevi teklif edelim. Ama herhangi bir ücret veremiyoruz. Bizim işimiz gönüllülük esasına dayanıyor. Köşenizde Akkuşlulara Orman ile ilgili vede acilen bilinmesi gereken bilgiler ile ilgili genel anlamda açıklamlar da buna ilave olabilir. Sizlerin yazınlarınız ile Akkuşlular Orman konularında bilgi sahibi olsunlar. Site yönetimi olarak bizlerde bilgi sahibi olalım. Ne dersiniz hep beraber Akkuşlulara hizmet yapalım mı?
  Ayrıca webmaster@akkusilcesi.com yada ihsancam64@hotmail.com mail adreslerine bu konudaki görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

 4. Evet genç ağaçların kesilmesi diye bir şey mümkün. Bunun bilimsel adıda sıklık bakımı, bir ormana yapılan ilk müdahalelerden birisi, bu kesimlerde kesilecek ağaçlar değil ormanda kalması gereken ağaçlar belirlenir ve en kaliteli(istikbal fertleri denir bunlara) ağaçlar ormanda bırakılır, sıklık bakımı yapılan bir ormanda çap artımı meydana gelir ve doğal olarak ormandaki servette artış olur. Ormanları kendi haline bırakmamız, bakımsızlığa terketmemiz mümkün değildir ki böyle bir durumda ormandaki fertler arasında rekabet olacaktır güçlü bireyler zayıfları yok edecektir, bununda ülke ekonomisine hiç bir faydası olmayacaktır. Bu rekebet ortamı oluşmaya başladığında sıklık bakımı, ilk aralama bakımı v.s ile ormana müdahale edilir hem bakım yapılmış olur hemde ülke ekonomisine katkıda bulunulur. Ayrıca yol kenarlarına istif yapılmasıda yine sürütme mesafesi ile ilgili bir nedendir. Bir bölmedeki kesilen emvaller en yakın yola sürütme mesafesi alınarak ölçüm yapılır ve buradan pazarlaması yapılır. Ayrıca bu ağaç kesimlerine kim izin veriyor denilmiş, bu kesimler yada diğer bütün ormancılık faaliyetleri belli tamimler ve tebliğler doğrultusunda yapılır hiç kimse ne Orman İşletme Şefi nede Orman İşletme Müdürü kendi kafasına göre ben burda kesim yapacağım diyemez hepsi Plan ve program dahilinde yapılır ki Türkiye de hiç bir kurumunda Orman Genel Müdürlüğü gibi bir planlaması programlaması yoktur, çünkü herhangi bir ormanda 10 ila 20 yıl sonra nasıl bir uygulama yapılacağı bu günden bilinmektedir. Lütfen site yönetimi hiç bir konuda araştırma yapmadan haber yapmayın kurumları yada kişileri yıpratmayın.

  Site Yönetimi: Yorumunuzda alınacak mesajlar var. Ancak her şey çok güzel olmuşta hatta site yönetimine talimat verir gibi araştırmadan haber yapmayan denecek kadar sert uslup kullanılmışta ama her neden ise tüm bunları yazan kişi adını yazmayı unutmuş. Yada adını yazmaya cesaretimi yok.
  Adı yazmayan kardeşim, biz site yönetimi olarak gördüklerimizi yazdık. Ne elimize cetvel alıp, ağaçların enini boyunu ölçtük. Nede Ormancılık konularında derin bilgimiz var. Ancak tekrarlıyoruz. Yolun kenarına odun yığıma işi olmamış. Trafiği engelleyen her şey kusurdur. Yolu daraltıp, kazaların meydana gelmesine ve araçların güvenli geçişini engellemeye çalışmak hiç bir düşünce ile anlatılamaz. Evet, odun yolun kenarına değil. Daha güvenli ve yolu kapatmayacak, araç geçişini ve kazaların olmasına engel olmayacak geniş alanlara yığılmalıdır. Bu konuda ısrarcıyız. Kesilen odunların içinde küçük ağaçlar gözüküyor dedik. Evet doğrudur. Gözümüz ile gördük. Biz haberi yaparken, kimseyi suçlayıcı bir açıklama yapmadık. Bu konunun muatapları çıkar. Senin açıklamaya çalıştığın gibi konuyu halka açıklarlar.
  Kendini savunma gereği duymayan ve halkın bilinçlendirmede gereken titizliği göstermeyen kurumlara diyecek bir şeyimiz yok.
  Aslında bu haberi bir vesile kılarak konunun muatabı kuruluşun, sitemize konu hakkında geniş içerikli aydınlatıcı bir yazı göndermesi beklerdik. Böylece yanlış bilenler doğrusunu öğrenmiş olurdu. Bizim kurumları ve kişileri yıpratma konusu gibi akıl ve mantığa ters konular ile uğraşmaya vaktimiz yok. Biz nerede bir aksayn, nerede bir yanlış uygulama ve keyfi uygulama yapılır ise haber yaparız. Yapılan habere itirazı olan ise, sitemiz konu hakkında açıklama gönderir. Gönderilen açıklamayı da yayınlarız. Böylece Akkuşlular doğru bilgileri almış olurlar. Ama kişiler ve kurumlarda adlarını yazılarına ve haberlerine altna yazacaklar.

 5. Site yönetimi olarak böyle konularda bizleri aydınlatmanız çok güzel.bu agaçların yolu kapatması dışında anlayamadıgım diğer bir konu ise neden bu kesimlerde büyük değilde küçük agaçlar tercih ediliyor siz akkuşlu dostlarımızda biliyorsunuz ki gurbetten akkuşa geldiğimizde yayla yolu olarak tabir ettiğimiz çukurköy-meyvalı-ceyhanlı güzergahını kullandıgımızda yol kenarında ulu gürgenler vardı ama son 5 yıldır fidanlar ve ufak agaçlar var kısacaa….. AKKUŞUN GÜRGENLERİ yıkılmadımı şarkısındaki o ulu ve büyük gürgenlerimiz çoktan ona buna peşkeş çekildi yıllarca.küçüklüğümüzde sırtımızı yasladıgımız seyrine doyamadıgımız o büyük agaçların yerini şimdi ufak agaçlar ve fidanlar aldı hemde agaç bakımı ve seyrekleştirme adı altında yapılan kesimler sonucu….yakında agaç kalmayınca acaba neyi kesecekler çok merak ediyorumm.ayrıca site yönetimi olarak bu agaç kesimlerine kim izin veriyor bu kadar küçük ağaçların kesilmesi normal mi bu konuda biz akkuşluları aydınlatırsanız çok sevinirizzz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar