3 Haziran 2023 Cts

Türkiye’de Toprak Yol Devri Kapanmış. Ya Akkuş’ta

kasabaları şehir merkezlerine bağlayan yolların yüzde 96’sı asfaltlandı.

Ulaşımda yapılan yatırımlarla

Türkiye’de toprak yol devri kapandı.

Son 40 yılda ana arterler ile kasabaları

şehir merkezlerine bağlayan yolların

yüzde 96’sı asfaltlandı.

Bu haberi okuyunca Akkuş ilçesinin durumu aklımıza geldi. 32 köyü, 5 beldesl olan Akkuş İlçesinde, hiç bir köyünde asfatlı yol bulunmamaktadır. Salman, Seferli ve Akpınar Beldeleri yollarında ise bir karış asfatlı yol yoktur.

Kasabaların yüzde 96 sı Asfatlı yol oldu deniyor. Salman, Seferli ve Akpınar Kasaba olarak görünüyor ise yolları asfalt değil. yüzde 96 nın içinde keşke bu beldelerin yollarıda olsa ne iyi olurdu.

Şimdi Türkiye Genelini İlgilendiren Haberi Okuyalım.

 

 

Hüseyin Keleş‘in haberi

Türkiye’de özellikle 2000’li yıllardan itibaren ulaşımda yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Son kırk yıldaki çalışmalarla yolların yüzde 96’sı asfalt yapıldı. Gelinen bu nokta kaza oranlarını da azalttı. Emniyet’in verilerine göre, 1999’da kazalarda 6 bin 130 kişi hayatını kaybederken, 2008 sonunda bu rakam 4 bin 228’e düştü.  
 
Ulaşımda yapılan yatırımlarla Türkiye’de toprak yol devri kapandı. Merkezî ve yerel yönetimlerin son 40 yıldaki gayretleri sonucu ana arterler ile kasabaları şehir merkezlerine bağlayan yolların yüzde 96’sı asfalt yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 42 yıl önce toprak ve stabilize yolların oranı yüzde 70 iken, 2009’un başında yüzde 4’e geriledi. Karayollarında gelinen bu nokta trafik kazalarının da azalmasını sağladı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre son 10 yılda kazalar yüzde 30 azaldı. 1999’da kazalarda 6 bin 130 kişi hayatını kaybederken, 2008 sonunda bu rakam 4 bin 228’e düştü. Asfalt ve kaplama ile hizmete açılabilen bölünmüş yollardaki kazalar yüzde 64, ölümler ise yüzde 89 oranında geriledi.

İstanbul’da faaliyet gösteren Karayolları Genel Müdürlüğü 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, kademeli bir şekilde toprak ve stabilizeden, asfalt ve sathi kaplamaya geçilmesiyle yollardaki konforun arttığını kazaların ise aynı oranda düştüğünü söyledi. Bölünmüş yol projesinin Türkiye’ye büyük bir saygınlık kazandırdığını anlatan Dost, "Şehirlerarası yollar ile bölünmüş yollarda kat edilen mesafe Türkiye’nin karayolu ulaşımına saygınlık kazandırdı. Sürücüler artık daha rahat yolculuk yapıyor." diye konuştu. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki ulaşım yüzde 95 oranında karayollarından sağlanıyor. Ülke genelinde köy bağlantıları dahil 385 bin 960 kilometre karayolu bulunuyor. Trafikte seyreden araç sayısı ise 13 milyon.

YOLLARDA KONFOR ARTTI, KAZALAR AZALDI

Prestij ve konfor kazandırılan yollar, kazaların önlenmesinde de büyük önem taşıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’ya yapılan yatırımlar, bölgedeki irili ufaklı köy ve kasabaların, şehre ve komşu illere entegrasyonunu sağladı. 1967’de 59 bin 257 kilometrelik devlet ve il yolunun 40 bin 509 km’lik kısmı toprak ve stabilize, 14 bin km’si ise asfalt ve kaplamaydı. Kademeli değişimle birlikte bu yolların büyük bölümünde asfalt ve kaplama yapıldı. 2009 başı itibarıyla, toprak ve stabilize yol uzunluğu 2 bin 462 kilometreye düştü. Asfalt ve sathi kaplamanın uzunluğu ise 14 bin km’den 58 bin km’ye çıktı  (Zaman)

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar