17 Nisan 2024 Çar

Ünye-Akkuş-Niksar Yolu Ordu Ticaret ve Sanayi Odası gündeminde

{mosimage}{mosimage}

Doğu Karadeniz’in sorunları Başbakan’a aktarıldı

ORDU (İHA) – Ordu’nun Fatsa İlçe Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Koç, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin sorunlarının 10 Mart tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a aktarıldığını söyledi.Başbakan Erdoğan’a aktarılan sorunları 14 madde halinde belirlediklerini ifade eden Koç,söz konusu maddeleri şöyle sıraladı:

"- Fındık için uzun vadeli plan yapılmalı, uluslararası fındık ihtisas borsası ve lisanslı depolar kurulmalı, devlet tarafından desteklenmeli, piyasaya yön verilmeli, haksız rekabetin önüne geçebilmek için doğu bölgelerinde üretim yapan fındık üreticilerine alternatif destekler sağlanmalıdır.

– Yüzde 7 meylin altında olan alanlarda fındıkların sökülmeli, buraların tarım alanı olarak değerlendirilmeli, kaliteli fındık teşvik edilmeli.

– Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya bağlanması, GAP’ın Doğu Karadeniz Bölgesi üzerinden Kafkasya ve Rusya’ya bağlanması, bu proje demografik yapıyı da etkileyecektir. Fatsa-Aybastı-Niksar-Reşadiye yolunun açılması, Bolaman-Efirli-Perşembe arasındaki turizm alanlarının açılması, Rize-İspir-Erzurum yolu,

Ünye-Akkuş-Niksar yolunun iyileştirilerek İç Anadolu’ya bağlanması,

Ünye çevre yolunun bir an önce hayata geçirilmesi, bölge illerinde güney çevre yolları projelendirilip, bu yollardan şehirlere bağlantı sağlayacak ara yolların yapımına şimdiden başlanmalı ve şehirler güneye doğru açılmalıdır.

– Fatsa-Kumru-Niksar bağlantı yolu 2007 yılı bütçesinde daha fazla kaynak aktarılarak bir an önce bitirilip hayata geçirilmeli.
– Bölgede hayvancılık organize sanayi bölgesi kurulmalı.
– Deniz taşımacılığı ve bölge limanlarının geliştirilerek hizmete sunulmalı.
– Mevcut organize sanayi bölgeleri genişletilmeli ve ödenekleri arttırılmalı.
– Kırsal kalkınma projeleri bir an önce hayata geçirilmeli.
– Asgari ücretin kalkınmış olan bölgelere göre değil de bölgemiz ekonomisine göre belirlenmeli.
– AB fonları, bölgemiz ürünü olan fındıkla ilgili üreticilerimizi teşvik edici şekilde kullandırılmalı.
– 2B orman kapsamını yitirmiş araziler yeniden değerlendirilmeye alınmalı.
– Ünye İlçesi’nde atıl vaziyette olan havaalanı, havacılık yüksek okulu olarak değerlendirilmeli.
– Kızıl ağaç ve kestane ağacı orman envanterinden çıkarılmalı.
– Atıl durumda olan hazine ve kamu arazilerinin envanteri çıkarılmalı, bir havuzda toplanarak bu arazilerin yatırım yapmak üzere iş dünyasına tahsis edilmesi sağlanmalıdır."

 
Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Koç, 14 maddeden oluşan bu sorunların Başbakan’a bölge sözcüsü ilan edilen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Aydın tarafından aktarıldığını sözlerine ekledi.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar