30 Eylül 2023 Cts

“Uygulamalı Eğitim ile Ormancılık Kooperatiflerinin İşlevselliğinin Arttırılması”

Fikri Çamoğlu'nun konuşması

2   2    2    2

 

S.S. ORDU-GİRESUN ORMANCILIK KOOPERATİFLERİ BÖLGE BİRLİĞİ BAŞKANI SAYIN FİKRİ ÇAMOĞLU”NUN AB DESTEKLİ EĞİTİM PROJESİNİN AÇILIŞ KONUŞMASI (Akkuş, 17 Nisan 2008)

 

Sayın Valim.

 

Sayın Genel Sekreter, Sayın Giresun Orman Bölge Müdürü, Sayın Kaymakam, Sayın Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı, Sayın Ziraat Odaları Genel Başkanı, Değerli Belediye Başkanları, Sivil Toplum Örgütünün değerli temsilcileri, Değerli İl Genel Meclis Üyeleri, Değerli Muhtarlar, Akkuş”un güzide esnafları, Elinin emeği, alnının teri, gözünün nuru ile geçimini sürdüren değerli Kooperatif Başkanları ve Üyeleri. AB destekli eğitim programının açılış toplantısına hoş geldiniz.

 

Bu güne kadar hep beden gücünüzle, fiziksel gücünüzle Dedenizden, Babanızdan gördüğünüz ilkel şartlarda çalışarak işlerinizi yürütüyorsunuz. Bilim ve Teknolojinin yeniliklerini burada göreceğiniz eğitimlerle alacaksınız. Aldığınız bu bilgileri kendi aklınızla ve beden gücünüzle daha fazla iş üreteceksiniz. Daha fazla pazarlama gücünüzü artıracaksınız. Avrupa Birliği ve Dünya Bankasından hibe fonlarına nasıl plan proje hazırlattırılır, nereden ne şekilde kredi sağlanır, bunları öğrenerek kendi kendinize işyeri kurmanın yollarını öğreneceksiniz. Tüketici Konumundan üretici konumuna geçeceksiniz. Cebinize daha fazla para girecek.

 

Burada bilimsel olarak besi sığırcılığı, süt sığırcılığı, yoğurdun yapılışı ve bunların entegre tesislerde değerlendirilmesini göreceksiniz.

 

Tek başınıza yapamıyorsanız işte Kooperatifler, Birlikler sayesinde bunları daha kolay yapacağınızı öğreneceksiniz.

 

“Bayrakları Bayrak yapan üzerindeki kansa”.İnsanı da adam gibi adam yapan eğitimdir eğitimdir eğitimdir.

 

“Vatanı vatan yapan uğruna ölen varsa vatandır” diyoruz. İnsanların ve toplumların toplum olabilmesi için birlik, beraberlik, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik bağları ile birbirlerine bağlanmaları için eğitilmelidir ki,toplum olsun,ulus olsun.Bunun en küçük örneği de   Kooperatiflerdir.Birliklerdir. Sivil toplum örgütleridir. Eğitiminizin ekonomik kaynağı da AB “DEN SAĞLANAN 97.000 Euro ile Ordu-Giresun Ormancılık Kooperatifleri Bölge Birliği Üyelerinin eğitilmesi için tahsis edilmiştir.

 

Birlik ve beraberlikle kurulan Birlikler, Kooperatifler ile yapılan tarımda ürünün satışı sorun olmuyor. Gübre veriliyor. Tohum veriliyor. Teknolojinin sağlamış olduğu tarım makinelerinden yararlanılıyor.

 

Burada verilen eğitimlerle; Balığın yenilmesinden önce nasıl yetiştirileceği ve tutulması öğretilecektir. Siz yetiştirmesini ve tutmasını öğrendikten sonra, yemesini de kendiniz öğreneceksiniz.

 

Yaradan her Bölgeye bir güzellik vermiş. Bizim Bölgemize de Ormanları vermiş. Bu Ormanlar en büyük zenginlik kaynaklarımızdır. Biz bunun kesimini, sürütmesini, yüklemesini, nakliyesi ve pazarlanarak satılmasını yapıyoruz. Hâlbuki elimizdeki bu ham maddeyi işleyerek, kalas haline getirip fırınlayarak kullanabileceğimiz ebat ve ölçülerde hazırlayıp, piyasaya sunduğumuzda bir marka olarak sattığımız zaman daha fazla kazanç elde ederiz. Bunu markalaştırmak içinde eğitimin şart olduğuna inanıyoruz.

 

Ankara dan, Adana dan ve çeşitli illerden gelen Tüccarlar bizim ürettiğimiz ham maddeyi alıp, mamul madde haline getiriyorlar. Masa, sandalye, kapı, pencere ve diğer mobilya eşyaları üretip bizden aldığı fiyatın iki katına geri satıyorlar. Kendi ürettiğimiz ham maddeleri kendimiz işleyip Kooperatif ve Birlikler sayesinde markalaştırarak pazarlama imkanını sağlayacağımıza inanıyorum.

 

Günümüz koşullarında markalaşmadan piyasaya girip yer edinmemiz imkansız gibi gözükmektedir. Bunun için burada alacağınız eğitim ve öğretim ile markalaşma konusunda size en büyük rehber olacaktır.

 

Eğitim sonrası buradan alacağınız sertifikalarla hem kredi almada kolaylıklar sağlanacak, hem de markalaşmada en büyük belge olacaktır.

 

Bu duygularla tüm Kooperatif üyelerinin, yöneticilerinin ve kırsal alanda yaşayan orman köylülerinin bu eğitime katılmalarının kendileri için ekmek kadar, su kadar değerli olduğunu bilmelerini isterim.

 

Tüm katılımcılara teşekkür eder, yaşamlarınızın arzuladığınız şekilde olmasını dilerim.

 

Esen kalınız. Saygılarımla.

 

Fikri ÇAMOĞLU

Bölge Birlik Başkanı

 

2  2

 

2  2

 

2  2

 

2  2

 

2  2

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Sayın Or-Koop.Genel Başkanım Cafer YÜKSEL Bey’e Sayın Ordu-Giresun Bölge Birlik Başkanım Fikri ÇAMOĞLU Bey’e,Proje Koordinatörü Doç.Dr.Hasan AKÇA, Doç.Dr.Selahattin İPTAŞ Beylere Proje personelimiz ve Birlik personelimize ,Koop.Başkanlarına ve ortaklarına bu eğitim amaçlı Projeye katkılarından ve İlçe halkımızında desteklerinden dolayı teşekkürlerimi bildirir saygılar sunarım.

  2. Sayın Fikri ÇAMOĞLU başkanımızı hem şahsında hemde AB projesindeki emeklerinden dolayı tebrik eder,emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.Güzel Akkuş’umuz için hayırlı olması dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar