16 Temmuz 2024 Sal

Tuvalet sınıftan kurtuldular…Okula şehit adı veriliyor…

Çayıralan'da Yapılan Okula, Şehit ALİ KÖSE'nin adı verildi

Ordu'nun Akkuş İlçesi'nde fazla kat çıkılmasından dolayı duvarlarında çatlaklar oluşunca okulun tuvaletlerinde eğitim görmeye başlayan öğrenciler, yeni eğitim döneminde ‘tuvalet sınıflardan' kurtulacak. Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun, yeni binanın yapım çalışmalarının devam ettiğini, okulun 2007-2008 eğitim dönemine yetiştirileceğini belirtti.
42.jpg

Akkuş'un 3 bin 350 nüfuslu Çayıralan Beldesi'ndeki Yazıkıyısı İlköğretim Okulu’nda okuyan 60 öğrenci, okullarının 3'üncü katındaki duvar ve tavanların çatlaması üzerine sınıflarını boşaltmak zorunda kaldı. 1992 yılında eğitim- öğretime açılan okul binasındaki 4 sınıfın boşaltılmasından ardından burada okuyan öğrenciler açıkta kaldı. Okul yönetimi daha önce erkekler tuvaleti olarak kullanılan 2 tuvaleti sınıfa çevirerek soruna çare bulmaya çalıştı. Öğrenciler için de tuvalet ihtiyaçları için başka bir yere tuvalet yapıldı. Sınıfa çevrilen tuvaletteki fayans ve pisuvar yerlerinin kaldırılmadığı sınıflarda, kalorifer sistemi ve havalandırma pencereleri de bulunmayınca, öğrenciler sık sık hastalandı, eğitimlerine ara vermek zorunda kaldı.

Kış mevsiminin sert geçtiği Çayıralan Beldesi'nde, toplam 360 öğrencinin eğitim- öğretim gördüğü Yazıkıyısı İlköğretim Okulu öğrencileri, aradan geçen 2 yıl ardından tuvalet sınıflardan kurtulmanın sevincini yaşıyor. Konunun sık sık haber olarak yer alması ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ordu Valiliği'ne talimat vererek gönderecekleri 950 bin YTL ödenekle bölgeye 12 derslikli yeni okul binası yapılması talimatını verdi.

Bu yılın başlarında ihalesi yapılarak yapımına başlanılan okul binası inşaatı, şimdi yeni eğitim- öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun, “Bakanlığımız tarafından gönderilen 950 bin YTL ödenekle 12 derslikli yeni okul binasının ihalesi yapıldı, inşaatına başlanıldı, büyük bölümü de tamamlandı. Yeni bina 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılına yetiştirilerek orada okuyan öğrencilerimizin kullanımına açılacak" dedi. Son derece modern dizayn edilen yeni okul binasına, bilgisayar sınıfları da açılarak öğrenciler internetle tanıştırılacak” dedi.
Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl de, yeni yapılan 12 derslikli okul binasının son derece modern yapıldığını, kalorifer sistemiyle öğrencilerin sobayla ısınmaktan kurtaracaklarını söyledi. Vali Gözlügöl, şöyle konuştu:
alikose4L.jpg

“Orada okuyan öğrencilerimizin sıkıntılarını gözlerimle gördüm. Son derece kötü ortamda okumaya çalışan öğrencilerimizi artık o ortamdan kurtaracağız. Yeni yapılan okul binamızla öğrencilerimiz de rahata kavuşacak. Soba yakmak, odun-kömürle uğraşmak yerine kaloriferli sımsıcak ve tertemiz bir ortamda eğitim-öğretimlerine devam edecekler. Okulumuza bilgisayar sınıfı da açarak öğrencilerimizi, çocuklarımızı internetle de buluşturacağız. Ayrıca Ordu’nun 2007-2008 Eğitim Öğretim Dönemi’nde hem okulumuzun açılışını yapacağız, hem de yeni dönemi burada başlatacağız" dedi.


ŞEHİT ALİ KÖSE'NİN ADI YENİ OKULDA YAŞAYACAK


Çayıralan Beldesi’ndeki Yazıkıyısı İlköğretim Okulu’nun isminin de değiştirileceğini söyleyen Vali Gözlügöl, “Yazıkıyısı İlköğretim Okulu’nun adını, Çayıralan'da doğup büyüyen ve İstanbul’da polis olarak görev yaparken 27 Temmuz 1996 tarihinde şehit düşen Ali Köse'nin ismini vereceğiz” dedi.

46.jpg
Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, geçen Aralık ayında Akkuş’un Çayıralan Beldesi'ndeki Yazıkıyısı İlköğretim Okulu’nu ziyaret etmiş, yeni okul binasının yapımı için ödenek geldiği söylemişti. Kurulduğu günden o güne kadar geçen 14 yıllık sürede ilk kez Vali gören belde sakinleri ve öğrenciler, Vali Gözlügöl’ü çiçekler ve alkışlarla karşılamışlardı. Vali Gözlügöl, Özellikle üst katta meydana gelen çatlak ve yıkılan yerleri inceleyerek, tuvaletten bozma sınıfa girerek bizzat incelemişti. Habar  :   Erol KÜÇÜKOĞLU / ORDU / DHA

Related Articles

4 YORUMLAR

  1. Şimdi herkes bu okul üzerinden prim elde etmeye çalıştı. Çayıralan Belediye Başkanı çıktı ben yaptırdım dedi, Milli Eğitim Bakanı çıktı ödenek gönderdim dedi, Ordu Valisi çıktı okul inşaatını hızlandırdık dedi. Kim ne yaptı bu okul için ? Peki biz ne yaptık ? Sahibi şimdilerde bol olan bu okulu, yıllardır aynı durumda kimse ses çıkarmazken, haber yaptık, Türkiye gündemine taşıdık, Milli Eğitim Bakanlığı gündemine getirdik. Sonunda haberler karşılığını verdi, hem ödenek çıkarıldı, hemde okul binası yapıldı. Beyler; okul binasını kimin yaptığı-yaptırdığı benim için önemli değil. Önemli olan o çocukların tuvalet ve kahvehane sınıflardan kurtulmasıdır. Hatta bir sınıf da AKP Belde Binası’nın yanındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Ordu Valisi Dr. Said Vakkas Gözlügöl, DHA’dan Erol Küçükoğlu ve Abdullah Köse’nin haberleri üzerine jest olması için Yazıkıyısı İlköğretim Okulu’nun isminin Abdullah Köse’nin Şehit babası ‘Ali Köse’nin isminin verileceğini açıkladı. Ama hala ‘O’ isim değişikliği yapılmadı. Aldığımız duyuma göre; köyde rahmetli ‘Ali Köse’nin dışında daha çok şehit varmış. Ne hikmetseki bu şehit sayısını da Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun aylardır belirleyemedi…

    Noluyor burada ? Biri bana açıklasın.
    Saygılarımla…

  2. Vatan için görev yaparken Şehit Olan Meslek Büyüğüm Ali Abimin isminin yapılan bu okulda yaşatılması beni çok duygulandırdı.Bu düşünceye sahip olan ve bu projeyi hayata geçiren yetkililere candan teşekkür ederim.Bu vesile ile Rahmetli Ali KÖSE abime ALLAHTAN Rahmet Kederli Ailesine sabiırlar dilerim.Bizler görev yaparken sizlerin bu düşünceleri ile karşılaşınca inanın çok mutlu oluyor kutsal görevimizi daha iyi yapmaya gayret gösteriyoruz.Bende Çaldereliyim sizleri kutluyor Ali Abimin İsmininYaşatacak olan bu okuldan nice polislerin çıkmasını bekliyorum.

  3. Nevzat beyi tebrik ederim. Geçmişi unutmamış, Keşke herkes onun gibi kadir kıymet bilse. keşke o dönemlerde yaşananları hatırlasalar . O günlerde hiçbir ücret almadan kasabada ortaokul olması için Ali Köse’nin verdiği çabaya karşı yapılan davranışlar üzücüdür ama olsun dost düşman bugünlerde belli olur

  4. Çayıralan yazıkıyısı ilköğretim okulu ilk açıldığında bir evde eğitime başlamıştı O zamanki adı ortaokuldu..Bizler o okulun ilk mezunuyuz.Ayrıca Kızılelma lı olarak ilk mezun da benim .İşte o okul binasının sahibide şehit Ali KÖSE idi.
    Yukarıdaki haberi okuyunca aklıma o günler geldi.Yeni okula şehit Ali KÖSE isminin verilmesi bu bakımdan güzel bir tevafuk oldu Okul inşaatının biran önce bitmesini ve okulda öğrenim görecek kardeşlerimize de başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar