27 Eylül 2021 Pts

Yesilköy Muhabiri Mehmet AKKUS’u Taniyalim

Sitemiz Yeşilköy Muhabiri Mehmet AKKUŞ, düşüncelerini dile getirdi

27.jpgORDA BİR KÖY VAR,

GİTMESEK DE GÖRMESEK DE
  
Cennet yurdumun güzel insanları

saygı değer hemşerilerim!

Bu günden sonra sizlerle sitemizi paylaşacağıma inanıyor bazı meselelerimizi beraber çözüme kavuşturacağımıza inancım tamdır. . .


Ben 1972 Ordu Akkuş Yeşilköy doğumlu İzzet oğlu MEHMET AKKUŞ olarak geçimimi ve yaşantımı İstanbul’da sağlamaktayım. Ne yazık ki insan oğlu doğduğu yerde değil ,doyduğu yerde yaşamak zorunda kalıyor. Bende sizler gibi memleket özlemi çek


Akkuş’umuzun ve internet sitemizin başarılı yöneticileri-,temsilcileri ve sitemizin yorumcuları !.


en, hani bir Ata sözü vardır ya; Orada bir köy var gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür. Bu Ata sözünde de bahsedilen köylerden biriside benim köyüm olan Yeşil köy dür.

Cumhuriyet kurulduğundan sonra fart ana mahallesi ekincik köyü adını alan köyümüz 1960’lı yılların sonunda fart ana’yla yollarını ayıran ve adını da değiştiren köyümüz fart ana çamlıca köyü, ekincik ise yeşil köy olarak isim değişikliğine uğramıştır. Bende size dilimin döndüğünce ve kalemimin yazdığınca köyümden bahsetmek istiyorum.


__ _Yeşil köy , Akkuş’a 40 km, Terme ye de 50 km, uzaklığında, Akkuş Terme Ünye İkizce ilçelerinin kesiştiği noktada, Halil uşağı- Yeni köy, Örencik köyü, Yoğunoluk beldesi Akpınar beldesi Tom başlı mahallesi Ahmetli mahallesi Enazı mahallesi, Kel uşağı mahallesinin de tam ortasında bulunan bir köy dür. Kara ulaşımı stabilize ,yol üzerinden Akkuş ve Terme istikametinden yapmaktadır. Köyümüzün esasında nüfusu 1000’in üzerinde olup, köyümüz çok göç vermektedir. Göç verme sebeplerinden birisi ve en önemlisi köyümüzde 8 yıllık ilköğretim okulu ve lisesi yoktur. Geçim kaynağı da sadece tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Günümüz Türkiye’sinde tarım ve hayvancılığın durumu malumdur . Köyümüz de 30 yılı aşkın Pazar yeri vardır. Salı günleri de köyümüzde Pazar kurulmaktadır. Şu anda Pazar yerinin hiç mi hiç alt yapı çalışması yapılmamıştır ve halen Pazar yerimiz yağmur yağdığı zaman çamur içinde kalmaktadır. Zaten yollarımız da asfalt değil toprak dır. Pazar yerinin de köyümüzün merkezinde olduğundan çok kötü bir görünüm meydana gelmektedir. Yollarımız asfalt olmasa dahi köyümüzün Pazar yeri alt yapı çalışmaları yapılıp parke taşı ile yapılabilir. Ancak köylümüz bu çalışmayı yapabilecek maddi güce sahip değildir. Ordu da merkezi bulunan köydes programından, köy hizmetleri ile iş birliği yapılarak köyümüzün bu sorunu çözülebileceğine inanıyorum. Değerli site yöneticileri ve temsilcileri, Akkuş’umuzun genç kaymakamı, il meclis üyeleri- Akkuş siyasi parti ilçe başkanları, ilçe ve belde belediye başkanları ve köyümüzün muhtarı ve ihtiyar heyeti sayesin de köyümüzün çağdaş ilerlemiş seviyesine geleceğine inanıyorum. Bizler bu dünya da misafiriz kalıcı olan yaptığımız eserlerdir. Bizler bir gün öldüğümüzde geride bıraktığımız ve yaptığımız eserlerle anımsanacağız diye düşünüyor, saygılar sunuyorum.  
 
MEHMET AKKUŞ

Akkuş İnternet Sitesi

Yeşilköy Muhabiri

0538 306 84 52

Related Articles

4 YORUMLAR

  1. kardeşim muammer akbulat köyümüze bundan sekiz yıl öncesi sekiz yıllık egitim için ordu milli egitim müdürlügü ve akkuş kaymakamlıgı tarafından sekiz yıllık egitim için okul projesi çıktı köyümüzün sakinlerinden yusuf bayram başta okul için beş dönüm yer verdi ancak ögrenci sayımız yeterli olmadıgından yeni köy ile beraber okul yapmamız gerk duyuldu ancak yeni köuylülerin okulun yeşil köyde yapılmasını içlerine sindiremetiklerinden yapımı gerçklerşmedi bizde okulsuz yeni köyde okulsuz kaldı. O KUL BAŞKA YERE YAPILD. ne YAZİKKİ BİZ BİRBİRİMİZLE BİRLİKTE OLAMADIKÇA hizmet almamız mümkün değil.yakında istanbul çaglayanda yeşil köy örencik köyü, kevransaray köyü ve çevre köyleri sosyal hizmetler derneği kurulacaktır yardımlarınızı bekleriz saygılarımla

  2. enver çamoğlu hangi köy ve mahlleden olduguunu çıkaramadım ama çokda önwemli deil hepimiz kardeşiz tabiki birlikte her zaman kuvvet dogar köylerimiz bir araya gelselerde belediyelik olsalardı (yeşilköy , yeniköy,haliluşağıköyü ve örencik köyü ve kevransaray köyleri) ne yazıkki bizim köylerimizde oturan büyüklerimiz geçmişte olan ufak tefek meseseleri büyütüp birlikteliği işlerine sindirememektedir ( bizler nasıl medeniyetin buluştugu insanların kaynaştıgı sevgilerin çoştugu insanlara hizmet aşkıyla yasayan kullar olarak yaşadıgımız güzel bir toplum görmek niyetiyle inşallah bir araya geliriz diye düşünüyorum saygılarımla hoşca kalın sağlıklı kalın….

  3. Değerli mehmet bey abim yaşca benden büyüksünüz siteye katıldığınıza sevindim ne güzel yeşilköy den bahsetmişsiniz.ben köyde olduğum müddetçe her salı yeişilköy pazarında bulunurum evet gerçekten işler acısı hali var şu anda pazarına gitseniz 20 kişi bulamazsınız nerde o eski günleri şahşalı geçen hıdır ellez şenlikleri pazarı vardı insanların buluştuğu tek noktaydı.ama anlatmak istediğim şu akpınar beldesi yeniköyü sınırlarına katmıştır ama çok kişi akpınar belesine bağlanmayı kabul etmemiştir,bu durumda biz kimden yardım istiyoruz belediyede devlet değilmidir hizmet vermezmi neden sınırlarına bazıları katılmazlar kış aylarında yolu bile akpınar beldesi açmaktadır ve çogu kişi muhtara kafa tuttu akpınara bağlandı die neden halen eski zihniyetteyiz sonuçta belediye hizmet getiren bir kurumdur.bağlanmayan yerlerde bir an önce akpınar beldesine bağlanması için çalışmalarda bulununuz.Aynı şekilde haliluşağı köyüde akpınara bağlanmak istememektedir.demekki bu insanların yola alt yapıya suya yolların açılmasına ihtiyacı yokki bağlanmak istememektedirler.saygılarımla izzet amcaya selam memet kardeşim.

  4. öncelikle sizlere köyümüzün tanıtımında geçen emeğinizden dolayı teşekkür eder, yeni çalışmalarınızda başarılar dilerim. şahsım adına köyümüzün tanıtımı, gelişimi, özellikle köyümüze bir ilköğretim okulu yapımında bir sorumluluk düşerse bundan kaçmayıp mutluluk duyacağımı, köyümüze hizmete seve seve herzaman var olduğumu belirtir sayğılarımı sunarım…..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,459BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Çok Okunanlar