17 Nisan 2024 Çar

Ünye, Niksar, Adana Hattı Tamam

Tarihi İpek yolu olarak bilinen Ünye Niksar yolu’nu Adanaya kadar bağlayacak proje hayata geçiyor.

Adalet ve Kalkınma Partisinin yol atağı sürüyor. Yıllardır Ünye Niksar yolu’nun siyasiler tarafından unutulması alternatif yol arayışı içinde olması hep eleştiri konusu olmuştu.

Bölge Milletvekillerinin bu yola sahip çıkmayışı hep eleştiri konusu olmuş ve başka alternatif arayışları Ünye Akkuş Niksar güzergahında yaşayan vatandaşları üzmüştü.

Ak Parti Ordu Milletvekili Mustafa HAMARAT ve Tokat Milletvekili Dilek YÜKSEL’in yoğun çabaları Ak Parti Genel Sekreteri İdris Naim ŞAHİN’in de desteği ile nihayet sonuç verdi.

HAMARAT “Ünye – Akkuş – Niksar yolunda çalışmalar başlamıştır. Ancak daha kapsayıcı çalışmalar için uğraşıyoruz sayın bakanımızla görüştük. Sağ olsunlar Bakan bey olumlu karşıladı ve destek vereceğini söylemiş Ünye’ye çok şey verdik demesi üzerine Ordu Milletvekili Mustafa HAMARAT "Sn. Bakanım bu yolu Ünyelilerden çok Niksarlılar istiyor. Yani bu hizmet sadece Ünye’ye değil Niksar’a, Akkuşa, Karadeniz sahiline inmek isteyen Akdeniz ve İç Anadolu bölgesine de hizmet olacaktır " demesi üzerine herkes gülümsemişti.

12 Mayıs 2008 tarihli "Halkımız Müjdemizi Beklesin" başlıklı haberde HAMARAT "Bilinmelidir ki Ünye-Niksar yoluna çakılacak her çivinin arkasında Mustafa HAMARAT vardır." demiş ti.

Ve nihayet Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM beklenen Müjdeyi verdi…

Teşekkürler Sn.Mustafa HAMARAT, Teşekkürler Sn.Dilek YÜKSEL, Teşekkürler Sn.İdris Naim ŞAHİN teşekkürler Sn. Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM

HABERORDU olarak Sn. Bakanın açıklamalarının ve Milletvekillerinin çalışmalarının takipçisi olacağımızı kamuoyuna önemle duyuruyoruz.

İLGİLİ AÇIKLAMA VE HABER

Türkiye’nin dünyada ulaşım koridoru olarak görev yapabilmesi için Akdeniz ve Karadeniz limanlarını sınır kapılarına ve birbirlerine, yüksek standartlı karayolları ile bağlanacağı belirtildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Karadeniz’den Akdenize ulaşacak dört anayoldan birisinin Ünye’den başlayıp Adana’ya inen yol olduğunu kaydetti. Bakan Yıldırım açıklamasında, bu yolun aynı zamanda batıya, Konya hattına da bağlanacağını belirterek, çalışmaların 2013 yılında biteceğini ifade etti.

Türkiye’de batıdan doğuya işleyen karayolu yolu hattı, kuzeyden güneye de açılıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Karadeniz’den Akdenize, kuzey-güney aksında düşük standartlı 11 koridordan 4’ü standartlı yol haline getirilecek. Bunlar Trabzon, Gümüşhane, Erzincan ve Malatya. Malatya’nın bir kolu Elazığ’a bir kolu Adıyaman, Antep, Urfa istikametine iniyor. İkinci ana aks olarak düşünülen Ordu, Koyulhisar, Sivas, Kahramanmaraş İskenderun Körfez’ine iniyor. Üçüncüsü Ünye, Niksar, Akkuş Tokat, Kayseri hattından Adana’ya inilecek. Ayrıca bu hattan Konya’ya doğru bağlantı yapılacak. 4. hat ise, İnebolu, Kastamonu, Çankırı hattından gelip Konya’dan Antalya’ya Mersin’e ulaşım sağlanacak” dedi.

Diğer taraftan konuyu detaylandıran Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, böylece Türkiye’nin kuzey-güney koridorunu oluşturacakları söyleyerek ”Ürünlerin pazarlara transferi, Akdeniz ve Karadeniz’deki limanlardan yapılıyor. Bu transfer ihtiyacının giderek artması, Karadeniz ve Akdeniz’deki limanları birbirine bağlayan yolların daha güvenli ve konforlu hale getirilmesini gerekli kılıyor. Aksi takdirde taşımacılık ülkemiz üzerinde karayoluyla yapılamazsa, farklı ülkeler üzerinden yapılır. Ülkemizin ulaşım koridoru olarak görev yapabilmesi için Akdeniz ve Karadeniz limanlarını sınır kapılarına ve birbirlerine yüksek standartlı yollarla bağlayacağız. Böylece Türkiye’nin kuzey-güney koridorunu oluşturacağız. Bu, Türkiye’nin diğer ülkelere karşı rekabet gücünü de artıracak.”

Karayolları Genel Müdürü Turhan, Kuzey-Güney koridoru kapsamında yapılacak aksların, Karadeniz’e yakın ve trafik yoğunluğu az olan yolları A1 standardında, trafik yoğunluğu olan kısımları ise bölünmüş yol olarak yapacaklarını kaydetti.

Turhan, Türkiye’nin kuzey-güney koridoru kapsamında yapılacak yollar arasında Ünye – Niksar – Tokat hattı üzerinde de çalışmalar yapıldığını belirterek, “Ünye-Niksar-Tokat hattındaki Kuzey-Güney istikametinde, Şarkışla-Kaynar-Pınarbaşı istikametinde başlatılan çalışmalar sürüyor. Bu yol Ünye den başlıyor; Niksar – Tokat-Yıldızeli – Şarkışla – Pınarbaşı – Saimbeyli – Kozan üzerinden Adana’ya iniyor. Bu hattan aynı zamanda batıya Konya’ya da hat bağlanacak. Bu yolun Tokat’tan aşağı kısmı bölünmüş yol olacak. Bu koridoru, 2013’de tamamlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Turhan, Ordu-Mesudiye-Sivas aksının da bu çalışmalar kapsamında değerlendirildiğini belirterek, bu yolun da Ünye’den güneye inen yolla Sivas’ta birleşerek İskenderun Körfezi’ne ve Cilvegözü Sınır kapısı’na inen bir kuzey-güney aksı olacağını belirtti.

Turhan, Türkiye’de 30 Haziran 2009 itibarıyla bölünmüş yol uzunluğunun 15 bin 664 kilometreye ulaştığını, bu rakamı yıl sonunda 17 bin 500 kilometre, 2011’de ise 22 bin 500 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Yaklaşık 30 bin kilometrelik devlet yollarının tümünü 2015’e kadar 1A standardına getirmeyi planladıklarını bildiren Turhan, ”Çünkü bunlar, şehirleri birbirine bağlayan, Doğu-Batı, Kuzey-Güney istikametindeki yolların tamamı. D100, D200, D300 ve D400 omurgalarımızı birbirine bağlayan ara ve çapraz bağlantı yollarımız var. Bunları 1A standardına çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar