26 Mart 2023 Paz

Ünye-Akkuş-Niksar-Tokat Yolu için bölgesel güçbirliği..

Ünye-Akkuş-Niksar-Tokat Yolu için bölgesel güçbirliği..

unye_akkus_niksar_yolu.jpgÜnye-Akkuş-Niksar-Tokat Karayolu İçin Güçbirliği kapsamında bir araya gelen bölgedeki Ticaret Odası ve Borsa başkanları yolun bölge ve ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çekerek, yolla ilgili olarak bir an önce çalışma başlatılmasını istediler.


Toplantıya katılan ve yol için yapılması gerekenlerin arkasında olduğunu kaydeden AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, yol için 1 Temmuz’da ihale yapılacağı müjdesini verdi.
 

Ünye’den başlayan ve Karadeniz Bölgesi’ni en kısa yoldan Niksar, Tokat, İç Anadolu ve Akdeniz’e bağlayan güzergah olarak bilinen Ünye-Akkuş-Niksar Yolu ile ilgili olarak bu sefer siyasilerle birlikte yola, odalar ve borsalar da çıktı.

Konuyla ilgili olarak bir süredir aralarında görüşmeler yapan bölgedeki oda ve borsa başkanları, yol standardının yükseltilmesi için güç birliği yapılması ve çalışmaların hızlandırılması için Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Ünye’de bir araya geldiler. Ünye Ticaret Borsası Toplantı Salonu’ndaki toplantıya Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Ünye Kaymakamı Dr. Osman Günaydın, ev sahibi Ünye Ticaret Odası Başkanı İsmail Hakkı Kara, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarıtaşlı, Niksar Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şöhretoğlu,  Erbaa Ticaret Odası Başkanı Halil Başak, Turhal Ticaret Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Zile Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Berberoğlu, Fatsa Ticaret Odası Başkanı Fahri Tanrıkulu, Terme Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Tokat Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Çeltek, Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, Zile Ticaret Borsası Başkanı Ferruh Köknel, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu Akkuş Belediye Başkanı Lütfü Efil, Yenikent Belediye Başkanı Hasan Hamarat, İnkur Belediye Başkanı Mehmet Okuyucu, Hanyanı Belediye Başkanı Bahattin Taş, Pelitliyatak Belediye Başkanı İlhan Keçeli, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Telcioğlu ve davetliler katıldı.
 

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Hakkı Kara toplantıda yaptığı açılış konuşmasında, yolun bölge ve ülke açısından önemine değinerek, “Bu yol hiçbir yere alternatifi değil, hiç bir yola da alternatifi olamaz” şeklinde konuştu.
 

Başkan İ.Hakkı Kara; “Ağlamayana meme vermezler, denilir. Biz bu yol için uzun zamandır ağlıyoruz. Ama hep tek tek ağladığımız için bugüne kadar sesimizi pek duyuramadık. Şimdi hep birlikte ağlıyoruz. Bizler artık çok uzun yıllar ihmal edilen, her yıl yapılmaya çalışılan yamalarla ve günü kurtaran çalışmalarla, bugün yarın diye oyalandığımız yolumuzun 2009 yılı programına alınmasını, standartlarının yükseltilerek, vasıflı bir yol haline getirilmesini istiyoruz.” dedi.

Ünye-Akkuş Niksar-Tokat Karayolu Güç Birliği Toplantısında söz alan Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şöhretoğlu, “Yolun tartışılacak bir yönü yok. Önemini de bölgenin bildiği gibi, Başbakan da bakanlar da biliyor. Dolayısıyla yolla ilgili olarak yapılacak iş birliğine her zaman hazırız” derken, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Başak, “Bu birlik ve beraberlik bizleri daha da şevklendirmektedir. Bu birliğin sonucunu mutlaka alacağız” şeklinde konuşarak, bu toplantı ve çalışmaların sürdürülmesinin önemine değindi.
 

  “Yolun başı Ünye, sonu ise Tokat.” diyerek, yolun önemine değinen Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Çenesiz, “Ünye için bu yolun önemi neyse, bizim için de bölge için de aynı. Bu yolu çok önemsiyoruz. Yolun yapılması, bölgenin gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır” dedi.
 

Bu güç birliğinin sağlanmasında büyük katkıları olan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarıtaş toplantıda yaptığı konuşmasında, bir ülkenin, bir yörenin gelişme sürecinin olmazsa olmazının yol olduğunu kayderderek, Tokat ve yöresi için bu yolun büyük önem taşıdığını dile getirdi. Başkan Sarıtaş; “Rekabetin giderek arttığı bu dönemde en büyük avantaj ulaşımdır. Ünye ile birlikte bölgenin İç Anadolu’ya bağlantısını ve iç bölgelerdeki illerin de sahile ve limana ulaşımını sağlayan bu yolun standartlarının yükseltilmesi bölgenin yanı sıra ülkemiz için de büyük bir kazanım olacaktır. Bu yüzden, bu yol ile ilgili atılacak her adıma destek vermeye ve iş birliği yapmaya hazırız” dedi.

Toplantıya katılan ve yolun ilk kez böyle yüksek düzeyde bir toplantıda ele alınmasının kendilerini çok sevindirdiğini ve umutlandırdığını belirten Akkuş Belediye Başkanı Lütfi Efil, iyi zamanlaması ile bu güzel toplantının gerçekleşmesi en çok beni sevindirdi. Bu güç birliği için dün erken, yarın geç olabilirdi, ama bu gün tam zamanıdır” dedi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, “Artık, ‘Yolun sonu görünüyor’ diyerek, Ünye-Akkuş-Niksar-Tokat yolu ile ilgili olarak, gelinen noktanın önemine değindi.
 

AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ise, toplantıda yolun 1 Temmuz’da ihale edileceğini belirterek, müjde verdi. Toplantıya katılanlar tarafından sevinçle karşılanan haber sonrası sözlerine devam eden Hamarat, “Ben bu yol ile ilgili olarak verdiğim sözün arkasındayım ve hep arkasında olacağım. Temennim, ihaleden sonra kısa sürede yoldaki iyileştirme çalışmalarının bitirilmesi ve yolumuzun standart bir karayolu vasfına kavuşmasıdır” dedi.
 

Yapılan konuşmaların ardında Ünye-Akkuş Niksar-Tokat Karayolu güç birliği toplantısı sona ererken birde sonuç bildirisi yayınlandı ve bu sonuç bildirisi ilgili yerlere ulaştırma kararı alındı.

 

Not: Haber Şirin Ünye Gazetesinden Alıntıdır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar