17 Haziran 2024 Pts

Ünye-Akkuş-N

 

Ünye buradan, Niksar oradan bastırıyor!

Ünye-Akkuş-Niksar yolunun duble yol olarak yapılması ve Karadeniz’den Akdeniz’e en kısa yoldan ulaşılması için 30 yıldır sürdürülen çalışmalardan sonuç çıkmaması bölgede tepkiye yol açıyor.

Ünye-Akkuş-Niksar yolunun Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerine hizmet verecek en karlı ve verimli yol olacağına dikkat çeken ÜTSO Başkanı İrfan Akar, Karayolları başta olmak üzere bütün yetkililerin bunu böyle ifade ettiklerini söyledi.

İrfan Akar, kendilerinin Ünye’den, Niksar ve Tokat’ın ise oralardan sürekli bastırdıklarını ve yolda çalışma başlatılması istediklerini belirterek, maliyetin yüksek olması ve tasarruf tedbirlerinden dolayı bir bekleme sürecinden geçildiğine işaret etti.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Ünye-Akkuş-Niksar yolu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Yolla ilgili bazı çalışmalar devam ediyor. Ancak yatırım maliyeti yüksek olduğu için biraz beklemede gibi görünüyor. ” dedi.

Ünye- Akkuş-Niksar yolunun Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerine hizmet verecek en karlı ve verimli yol olacağına dikkat çeken ÜTSO Başkanı İrfan Akar, Karayolları başta olmak üzere bütün yetkililerin bunu böyle ifade ettiklerini söyledi.

Herkes bu yolu gerekli görüyor

Akar gazetemize yaptığı açıklamasında şöyle dedi; “Yetkililerle görüştüğümüzde bu yolun gerekli olduğu, yapılmasının bölge ve ülke ekonomisine katkı yapacağını söylüyorlar. Böyle bilindiği, böyle söylendiği halde maalesef otuz yıla yakın bir zamandır çalışmalardan bir sonuç çıkmadı.

Gelinen noktada bugün zor görünüyor

Yol ile ilgili çalışmalar bir dönem bayağı hareketlenmişti. Ölçümler, çizimler, projeler yapılmıştı. Yolun belirli bir maliyeti var, bu maliyet doğal olarak yüksek bir maliyet. Gelinen noktada bugün bu maliyetin altına girilir mi? Zor görünüyor, derim. Çünkü tasarruf tedbirleri var, askeri operasyonlar var. Ama biz istiyoruz ki bu zamana kadar yapılan çalışma rafa kaldırılmasın. İmkanlar nispetinde devam etsin.”

Niksar ve Tokat bölgesi de bu yolu çok istiyor

Yolu Niksar ve Tokatlıların da çok istediklerini ve çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten ÜTSO Başkanı Akar; “Bizler Ünye’den Niksar ve Tokatlılar ise oradan birlikte bastırıyoruz. Niksar ve Tokat bölgesi oda ve borsalarıyla bu konuda sürekli temas halindeyiz. İnşallah ortalık kısa sürede sakinleşir, devlet yatırımları artar, bu yolumuzdaki çalışmalar da hızlanır ve kısa sürede sonuçlanır.” ifadelerinde bulundu.

Mevcut yolun iyileştirilmesi talebimizi de dile getiriyoruz

Ünye Akkuş-Niksar yolunun duble olarak yapılması çalışmaları sonuçlanıncaya kadar geçecek sürede ulaşımın bira daha rahatlaması ve standart yol halini alması için mevcut yolda çalışma yapılmasını istediklerini belirten Akar sözlerin şöyle bitirdi; “Mevcut yolun bugün olsun yarın olsun daha rahat kullanılabilmesi için çalışma yapılmasına ihtiyacı var. Buradaki çalışmanın maliyeti bugünkü ekonomik tedbir ve tasarruf kapsamı dışında tutulsun istiyoruz. Gerek duble yol gerekse mevcut yolda düzenleme yapılması çalışmalarını Oda olarak sürekli gündemimizde tutuyoruz. Yolda sonuç alıcı çalışmaların olmamasına bölgede gösterilen tepkiye biz de şahidiz. Hemşerilerimiz haklı. Çünkü bu iş çok uzun sürdü ve artık yordu. O yüzden diyoruz ki, ama duble yol ama mevcut yol ile ilgili bir an önce çalışma yapılsın.”

Ünye KENT Haber

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar