29.Kas.2020
ad
ad

Yazar hakkında

Bir Yorum

 1. İsa CÜREBAL

  Selam
  Mesleki eğitimime ilk sizin desteğiniz ve yardımınızla başladığım için size sonsuz teşekkürler. Allah razı olsun… İlköğretimden itibaren sorunlar yumağına dönen eğitimin en önemli kısmı ilköğretimdir.gelişmiş toplumlarda temel eğitimin yanında meslek eğitimi için yönlendirme bu okullarda yapılmaktadır.Ülkemizdeki ilköğretim kurumlarında şimdilik böyle bir yönlendirme olmadığı için çözümün başlayacağı yerlerde bu okullardır.
  Meslek liselerinde öğrencilerin yetenek ve becerilerine göre yönlendirilme eksiklikleri vardır ve bu sorun çözümlenmelidir
  Bu sorunun basit bir şekilde ailelerin etkisini kırarak,öğrenci temelli ele alınmalı,öğrencinin beceri yetenek ve isteklerine göre yüksek öğrenimde alacağı ve başarılı olacağı düşünülen bölümlere yönlendirmeleri yapılmalıdır. Bunlar için bilimsel çalışmalar eğitim fakülteleri ve meb ce yürütülmelidir.
  Meslek liselerinin teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip etmeleri sağlanmalı öğretmenlere meslek içi eğitim olanakları arttırılarak bu eğitimlerden yararlanmaları sağlanmalıdır.
  Meslek lisesi öğrencilerinin üniversitede karşılaştıkları haksız katsayı uygulamasında değişikliklere gidilmelidir.
  Bir diğer hatada meslek liselilerin kendi dallarında yüksek öğrenim almalarının engellenmesi. Mesela bir meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisi teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliğine ek puan alırken,bilgisayar mühendisliğini seçtiğinde puanı kırılıyor
  Ben burada sanırım bazı meslek lisesi mezunlarından farklı düşünüyorum.meslek liselilere yüksek öğrenimde katsayı uygulaması olmalıdır.çünkü normal lise öğretiminden çok daha zahmetli ve masraflı olan bu eğitimi alanların, yüksek öğrenimde farklı bölüm okumak istemeleri anlamsız ve yanlıştır. Tesviye okuyan birinin tıpta işi yoktur,ama sağlık meslek lisesi mezununun tıpta işi vardır.
  Demek istediğim meslek lisesi mezunları kendi alanlarında yüksek öğrenim almak istediklerinde bu desteklenmeli,teknik bölümlerde okuyanlar mühendisliklere, sağlık meslek liseliler tıpba,ticaret meslek liseliler işletme iktisat bölümlerine gidebilmelidir…
  Çoğalan teknik eğitim fakültelerinin ab ülkelerindeki denklikleri sağlanmalı,bu okulların rant uğruna açılmaları engellenmeli,kaliteli teknik eğitim almaları sağlanmalı,%80 mühendislik eğitimi alan öğrencilerin yasalarda belirtilmiş olan mühendislik tamamlama programlarının yök tarafından engellenmesi uygulaması bırakılmalı,ve teknik eğitim fakültesi mezunlarının mağduriyetleri giderilmelidir.
  Meslek lisesi ve teknik eğitim konusu başlı başına incelenmesi ve tartışılması ve acil çözümlenmesi gereken bir sorun….
  Saygılarımla…

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ