21 Haziran 2024 Cum

ÜNYELİLER HANGİ PARTİYE VE HANGİ MİLLETVEKİLİ ADAYINA OY VERECEK

ÜNYELİLER SEÇİMLERDE NASIL BİR YOL İZLEYECEKLER

MUSTAFA HAMARAT'A ÜNYE'DEN TAM DESTEK VAR MI?

Şirin Ünye İnternet Sitesi Yazarı:
Musa Ö. KIROĞLU yazısında tüm bu konulara açıklık getirmiş


 

Ben iki hafta önce bu köşemde, partilerin o sırada Ordu’daki durumundan hareketle yaptığım tespitler sonucu tahminde bulunmuş, AK Parti’ye 2, CHP’ye 1, MHP’ye 1, DP’ye 1 milletvekili dağıtmış,Geri kalan iki milletvekilinin de;AK Parti’nin Ünye’yi bu sefer de pas geçmesine,Partilerin milletvekili sıralamasına,Gösterdikleri adayların kimliklerine,Ve yapacakları seçim çalışmalarına bağlı olarak, dağılacağını söylemiştim.


Gelelim milletvekili sıralamalarının belli olduğu bu günkü tespitlere:Barajı geçmesi kesin görülen,AK Parti Ünye’yi bu sefer sıralamada beşten, dörde yükseltti,CHP Ünye adayını 4. sıraya koydu,MHP’de Ünye adayını 4. sıraya koydu,Geçen sefer birleştiklerinden hareketle barajı geçer diye 1 milletvekili verdiğim DP ile ANAP birleşemeden ayrıldı, her iki parti de bugün artık ciddi ölçüde baraj riskine takıldı.Genç Parti’nin de baraj sorunu var, kaldı ki Ünye adayını o da üçe koymuş. Peki ya, görülen bu tablodan ne çıkar?Ya da bu tablodan Ünye’nin payına ne düşer?AK Parti Ünye’yi tam pas değil de, yarı pas geçti,Bu sefer beşincilikten, dördüncülüğe yükseltti.CHP ve MHP ise Ünye adaylarını 4. sıraya koydu,Böyle yapmakla da seçilme şanslarını düşürdü.DP, ANAP, GP kuvvetle muhtemel baraj altında kalırlar,Ne yapsın Ünyeli, kime oy versin ki seçtirsin?Bu durumda çokta düşünmeye gerek yok, hesap açık,Ünyeliler CHP ve MHP’nin Ünyeli 4. adaylarına yüklenelim deseler,Verdiği oylar ilk sıralardaki adaylara yarayacak, endişesi taşıyacaklar.Hesaplar kendiliğinden AK Parti’nin 4. sırasındaki Ünyeli adaya kayıyor,AK Parti bu seçimde, gerek iktidar gücü, Gerek Ordu ve Fatsa bölgesinde çıkardığı adaylar,Gerekse DP ile ANAP’ın birleşememesi sonucunda,İlk üçü daha işin başında garanti etmiş gibi görünüyor.Geri kalıyor Ünye bölgesinin oyu ve Ünye Bölgesi’nin adayı AK Parti’nin 4. sırasındaki Av. Mustafa Hamarat,Ünyeliler, bu seçimde Ünye’den seçilme şansı en yüksek olan Ünyeli Aday Mustafa Hamarat’a oy verirler diye düşünüyorum, Çünkü hesap öyle çıkıyor. Ben Mustafa Hamarat’ı partisinden aday adayı olduğu sırada tanıdım. Genç, siyasete istekli, hizmete iştahlı birisi olarak gördüm. İnşallah yanıltmaz beni de, Ünyelileri de. Peki, bu durumda dağılım nasıl olur?


AK Parti 4

MHP 1

CHP 1


Geri kalır bir milletvekili. Onu kim alır? Tabii ki çok çalışan parti alır. Ancak MHP’nin 2. sırasındaki Dr. Yener Yıldırım bu mücadelede birkaç adım önde görünüyor. Çünkü Yener Yıldırım, hem Ordu bölgesinde, hem Fatsa bölgesinde, hem de Ünye bölgesinde tanınan ve sevilen bir yüz. Buna bir de bu seçimde MHP’nin arkasına aldığı Milliyetçi rüzgarı ilave edersek Yener Hoca seçilmeye çok daha yakın görülüyor.07 06 2007  Şirin Ünye İnternet Sitesi Yazarı: Musa Ö. KIROĞLU 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar