15 Ağustos 2022 Pts

TOKİ, Eskişehir Yolunda Yaptığın Kamu Kurumunda Tuvaletleri Neden Alaturka Yapmadın da Alafranga yaptın. Alafranga Tuvalet Türk Gelenek ve Göreneklerinin Neresinde Var?

TOKİ Tuvalet Anlayışını Gözden Geçirmeli

TOKİ

Eskişehir Yolunda Yaptığın

Kamu Kurumunda

Tuvaletleri Neden Alaturka Yapmadın da

Alafranga yaptın?

Alafranga Tuvalet

Türk Gelenek ve Göreneklerinin Neresinde Var?

Ankara Eskişehir yolunda TOKİ tarafından yapılan bir kamu binasında tüm katlardaki Tuvaletlerin Alafranga tuvalet olduğu görülmüştür. Binada görev yapacak olan personelin durumu öğrendikten sonra şikayetçi oldukları ve hatta yazılı müracaat ederek, en azından her katta bir kaç tane alaturka tuvalet yapılmasını talep ettikleri, ancak alınan cevabı yazıda; bunun mümkün olmadığını, TOKİ tarafından projenin bu şekilde çizildiği için geri dönüşün olmadığını Alaturka tuvalet yapılmasının projeye uygun olmadığı için mümkün olmadığı cevabı verildiği bilgisine ulaştık.

Şimdi düşünelim bir kamu kurumu en 1500-2000 kişi aynı binada görev yapacak. Böyle kalabalık bir kamu binasına alafranga tuvalet yapılır mı? Kendi evinde olabilir. Yada özel kullanılan yerlerde olabilir ama kalabalık yerlerde bu şekilde Alafranga tuvalet olmaz. Olursa ne olur. Mikrop kapma olur. Hastalık olur, Bulaşıcı hastalık olur.

Merak ediyoruz TOKİ bu tuvaletleri neden ve neye dayanarak yaptı. Adama yada adamlara sormazlar mı? Kardeşim Türk gelenek ve göreneklerinde böyle bir tuvalet anlayışı varmı? Elbette engelli olanlar için, elbette özel mazereti olanlar için Alafranga tuvalet yapılır. Buna birşey diyemeyiz. Ama herkesi zorunlu olarak bu Alafranga tuvaletlere yönlendirmek ve illa da dayatmak neyin nesi onun taktirini sitemizi takip edenlere bırakıyoruz.

TOKİ'ye Önerimiz şudur ki; Lütfen Alafranga tuvalet konusunda ısrarcı olma. Kişilere tercih bırak. Dayatma ile tuvalete yönlendirme hiç hoş değil.

 

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
16AboneAbone Ol

Çok Okunanlar