24 Mart 2023 Cum

Vekilimiz Ayhan YILMAZ’ın Bayram Mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsın

Ordu Milletvekili Ayhan YILMAZ’ ın

TBMM’nin 88. yıldönümü, Milli Egemenlik Haftası

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  Mesajı

88. kuruluş yıldönümünü kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli iradenin tek temsilcisi olarak özgür ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş, medeniyet yarışında yerimizi almamızı sağlamıştır. Ve aradan geçen 88 yıl boyunca milli egemenliğimizin, cumhuriyet değerlerimizin ve çağdaş uygarlık yolundaki yürüyüşümüzün sembolü olmuştur.

Aziz milletimiz, en zor şartlar altında dahi azim ve inancını muhafaza ederek kazandığı bağımsızlık zaferinin ardından, kendi kaderini belirlemek üzere Büyük Millet Meclisi’ni kurmuş ve böylece Büyük Atatürk’ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünde özünü bulan egemenlik haklarına kavuşmuştur.

Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir." prensibi Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu için sağlam bir temel teşkil ettiği gibi, bizim için de bizden sonrakiler için de gerçek bir toplum sözleşmesi niteliği taşımaktadır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefine doru ilerlerken, bugün, her zamankinden daha inançlı, daha azimli ve daha güçlüyüz. Biliyoruz ki, huzur ve istikrarımızı sürdürdüğümüz bu ülkenin istikametini gelişme ve kalkınma doğrultusunda tuttuğumuz her gün, bizi hedeflerimize daha da yakınlaştırmaktadır. Bu yolda en büyük güvencemiz milletimizdir, millet iradesinin tecelligâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisidir.

Millî egemenlik kavramı, cumhuriyetimizin demokratik meşruiyet temelinde kurulduğunun en açık ifadesidir. 23 Nisanla birlikte, millet, siyasi rejimin temel aktörü haline gelmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi de, millî iradenin tecelligâhı olarak ortaya çıkmıştır.

Medeniyet yarışından hiç kopmadan bugünlere büyük atılımlarla ilerleyerek gelen ülkemiz; genç, dinamik nüfusu, eşsiz coğrafi konumu, zengin doğal kaynakları ve engin kültür birikimi ile yenidünyanın etkin bir üyesi olma potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin şuuru içinde, bilimin ışığında yetişecek olan yeni nesil, ülkemizi geleceğe taşıyacak, çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne yükseltecek olan değerli çocuklarımızdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı, dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir anlayışla, iki farklı ve önemli unsuru bir arada taşıyan millî bayramımızdır. Bu bayram, millî iradenin egemen kılındığı ve bunun üstünde bir gücün tanınmadığını ilân ederken, diğer taraftan da yarınlarımızın güvencesi en değerli varlıklarımıza çocuklarımıza eşsiz bir armağandır.

Dileğimiz tüm dünya çocuklarının sevgi, barış ve huzur içinde kardeşlik duygularıyla, her günü bayram coşkusuyla yaşamalarıdır. Hepimiz biliyoruz ki yarınların güçlü ve müreffeh Türkiye’sinin genç mimarları aydınlık yüzleriyle sevgili çocuklarımız olacaktır.

Millî ve manevi değerlerine bağlı, yeni düşüncelere açık, üreten, paylaşan ve aydın olarak yetişen her nesil ülkemizi her alanda biraz daha ileriye götürecektir.

Bu vesileyle başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere aziz Milletimizin hürriyetini sağlayan, milli iradesine özgürce ortaya koymasına zemin hazırlayan ilk meclisin kahraman tüm kurucu üyelerini saygı şükran ve rahmetle anıyor; Aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını bu düşüncelerle kutluyor, tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar