24 Mayıs 2024 Cum

Taş toplama makinası teslimatı töreni

Sayın Milletvekillerim,

Sayın Kaymakamım,
Sayın Belediye Başkanlarım,
Sayın Tarım İl Müdürlerim,
Değerli Misafirlerimiz,
Kıymetli Akkuşlu hemşerilerim, Çiftçi kardeşlerim, Basının değerli mensupları,

Sınırlı Sorumlu Çukur ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin Tarım Bakanlığının Kırsal Kalkınma Projesininden %50 hibe destekli almış olduğu Taş toplama makinası teslim törenine hoş geldiniz.

Bu gün burada kuruluşundan itibaren üyelerine yenilikleri getiren ve tek ilkesi hizmet olan Başkanlığını yapmış olduğum S.S Çukur ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ve İlçemize bir ilki getirmenin haklı gururunu paylaşmak için toplandık.

İlçemiz genel olarak 700,000 dekar alana sahip olup bunun yaklaşık 300,000 dekarı tarımsal alandan oluşmaktadır. Bu alanın da 80,000 dekarı fındık olup diğer alanlar başta buğday ekilişleri olmak üzere mısır patates ve fasulye ağırlıklı tarım yapılmaktadır.

İlçe genelinde ekilebilir arazilerin büyük çoğunluğunda taşların yoğun olmasından dolayı tarımsal faaliyet oldukça zor şartlarda yapılmaktadır. Yoğun olan bu taşlar sebebiyle çiftçilerimiz gerek ekim dikim gerekse hasat sırasında toprağı işlemekte zorlanmakta ve verim düşüklüğü yaşamaktadır.

Kooperatifimiz Yönetim Kurulunca değerlendirilen bütün bu sıkıntılara çözüm olarak Tarım Bakanlığının %50 hibeli projeleri kapsamında hazırlatılan proje sonucunda S.S Çukur ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına bir adet taş toplama makinası alınmıştır.

Bölge tarım arazilerinin engebeli olması nedeniyle alınan Taş toplama makinasının verimli olarak çalıştırılabilmesi için güçlü bir traktöre ihtiyaç duyulmuştur. Taş toplama makinasının halen Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmekte olduğum Akkuş Ziraat Odası Başkanlığına ait traktörle çalıştırılması gerek Ziraat Odası Yönetim Kurulu gerekse Kooperatif Yönetim Kurulunca uygun görülmüştür.
Kurumlar arası dayanışmanın bir örneği olan bu çalışma ile Akkuş Ziraat Odası veya Kooperatif üyeleri piyasanın çok altında bir fiyatla tarlasındaki taşları toplatma imkanı bulacak, tarımsal faaliyetini daha kolay bir şekilde yapabileceklerdir.

Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı ve Çukur ve çevre köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı olarak İlçede modern tarıma geçişte bütün kurum ve sivil örgütlerle işbirliği içerisinde çalışmaktayız. 2004 yılında Tarım Bakanlığında Dev Proje olarak bilinen besicilik Projesini Kooperatifime kazandırmada bizden sıcak ilgisini esirgemeyen Ordu Millet Vekili Sayın Ayhan YILMAZ a ve İlçemize çok değer verip büyük hizmetler vurgulayan ve bu projenin hayata geçirilmesinde bize kapılarını devamlı açık tutan ve bizleri kucaklayan vekilimiz Eyüp FATSA Beye ve ayrıca bizden desteğini esirgemeyen Ordu Tarım İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüğümüz, İlçe Kaymakamlığımız, Ziraat Bankası Müdürlüğümüz ve diğer kurumlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca törenimizi onurlandıran tüm konuklarımıza çiftçilerimize ve Akkuşlu hemşehrilerime teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Ahmet KAYA
Akkuş Ziraat Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

Sınırlı Sorumlu Çukur ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin Tarım Bakanlığının %50 hibeli projeleri kapsamında üyelerine kazandırmış olduğu Taş Toplama makinasının teslim töreni Akkuş Ziraat Odası Hizmet binası önünde, AKP Ordu Milleti Vekili Sn. Eyüp FATSA, Tarım İl Müdürü Sn. Sadi SADIKOĞLU, Çevre ve Orman İl Müdürü Selahattin AYDIN, Akkuş Belediye Başkanı Sn.Ergüder EFİL ve Belde Belediye Başkanları, çevre Ziraat Odaları Başkanları, bütün köy mahalle muhtarları ve halkın yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi. Toplantıda konuşma yapan Sn. Eyüp FATSA Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet KAYA yı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti ve bundan sonra yapılacak her türlü çalışmalarda da desteğini esirgemeyeceğinin sözünü verdi.

Tarım İl Müdürü Sn.Sadi SADIKOĞLU nun yapmış olduğu konuşmada da Tarım Bakanlığının %50 hibeli projelerinden bu yıl Akkuş a 20 adet Motorlu Çapa Makinası (Pat-Pat) verildiğini belirttiler. Ayrıca yine bu yıl açılacak olan projelerin kapsamının genişlediğini ve Tarımsal tesislerin de (Ahırlar,Et entegre tesisi, süt toplama üniteleri vs.) destekleneceğini vurguladı.

Akkuş Belediye Başkanı Sn. Ergüder EFİL Ziraat Odası başkanı Ahmet KAYA’yı Tarım adına yapmış olduğu başarılı çalışmalardan dolayı ve Tarımsal konularda ilçemize kazandırdıklarından dolayı tebrik etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

Konya ‘dan gelen teknik eleman Taş toplama Makinesinin hakkında bilgiler verdikten sonra, Tarım İl Müdürü Sn.Sadi SADIKOĞLU tarafından S.S çukur ve çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet KAYA ‘ya Taş Toplama Makinesinin Teslim belgesi misafirlerin huzurunda takdim edildi.

Daha sonra AKP Ordu Milleti Vekili Sn. Eyüp FATSA, Tarım İl Müdürü Sn.Sadi SADIKOĞLU, Akkuş Belediye Başkanı Sn. Ergüder EFİL ve AKP ilçe Başkanı İzzet KAŞIKÇIOĞLU ve diğer katılımcılarla birlikte Taş Toplama makinesinin kurdele kesim ve açılış törenini gerçekleştirdiler.

Açılışın ardından Akkuş Çaldere mahallesindeki bir tarlada Taş toplama makinesinin örnek çalışması arazi koşullarında uygulamalı olarak teknik eleman tarafından gösterildi. Makinenin İlçemiz çiftçisine büyük faydalar sağlayacağı tüm katılan misafirler tarafından yerinde görülmüş oldu.

Related Articles

1 Yorum

  1. sayın başkan yorulmak dinlenmek bilmeden çiftcilerimiz için çslışıyorsun yolun açık olsun sizleri daha yüksek hizmetlerde görmek isteriz selamlar duran kayım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar