7 Aralık 2023 Per

Yılmaz’dan Ak Parti’ye bombardıman Tekkiraz Belediye Başkanı Necdet Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol’u topa tuttu. Yılmaz, Ünye Belediye Başkanlığı’na aday olduğunun sinyalini de verdi

Sağımızdan solumuzdan tokat yemeye gelmedik. Bizi Tekkiraz halkı belediye başkanı yaptı. Ben Ak Parti’ye geçtim de belediye başkanı olmadım ki! Ben o makamı onlarda görmedim ki! 

  

Yılmaz’dan Ak Parti’ye bombardıman
Tekkiraz Belediye Başkanı Necdet Yılmaz
Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol’u topa tuttu.
Yılmaz, Ünye Belediye Başkanlığı’na
Aday olduğunun sinyalini de verdi.

Oney Flash Fm’ de radyo programına katılan Tekkiraz Belediye Başkanı Necdet Yılmaz, açıklamalarında Ak Parti Ordu il Başkanı Hüseyin Akyol’u topa tuttu. 

Programdaki açıklamasında “Tekkiraz üzerinde kara bulutlar dönüyor, bir haksızlık var. İnşallah bir gün bu kırılacak ve olması gerekenler olacak” diyen Yılmaz; Arif Takıcı’nın sorularını yanıtladı:

– İlçe sözü verildi mi, veren kim? Verilmediyse bu söylemler niye çıktı?

“Bu çok sorulan bir soru. Siyasi büyükler, televizyon programlarında bu konuyu farklı şekilde sundu. İnsanlar durup dururken niçin ayağına kurşun sıkar? Bizim şöyle bir beklentimiz vardı. İl başkanı toplantıda beldelerin bu nüfusu getireceğini bildiği için o toplantıda çocuk kandırır gibi bir pozisyona soktu bizi.

Bize şöyle bir şema çizdi. Bu belediyelerin hepsi kapatılmayacak nüfusunu 20.000’e tamamlayan beldeler birleştirilecek ilçe yapılacak. Ben orada bir söz konuşuyordum, İlküvez Belediye Başkanı söze girdi ve “sen bari sus” dedi. “Söz aldığın yer var, sen bari konuşma” dedi. Bundan sonra toplantı orada bitti. Yani, O’na bunu söyleyen irade, O’na bu yüzü veren irade sonucunda bitti. Orada bütün beldeler, kendini bu konumda gören 5-6 belde, İlküvez çalışıyor, bizde çalıştık ve Ordu’yu Büyükşehir yaptık. 

Asıl olan şey şudur: Eğer siyasetçi, yüksekte siyaset yapıyorsa, konumunu bilecek, gaz almayı bilecek. Söz verildi ya da verilmedi, burada yazılan nüfusun yüzde 70’ı 6 tane belde üzerinden yazıldı mı, yazıldı. Beklenti içine girilmiş olabilir. Söz verilmeden de girilmiş olabilir. Kardeşim sen bu insanların gazını alacaksın. Bu insanları toparlayıp ta bu insanlara teşekkür etseydin, “Arkadaşlar bir beklenti içerisine girdiniz, bir mücadele ile bu iş yazıldı ama şu anda da çok kısa bir zaman var, yasalaşmasına az bir zaman var. Gerçekleştiremeyebiliriz ama sizde polemiklere girmeyin, zaman içerisinde bunlar olur. Sizin bu emeğiniz boşa gitmeyecek” tarzında bizimle adam gibi konuşsalardı, yemeği bırak bir çay söyleselerdi bu iş böyle olmazdı. Ama! “Yok biz söz vermedik. Belde Belediye Başkanları yalan söylüyor”, çıkıp ta televizyonda sırıtarak konuşan, belde belediye başkanlarını sanki şamar oğlanı gibi zanneden o il başkanı öyle konuştu ve “söz vermedik”, “şöyle oldu böyle oldu” dedi. Söz verdin ya da vermedin. Bu beklenti içerisine girdi bu insanlar. Sen burada adam gibi süreci yönetsene, adam gibi bu krizi atlatsana! Bunun sonucunda il başkanı çıkıp böyle konuşmasaydı, milletvekili çıkıp böyle konuşmamış olsaydı.

“Belde belediye başkanları araçlarına mazot bulamıyor. Ama makam araçları hariç” dediler! İnsanı çileden çıkaran olay bu. Biz burada uşak değiliz. Uşaklık yapmaya da gelmedik. Hizmet etmek için buraya geldik. Söz verildi, verilmedi konusu gündeme gelince tepem atıyor. Böyle bir şey mi var? Bu beldeler üzerinden bu nüfus yazıldı mı yazılmadı mı? Tüm bu spekülasyonlara ne gerek var? Bir başarı var ortada, kısa bir dönemde sağlanmış. Bunu tebrik edin, başarıyı konuşun. “Bugün olmadı ama yarın olur” deyin. “Söz vermedik” deyip sırıta sırıta o televizyonda konuşması insanın bütün sigortalarını atlatıyor. Neymiş! Disipline vereceklermiş. Neye verirsen ver. Mesele değil o. Parti kazanacaksa hep at kardeşim. Bu memleket kazanacaksa hep at! Önemli değil. Çocuk tehdit etmiyorsun. Ben senin yanında belediye başkanı olmadım ki! Senin sayende bir şey olmadım ki!

Bu arada şunu da dedik: Eğer Ordu kazanacaksa, ben Belediye Başkanı Necdet olarak kaybedeyim dedim. Belde belediye başkanları kaybetsin dedim. 53 tane beldenin makam aracını gözüne sokmuşlar. Şimdi 160 tane büyük şehre kadro verdin. 53 tane belde kapattın. Bunu insanlar görecek.

Bizim yanlış gördüğümüz şey şu: Marmara’dan Kocaeli’den bakıp ta Türkiye’yi yönlendirmek ve şekillendirmek yanlış. Karadeniz’in bir farklılığı var. Çıkardığın bu yerel yönetim modeli de Türkiye’yi kapsamıyordur.  Karadeniz’de bunu yapacaksan farklı bir sistemde yapacaksın. Bu iş tartışılmadan fırına sürülmüş ve sofraya konulmuş bir iş. Hükümet’in çıkardığı yasaya karşı değiliz ama Ordu’ya bu şekil uygulanmamalıydı. Yapılış şekline karşıyız. Ordu’nun her yerinde kriter nüfus olmamalı, birde coğrafi konuma bakılmalıydı. Ordu hakikaten üzerine büyük bir sıkıntı aldı.

Fatsa Belediye Başkanı bu ara çok konuşuyor: 2 belediyemiz olacak diyor. Bu gün Ankara’nın Çankaya’sında kavga var, İstanbul’un Beşiktaş’ında kavga var. Ordu farklı bir mozaiktir. Göreceğiz! Sen o zaman bak sıkıntıya. Fatsa Belediye Başkanı’da 2 tane belediyeniz olacak diyor. Biri bakmasa biri bakacak diyor. Bu ülkede 2 hanımı olan hangi insan mutlu? Ordu’da bunu nasıl yapacak? Açıkça yaşayacağız göreceğiz”.

– Ak Parti dışında bir partiye geçme durumunuz var mı?

“O konu çok konuşuldu. Sansasyonda oldu bir ara. Bakın CHP sistemin dışında bir parti değil. Yasal olarak kurulmuş Cumhuriyet kurulduğundan beri hizmet veren bir parti.  Bunu inkar etmek doğru değil. CHP bizim yapımızda, ailemizde oluşmadı. Geçmişte Bizde CHP’li yok. Böyle bakılırdı olaya. Zaman içinde bunlarda kırılır. Böyle bir niyetimiz ve çabamız olmadı. Olmaz diye de bir şey yok.  Zaten bu konu İl Belediye Başkanı ve Milletvekili’nin gelişinin ardından çıktı. Biz hizmet için geldik. Sağımızdan solumuzdan tokat yemeye gelmedik. Bizi Tekkiraz halkı belediye başkanı yaptı. Ben Ak Parti’ye geçtim de belediye başkanı olmadım ki! Ben o makamı onlarda görmedim ki! Bunu bir ziyaret dışında yorumlayıp, CHP’ye geçiyor diye düşünmek ve haber yapmayı da yanlış buluyorum”.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile dostluğunuzu bilerek, gelecekte Ünye Belediye Başkanlığı’nı düşünüyor musunuz?

“Numan Bey ile bunu bağdaştırmak doğru değildir. Tekkiraz kapanınca aday olabileceğim yer Ünye’dir. Olursa Ünye’den olur, şartlar oluşursa olurum. Ben 25 senedir Ünye’yi gözetliyorum. Hatta 1986’dan beri 28 seneden beri Ünye’nin sorunlarıyla iç içeyim, biliyorum, izliyorum. Kendimde de o gücü heyecanı görüyorum. Ünye’ye hizmet edebileceğimi, kucaklayabileceğimi var olduğumu düşünüyorum. Şu an aday mısınız derseniz. Şu an o şartlar uygun değil. Zamanı gelirse ismi geçen insanlar kadar kendimi yetenekli görüyorum. Belediye Başkanlığı yapacak gücü kendimde görüyorum.”

ÜNYE Kent Haber

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar