22 Şubat 2024 Per

Tarlada İz Harmanda Yüz

Kıymetli kardeşlerim! Bizler AKKUŞLUYUZ bu hakikati asla unutmayalım Yaşar EFİLOĞLU’nun Kaleminden Akkuş Kurultayı ve Festivali


TARLADA  İZ  – HARMANDA  YÜZ

 Sevgili  hemşehrilerim!  Anadolu da  çokça yaygın  olan   bir  ifadeyi  yazıma  başlık  olarak  almak istedim. 08 AĞUSTOS  2008   Akkuşlular  kurultayı, 9-10  AĞUSTOS 2008  Akkuş   uluslar arası    geleneksel  gürgen  festivali   icra  edildi. Bunların kimler tarafından   -ne  amaçlarla- ne güçlüklerle     yapılabildiğini  bizatihi  bilenlerdenim. Bu  güzide  faaliyetler için, günlerdir, haftalardır, enine – boyuna, liyakatli   yada  değil,  yetkili  yada değil,  herkes  beynindekileri   ,kalbindekileri, bu  ekranlara  döktü, tartıştı, sanırım  demokrasinin  güzelliği de  budur. Kırılmadan-darılmadan- hissi  olmadan-şahsi  olmadan-ben  olmadan- sihirli  kelime   AKKUŞ İÇİN  ve AKKUŞLULAR  için,  yapılan  icraatların  içeriği, yapanlar, sonuçların  getirisi  -götürüsü  vb.  birçok  manada  tartışıldı.  Bu  süreçte  hep sessiz kalmayı tercih ettim. Hatta  yorum yazmaktan bile  imtina etmeye  çalıştım.
 
Active ImageKıymetli  kardeşlerim! Tüm  yapılanların  organizesinde   bilfiil  bulunmama rağmen, kürsüye  çıkıp  iki  düzgün laf  bende  söyleyebilirdim  elbet. Ama  yapmadım. Çünkü  ben  haddimi  bilirim. Ecdadımız  ne güzel demiş, “söz  ola  kese  savaşı-  söz ola  kestire  başı”  Eleştirilerin dozu  zamanla   öyle  ağırlaştı ki, sanki  bu  istisna  faaliyetleri   yapmaya  çalışan  kardeşlerimiz,  şahsi  ve  nefsi   emelleri  için  koşturuyorlarmış gibi  havalar  estirildi. Bunun  çok  üzücü olduğunu  baştan  hatırlatmalıyım. Şu  hakikati tüm   hemşerilerimizin  bilmesini  isterim, Ne  Kurultayı  tertipleyenlerin, nede  Festivali  tertipleyenlerin  içinde, hiçbir  tanesinin  bu organizasyonlar  vesilesiyle, yani  bu tür faaliyetler  vesilesiyle  bir yerlere,  her hangi bir  makama   gelmeye  ihtiyacı yoktur. Onlar gelebilecekleri  yerlere zaten gelmişler  ve  oralardan   geriye  doğru  memleketlerine  hizmet için  çırpınıp duruyorlar. Eleştiriler  güzelde, bunun  birazcıkta yapıcı  olması  gerekmez mi ? diyorum. İçeriğini bilmeden, bu güzel faaliyetlerde hiç emeği  olmadan, maddi  manevi  yıpranmadan, eleştiri  kültürünü  sergilememiz,  ilçemize  gelmesini  umduğumuz  hizmetlerimizi  aksatabileceğini  bilmeliyiz.  Yani TARLADA  İZİMİZ  OLMALI  Kİ, HARMANDA DA YÜZÜMÜZ OLSUN   laflar   -sözler- eleştiriler-   olmuş  olsun diye,  yapmış  olayım  diye yapılmamalı, muhalefette  yapmış olmak için  yapılmamalı, Bu  gemiye  hepimiz  bindik, batarsak ta  çıkarsak ta  beraber  —  benleri  değil,  artık  bizleri  önlere çekmeliyiz. Kurultaylar- festivaller- şenlikler, vb.  ne ad altında olursa  olsun, yeter ki  ilçemize  hizmet  için olsun, o  yörede yaşayanların  çilesini  bir nebzecik  kaldırma  amacına  matuf  olsun,  hatta  bunu  kimler  yaparsa  yapsın,  ama  lütfen  ilçemiz için  yapsın.  Ben ellerini değil  ayaklarını  bile  gerekirse  öperim. Bundan da  gurur  duyarım  yeter ki  ilçem  AKKUŞ   ve İNSANLARI  için  yapılmış  olsun. Dilin kemiği  yok  herkes  her şeyi  meşru  zeminde  söylecek, tartışacak, iftira da atmayacak, hakiki  öz eleştiri  olacak, işte sana demokrasi. Yani  yapıcı, bilici, bulucu  olmak zorundayız.
 
Kıymetli kardeşlerim!   Bizler  AKKUŞLUYUZ    bu hakikati asla unutmayalım  Kurultayda  ve  festivalde  görüşüp tanıştığım  insanlar   Türkiye’mizin  muhtelif yerlerine serpiştirilmişler   muhtelif  makamlarda  ve  mevkilerde   sadece  memleketlerine olan sevdaları  nedeniyle   oradaydılar. Bu  değerlerimizle  gurur duymalıyız. Onları  biz büyütmezsek  birileri alıp  büyütür,  bizlerde   ağustos  ayında  köylerden  zincir takarak  araba  çıkartmaya devam ederiz.  Hani derler ya, amiyane  tabiriyle  kapıdan  büyüttüklerimizin değerini bilelim. Kolay yetişmediğini  bilelim. Harcamak  çok  kolaydır  ama  kazanmak  çok zordur. Dünyadaki  en zor iş  ise  insan eğitimidir. Bu  hakikatler  ışığında, tekraren  diyorum ki,  artık  BEN   YOK–  BİZ  VAR  Çıktığımız  yörenin  havasından mıdır, suyundan mıdır   bilmem ama   üzerimizdeki  şu  sahte  kisveyi, kabadayılık edalarını-yalandan  hal ve hareketleri   artık  çıkartıp atmalıyız. Allah  kimseyi  kimseden  üstün  yaratmamıştır. Üstünlük  sadece  ALLAH’TAN  DAHA FAZLA  KORKMAKTADIR   bunu bilelim. kendimize  artık  çeki düzen verelim. Bizler  ruhi  yapımızı değiştirmediğimiz  sürece, ALLAH  bize bakış açısını değiştirmeyecektir. Lütfen  ama  lütfen  tüm icraatlarımızda – hal ve hareketlerimizde-yaşantımızda- sosyal hayatımızda- hülasayı kelam  her bir  amelimizde  hak ve hakikati   öne alalım.
 
Sevgili  hemşehrilerim! İçinde bulunduğumuz  ayın, barındırdığı değerlerin-kandillerin-akabinde ki bayramın  tüm  insanların  necatına vesile  olmasını  diler, hepinizi  saygı  ve hürmetlselamlarım
 
Yaşar EFİLOĞLU

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Yaşar abi, bazılarımızın aklında olup dile dökülmeyenleri; bazılarımızın ise ön yargılı fikirlerine merhem babında güzel ifadelerde bulunmuş! Önemli olan ortak paydada buluşabilmektir. Bizim de ortak paydamız bellidir! Herkes bunun bilincindedir yani gerisi tefeuuattır! tefarruatlara takılmayalım!

  2. Yaşar Bey;tespitleriniz ve görüşleriniz çok yerinde,katılıyorum.İnsanlarımızın önemli bir kısmı hizmet eden insanla öne çıkmak isteyenleri karıştırıyor!Her öndeki insanın birtakım hesapları olduğunu zannediyor,tabii herzaman böyle olmadığını memleketi,davası,fikri için çalışan nice insan olduğunu zamanla nalaycak ve bunu reklamcı-hesapçı-çıkarcılardan ayırtedecektir!
    Ve insanlarımızın birçoğu elini taşın altına sıkmaktan kaçarken,eleştiyi-kötülemeyi-hatta höykülenmeyi güzelce yerine getirmekten kaçınmaz!Ancak herşey zamanla..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar