20 Temmuz 2024 Cts

Tarım Kredi Kooperatifinin İlçemizde Tekrar Açılması İçin Akkuş Ziraat Odasınca Rapor Hazırlandı ve İmza Kampanyası Başlatıldı

İlçemizde faaliyetteyken kapatılarak Tekkiraz Beldesinde faaliyetine devam etmesi istenilen Akkuş Tarım Kredi Kooperatifinin Akkuş İlçesine geri kazandırılması ile ilgili Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde hazırlanan rapor ve tüm Sivil Toplum Örgütleri, Tüm Mahalle ve Köy Muhtarlarının desteği için açılan imza kampanyası

 

 

TARIM KREDİ KOOPERATİFİNİN
İLÇEMİZE TEKRAR KAZANDIRILMASI İÇİN
HAZIRLANAN RAPOR VE İMZA KAMPANYASI
İlçemizde faaliyetteyken kapatılarak Tekkiraz Beldesinde faaliyetine devam etmesi istenilen Akkuş Tarım Kredi Kooperatifinin Akkuş İlçesine geri kazandırılması ile ilgili Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde hazırlanan rapor ve tüm Sivil Toplum Örgütleri, Tüm Mahalle ve Köy Muhtarlarının desteği için açılan imza kampanyası aynen aşağıda yayınlanmış olup hazırlanan dosya Akkuş Kaymakamlığına, Tarım Kredi Bölge Birlik Başkanlığına, Tarım Kredi Genel Merkez Başkanlığına ve İktidar partisi millet vekillerine sunulacak olup; Başkanlığımızca takip edilecektir.
RAPOR
Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım ve Köy işleri Bakanlığının denetimine tabi olan ve aynı zamanda Tarım ve Köy işleri Bakanlığının ilgili kuruluşlarından olup, Tarım Kredi Kooperatifleri, 1581 sayılı kuruluş Kanunu ve bu Kanununda değişiklik ve ilave yapılan Kanun istinaden hazırlanan ana sözleşme hükümleri çerçevesinde faaliyetlerini yürütmekte olup, Kuruluş üst Kuruluş olan 1 Merkez Birliği, 16 Bölge Birliği ve yurt sathına yayılmış 1927 birim Tarım Kredi Kooperatifi vasıtasıyla 1,5 Milyonu aşkın ortağına hizmet götüren, 140 yıllık geçmişi ile Ülkemizin en yaygın ve köklü çiftçi kuruluşudur.
Ortakları olan çiftçilerin üretime yönelik tarımsal alet ve makina, ekipman, motorin, tohumluk, zirai mücadele ilaçları, kimyevi gübreler, karma hayvan yemleri, sera malzemeleri gibi bir çiftçinin ihtiyaç duyabileceği her türlü tarımsal girdiler ile zaruri tüketim maddelerinin uygun şartlarda tedariki yanında ortaklarının kısa ve orta vadeli kredi ihtiyaçlarını da karşılamak, Bağ-kur evraklarını onaylamak Tarım Kredi Kooperatiflerinin görevleri arasında bulunmaktadır.
Akkuş İlçemizde bugüne kadar var olan 2647 sayılı Akkuş Tarım Kredi Kooperatifimiz Genel Müdürlük makamının 05.01.2010/D.54.0.TKK.0.65.01.00-020/26-13 tarih sayılı oluru ve Yönetim Kurulunun 30.12.2009/533 tarih sayılı kararı doğrultusunda 2647 Sayılı Akkuş Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğünün talimatı gereğince 22.01.2010 tarihi itibariyle 775 sayılı Tek kiraz Tarım Kredi Kooperatifi ile birleştiğinden İlçemizdeki Tarım kredi kooperatifi kapatılmıştır.
İlçemizde Tarım kredi kooperatifimizin Akkuş çiftçisi tüm tarımsal işlerinde destek sağladığı için faaliyetlerine ilçemiz sınırlarında devam etmesi çiftçimize büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca Akkuş İlçesi coğrafi olarak çok geniş bir alana sahip olduğundan çiftçilerimiz Tarım Kredi ile ilgili iş ve işlemlerinde çok büyük mağduriyetler yaşayacaktır. Köylerinden İlçe merkezine dahi zor şartlarda gelen çiftçilerimiz Tek kiraz Beldesinde iş ve işlemlerini hiçbir şekilde tamamlamaları mümkün olmayacaktır.
Tarım Kredi Kooperatifi faaliyetine ilçemizde devam etmediği sürece kayıtlı çiftçi üyelerimiz hem devletin tanıdığı tarımsal faaliyetlerden hem de hizmet yönünden büyük kayıplara uğradıkları gibi mağduriyetleri de söz konusu olacaktır. Ayrıca Akkuş İlçesinde geçmiş yıllarda verimli çalıştığı dönemlerde Tarım Kredi Kooperatifi kendisine ait hizmet binasını dahi inşa etmiş olup kendisine ait 3 katlı binası mevcuttur. İlçemizde Tarım Kredi Kuruluşu uzun zamandan beri düzenli bir şekilde çalışmadığı için kurum etkisiz gibi algılanmaktadır. Ancak geçmiş yıllara bakıldığında İlçemizde düzenli çalışılan dönemde Tarım Kredi kooperatifinin İlçemiz çiftçilerine çok büyük katkıları da görülecektir. Ortaya çıkan aksaklıklar bölgemizdeki potansiyel eksiklikten kaynaklanmayıp Tarım Kredi kooperatifinin ilçemizdeki son dönemlerde personel eksikliğinden kaynaklandığı bir gerçektir.
Bu kooperatifin Akkuştan alınmasının gerek siyasi otoritenin etkisiz kaldığı gerekse Yönetiminin ilgisiz kaldığına mal edilecektir. Bu sürüncemenin ortadan kalkması ve ilçemizde kurulmuş olan böyle bir sivil toplum örgütünün hizmet vermesi ilçemiz açısından bir kazanım olacağı kanaatiyle iş bu rapor Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde ve tüm sivil toplum örgütlerinin, köy ve mahalle muhtarları ve çiftçilerin isteği üzerine hazırlanarak müracaat dilekçeleri, mühür ve imzaları açılmıştır.
Tarım Kredi Kooperatifimizin yeniden açılması, talebimiz Başta ilçe Kaymakamlığımıza, Bölge Birlik Başkanlığına, Merkez Birlik Başkanlığına Tarım Bakanlığına ve İktidar Partisi Milletvekillerine sunulacaktır.
Ahmet KAYA                  İsa ÇAM                   Mersin DEMİRCİ              Ali ORAL
Yönetim Kurulu Bşk. Yönetim Kurulu Bşk.Yrd. Yönetim Kurulu Muh.Üye      Üye
 
 Mehmet DEMİRCİ             Adem DUMAN                Fahri KEMENT
              Üye                     Üye                                 Üye
 
Sivil Toplum Örgütleri

TOPLANTI KATILIM LİSTESİ

 
Sıra no
Adı Soyadı
Ünvanı
1
Adem DUMAN
S.S Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koop. Başkanı
 
2
 
Baki GÜMÜŞOĞLU
S.S Esnaf ve Sanakarlar Koop.Başkanı
 
3
Ahmet KURU
 
Şöförler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanlığı
 
4
 
Ahmet TOKMAK
Kızılay Başkanı
 
5
Ahmet KAYA
Ziraat Odası Başkanı
 
 
TOPLANTI KATILIM LİSTESİ
Sıra no
Muhtarın Adı
Köy/Mh.Adı
1
Resul GÜMÜŞ
Akkuş – Çaldere
 
2
Şahin GÜL
Akkuş- Çamalan
 
3
Erol GÜNEŞ
Akkuş- Merkez
 
4
Rüştü BIYIK
Akkuş -Subaşı
 
5
Murat GÜNGÖR
Akkuş- Yazlıkbelen
 
6
Hacer AY
Akkuş- Yenimahalle
 
7
D.Ali Demiral
Akpınar-Düzmeşe
 
8
Safettin YILMAZ
Akpınar-Elicek
 
9
Nail ÇAM
Akpınar-Eminli
 
10
İsmet AKYEL
Akpınar-Hamzalı
 
11
Cevat ÇAMOĞLU
Akpınar-Karlıtepe
 
12
Murat KILIÇ
Akpınar-Merkez
 
13
Erdal YÜKSEL
Akpınar-Ortaköy
 
14
İlhan DEMİR
Akpınar-Yeniköy
 
15
Kemal GÜLLÜ
Çayıralan-Belalan
 
16
Kazım KIRTIL
Çayıralan-Çayıralan
 
17
Muammer DEMİRCİ
Kızılelma-Çubuklu
 
18
Musa KURU
Kızılelma-Kışla
 
19
Ali ALTUN
Kızılelma-Merkez
 
20
İdris GÜL
Salman-Çakırlar
 
21
İlyas MIHCI
Salman-Çamalan
 
22
Şefittin ÇAKIR
Salman-Elmalık
 
23
Rıza ŞEN
Salman-Güveluşağı
 
24
Erdoğan ÇAYIROĞLU
Salman-Merkez
 
25
Bekir DEMİROĞLU
Salman-Şehitkerim
 
26
Salim ÇON
Salman-Taşoluk
 
27
Salim KARAOĞLU
Seferli-Alan
 
28
Alİ GÖK
Seferli-Aliimamlar
 
29
Fahrettin KOCAOĞLU
Seferli-Boğmalık
 
30
İlyas DEMİRCİ
Seferli-Göğmele
 
31
Selahattin ALTUNOĞLU
Seferli-Merkez
 
32
Şaban FİLİZOĞLU
Seferli-Tepe
 
33
Murat ŞENOL
Ambargürgen köyü
 
34
Muammer ALTUNOĞLU
Ceyhanlı köyü
 
35
Selahattin ÖZDEMİR
Çamlıca köyü
 
36
İsmail YILMAZ
Çavdar köyü
 
37
Sadık ÇON
Çökek köyü
 
38
Mehmet SEVİNDİK
Çukurköy köyü
 
39
Nuri YILDIRIM
Dağyolu köyü
 
40
Kemal AKKOCA
Damyeri köyü
 
41
Kamil DEMİR
Düğencili köyü
 
42
Kemal BOLAT
Esentepe köyü
 
43
Salih GÜMÜŞ
Gedikli köyü
 
44
Celal YÜRÜR
Gökçebayır köyü
 
45
Cevat ÇETİNKAYA
Gürgenliyatak köyü
 
46
Recep AŞÇIOĞLU
Haliluşağı köyü
 
47
Nedim OTCU
Karaçal köyü
 
48
Senayi GÜLER
Kargı köyü
 
49
Mithat KEMENT
Kemikgeriş köyü
 
50
Ayhan KAYA
Ketendere köyü
 
51
İsa SOLAKOĞLU
Koçcuvaz köyü
 
52
Mustafa EFİLOĞLU
Kurtboğaz köyü
 
53
Adem YILDIZ
Kuşçulu köyü
 
54
Osman BOLAT
Külekçili köyü
 
55
Zehni ÇONOĞLU
Meyvalı köyü
 
56
Kenan EFİLOĞLU
Muratlı köyü
 
57
Kaya IŞIK
Ormancık köyü
 
58
Şakir AY
Ortabölme köyü
 
59
Mehmet MISIRCI
Şahin köyü
 
60
Şenel BOLAT
Tuzak köyü
 
61
Tuncay GÜÇLÜ
Yeşilgüneycik köyü
 
62
Alaittin GÜNEY
Yeşilköy köyü
 
63
Recep ŞAHİN
Yolbaşı köyü
 
64
Ramazan KURU
Yukarıdüğencili köyü
 
15/02/2010 Tarihinde Akkuş Ziraat Odası Başkanlığında gerçekleştirilen Köy ve Mahalle muhtarları ile yapılan toplantıda Ziraat odası Başkanı Ahmet KAYA, İlçemizde kapatılarak Tekkiraz Beldesinde faaliyetine devam etmesi istenilen Tarım Kredi Kooperatifinin tekrar ilçemize açılması ile ilgili hazırlanan raporu okumuştur. Toplantıya katılan Sivil toplum Örgütleri, tüm köy ve mahalle muhtarları tarafından bu konuya tam destek verilerek imza kampanyası gerçekleştirilmiştir. Oda Başkanımız Ahmet KAYA yı böyle önemli bir hususta yapmış olduğu özverili çalışmadan dolayı tebriklerini iletmişlerdir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar