22 Şubat 2024 Per

Vicdanımızın Sesini Dinlemek

Yaşar EFİLOĞLU’nun Vicdanımızın Sesini Dinleyelim Yazısı

yasarefiloglu1.jpgVİCDANIMIZIN SESİNİ DİNLEMEK

                         Sevgili  dostlarım ! 18.sini kaleme aldığım  seri  yazılarımın  bu bölümünü, yazının başlığından da anlaşılacağı  gibi  vicdani  muhasebeye ayırmak   istiyorum. Tabiidir ki,   her şeyde bir  ilham, bir ihsan  gerek. Bizim sitemizde yazı yazan  kardeşlerimiz  bende  dahil, yöremizin  yıllardır ihmal edilmişliğinden, çekilen ızdıraplardan, yöre insanının   yıllar yılı  çilesinden    esinleniyoruz, vicdanlarımızın sesini duymazlıktan gelmemiz mümkün   olmadığı için  ,dilimizin  döndüğünce   içinde bulunduğumuz   tüyler  ürperten  durumu  insanlarımızın  lehine  çevirebilmek  amaçlı, bir  çaba içine giriyoruz. Bu doğrultuda  meselelere  duyarlılık  gösteren  tüm  insanlara , hangi  mevkide, hangi makamda olurlarsa olsunlar, canu gönülden teşekkür ediyorum.

                 Kıymetli hemşerilerim!  Sizlere   dini, nasihat verecek değilim.,ancak  vicdan  galiba  birazcıkta  imanla   bağlantılı bir  mefhum.o nedenle  iki  kelimeyi  zaman  zaman  aynı  satırlarda  görmek , bir bütünlük içinde telaffuz etmek  sanırım daha doğru  olacaktır. Fazilet hissi  insanlarda  ALLAH  korkusundandır. Bu  hisle  , herkes  elinden geldiğince  memleketi için  bir şeyler yapmak  durumundadır. Bu bir  vicdani-imani-sorumluluktur. Bu  yöremize karşı  vefa borcumuzdur.Yöremizin insanları   bu görevi daha bizleri  tahsil yapmaya çıkardıklarında sırtımıza  yüklediklerini bilmek zorundayız. Tüm  tahsilli, kültürlü, bilinçli  ,bürokrat,siyasetçi,her kademeden , her kesimden, AKKUŞLU  herkese, siyasi, görüşü ne olursa olsun, yaptığı iş ne olursa olsun,  ortak payda  AKKUŞ  olmalı ve  bu vicdani  görev  ifa edilmeli.Vicdanlarımızın sesi  dinlenmeli.,herkes  üzerine düşeni yapmalı.Bu vicdani muhasebeyi  yaparken  yörede yaşayan insanların yerine kendimiz konulmalı, o zaman daha iyi anlarız   sanırım.

                 Kıymetli  dostlar! Çok  samimi  bir  muhasebe  yapmalıyız. ( Neden) leri, ve ( niçin) leri-  bir  bir  ortadan kaldırıcı  faaliyetlere  imza atmalıyız. Sahil   siyasetçilerinden   günümüze   kadar  ilçemiz  ve köylerine  sadece  Eski Bakanımız   Sayın  Şükrü  YÜRÜR  beyefendi  harici,   kimsenin ilgilenmediğini, son  dönemlerde  birkaç hizmetle  kıpırdanışa geçtiğimizi  peyderpey  anlatmıştım. Ancak  her zaman olduğu gibi yine  görünmeyen bir el  bize gelen  ANKARA’nın   hizmet tahsisatını   engellemeye devam etmektedir, Bu  makus talihimiz  inşallah  08 AĞUSTOS  2008  AKKUŞ   KURULTAYI  bitiminde  yenilebilecektir. Aksi taktirde, yineliyorum ve iddia ediyorum ki,  bir değil  beşte   Vekil  çıkarsak , AKKUŞA   asla    arzulanan hizmet gitmeyecek, ecdadımızda olduğu  gibi, gelecek nesillerde  sahilin siyasetçilerinin ve   ORDU     lobisinin     ipoteği  altında  daha nice yıllar  inim  inim  inleyecektir. Devletimizin  şefkatli eli  birilerinin engellemesiyle  ilçemize  arzulanan nispette asla gelmeyecektir.

Lütfen  sevgili kardeşlerim!  artık   bu gidişe  dur deme zamanı  geçmiştir, zararın neresinden  dönülürse  kardır  kabili de  olsa, ilçemizin  kötü kaderini değiştirmek  yine  bizler gibi  oralardan  çıkan   AKKUŞLULARA    ait  bir  vefa  borcudur. Bu nedenle  derneklerimizin  -sivil toplum kuruluşlarımızın-kamu  kurum ve kuruluşlarımızın –bürokratlarımızın- siyasetçilerimizin-  kısır  çekişmelerden  hepimizin  uzaklaşarak,  geyik muhabbetlerine   son verip,dedi kodu  aleminden  çıkıp, kendimize gelip, ilçemize  sahip  çıkmalıyız. İşte  kurultay  bu manada  çok ama çok  önem arzetmektedir.  Geçmiş  geçti  gitti   ,geri getirme  şansımız  bitti.  Geleceğe  kavuşacağımıza dair   herhangi bir    garantimiz    maalesef  olamaz.  O  halde   bu  günümüzü  değerlendirip, dolu  dolu   hizmet  edersek, ancak   vicdanlarımız  huzur bulacaktır. Aksi taktirde  bu   azabın  –bu vicdan muhasebesinin altında  ezilir gideriz. Sular  akar  bizlerde  bakar   geçeriz.

                 Kıymetli dostlar! İnsanların doğum  günleri  vardır ya, işte ogün  AKKUŞLUNUN  DOĞUM GÜNÜ  olacaktır. Bize  bizden yakın kimsenin olmadığını, bizim  bizden başka  sahip çıkanımızın olmayacağını, yine tüm olumsuzluklarıyla  beraber, her şeyi  ama her şeyi   sadece  ilçemiz  ve ilçemiz  insanlarının  menfaatleri  için, bir kenara bırakarak, geçmişi de   maziye  katarak  önümüze  bakmamız gerektiğini   –projelerimizi  sergileyerek-bir bir  icraat sahasına  indirerek göstermeliyiz (.Ben ) ler  değil  ,     ( Biz) lerle     sonuca  varacağımızı artık  beynimizde  netleştirmeliyiz.Süreç  bitiyor, ülkemizin  içinde bulunduğu  konjoktür  hepimizce  malumdur. Kısır  çekişmeleri-sen –ben kavgalarını-şahsi ihtirasları  ön koşulsuz bir kenara  bırakarak, mesele  AKKUŞSA, gerisi  teferruattır  deyip, kurultayımızı  hayırla  neticelendirmenin  ,,yolunda  olmalıyız. Unutmayalım ki,( kurt  puslu  havayı  severmiş) bu  menfur tuzağa düşmemeliyiz. Hepinizi saygıyla selamlar, kurultayımızın  hayırlara vesile olmasını  cenabı haktan niyaz ederim. Her şey gönlünüzce olsun. Hoşça kalınız-sağlıcakla kalınız.

Yaşar EFİLOĞLU

 

 

Related Articles

6 YORUMLAR

 1. Sevgili hemşerim ;Sizleri tanımıyorum,sanırım side beni tanımıyorsunuz.Ne önemi var sizin dediğiniz gibi ortak payda AKKUŞ
  Kurultaydan önce kaleme aldığın yazını daha öncede zevkle okumuş ve davetinize icebet etmek için hazırlık bile yapmıştım.Maalesef olmadı bazı özel durumlarımdan dolayı katılamadım.Bugün yazını tekrar okuyunca kurultaya katılamadığıma ve değerli katılımcılarla tanışamadığıma bir kez daha üzüldüm.Hani sahil lobisi Ordu lobisi ifadelerine katılmayan Akkuşlu yoktur sanırım.Sevgili hemşerim Ben Samsunda yaşıyorum Küçücük bir ilçe olan Kavak işte bu lobiyi kırmıştır.Bir çok seçimde büyük ilçelerin önüne geçmiştir.İstersek bizde yaparız.Yeterki ben değil biz diyelim.
  Sevgili hemşerim Öyleyse bende senin çağrına katılıyorum ve AKKUŞ için Ben değil BİZ DİYENLERE selam olsun diyorum.Saygılarımla.Görüşelim
  Ramazan TINKIR (BİZ diyen AKKUŞ .lu bi Mühendis kardeşiniz.0 505 316 1958

 2. merhaba hocam ben çerkez şükrüsünün oglu ramazan bursa orhangazide ikamet ediyorum elektrik üzerine iş yerim var ticaretle ugrasıyorum .bursaya yolun düşerse beklerim

 3. Sevgili Yaşar Efiloğlu Kardeşim,hassasiyetinizin Türkiye’yi yönetenler için örnek olmasını diliyorum.Ancak 1944 yılında Rahmetli Necip Fazıl durumu iyi özetlemiş.Durum hiç değişmemiş.
  “Bıçak soksan gölgeme
  Sıcacık kanım damlar
  Gir de bir bak ülkeme
  Bazşsız başsız adamlar!..”

 4. Tesbitleriniz için önce teşekkür ederim.Veysel bey yazmış zaten tebrikler.Akkuş da şükrü YÜRÜR’ün yaptıklarından eser kalmamış sanki, sor herkese hiç bir yapmamıştır.Evet vicdan muhasebesi yapalım lütfen.Yaşar bey kendilerini Akkuş kurultayına davet edelim.Bu nezaketimizi gösterelim.Lütfen.Kalemine sağlık.Tebrikler.

 5. VEYSEL KARDEŞİM DUYARLILIĞINIZA TEŞEKKÜR EDERİM. İNŞALLAH HER ŞEY DİLEDİĞİMİZ CİHETTE GELİŞİR ,GÜZELLEŞİR,NETİCELENİR.TEK SORUNUMUZ, BİRLİK VE BERABERLİKTİR. VİCDAN SAHİBİ TÜM HEMŞERİLERİMİZ ARTIK ELLERİNİ VİCDANLARINA KOYARLAR DİYORUM SAYGILAR SUNUYORUM

 6. Yaşar Bey,

  yazınızdaki tespitleriniz ibret verici ve vicdani muhasebe yapılmasına çağrınız umarım akıl ve izan sahiplerinin bir kez daha düşünmesine sebep olur. Şükrü Yürür bey, hakikaten ilçemize yakın duran bir bakanımızdı. çayıralan’da bir saldırıya uğramıştı. Ben kendisini ziyaret ettiğimde konu açılmış ve Çayıralan’da yapılan hareket adına özür dilemiştim. Bana dediği: “Kendin için ne işin olursa kapı açıktır ama Akkuş ve özellikle çayıralan benim için yoktur” mealinde sözler söylemişti. hakikaten sözünde durdu ve aktif siyasette olduğu dönemde Akkuş’a ilgi göstermedi. Bir partili ismi de vermişti bana ve bu insanın akkuşa kötülük yaptığını söylemişti. Dediğiniz gibi inşallah hizipçilikten arınarak birliktelikle Akkuşa yapılacak hizmet ufuklarını yakın ederiz.
  Kalemine sağlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar