7 Şubat 2023 Sal

İstanbul Akkuşlular Derneği Yönetimi, Yapılacak Olan Bahar Şenliği Yerinde İncelemelerde Bulundular

Dernek Yönetimi, Bahar Şenliği yapılacak yerde bir dizi incelemelerde bulundular

 

18 GELENEKSEL İSTANBUL AKKUŞLULAR HIDRELLEZ ŞENLİĞİ


İstanbul Akkuşlular Derneğinin İlk Olarak 1992 senesinde dernek çatısı altında organize ettiği Hıdrellez şenliği artık geleneksel hale geldi.

Bu sene ise 17 Mayıs 2009 pazar günü Siz değerli hemşehrilerimizin katılımı ile gerçekleşecektir. Hem gurbetteki insanların bu gün münasebeti ile bir araya gelip birbirlerini görmeleri hasret gidermeleri bakından hemde var olan bir geleneği sıladan gurbete taşıyıp bir nevi geleneğiimizi nesilden nesile taşımak bakımındanda hemde bir kültürel zenginliği çocuklarımıza aktarmamız bakımından vede şehrin gürültüsünden beton yığınlarının arasında sıkışmış ruhlarımızı doğanın ve yeşilliğin arasında bir nefes almak olarak görmekteyiz.

İstanbul akkuşlular derneği artık istanbulun sultanbeylinin kabül ettiği bir çok etkinliğe başarı ile imza atmaktadır ve gerek kamu görevlileri ve sivil toplum kuruluşlarından övgüyle hahsettiği başarılara imza atmaktadır. Akkuşlular gecesinde konuşan Sultanbeyli Kaymakamı Sultanbeyli’deki Akkuşluların Sultanbeyli halkına örnek işler yaptıkarının altını çizmişti.


Baharın müjdecisi hıdrellez şenliğini organize eden İstanbul Akkuşlular Derneği Yönetimi bu sene seçilen Hıdrellez şenlik alanın hem ulaşım hem konaklama bakımdan bir çok kolaylığı olduğunu vurguladılar. Biz de alanı ziyaret ettik. Alan çok geniş her tarafı çam ağaçlarıyla kaplı. içinde göl ve çeşme bulunmaktadır. Ulaşım ise son derece kolay. İstanbul istikametinden gelecekler için Tem yolu Samandıra gişelerinden çıktıktan sonra Samandıra’ da pazar günleri kurulan açık oto pazarından yukarı yakacık aydos 6 kapı olarak karşımıza çıkacaktı. İstanbul Şile yolu üzerinden gelenler ise yine Samandıra açık oto pazarından yukarı Yakacık Aydos 6 kapı karşılarına gelecektir. Ankara ve Sultanbeyli İstikametinden Gelecekler için ise yine Sultanbeyli’nin bitişi Samandıranın Başlangıcı ile Petrol Ofisine Gelmeden sağa dönerek Kartal Tabelasını takip ederek Samandıra açık oto pazarının istikametine geçerek Yakacık Aydos 6 kapıya ulaşabilirler. Ancak ismin Yakacık aydos diye geçmesi sizleri yanıltmasın. Şenlik alanı samandıra’da Hıdrellez Şenlik alanı girişleri 6 Kapıdan. Daha önceki kötü tercübelerden yola çıkan yönetim bu defa ulaşımın konaklamanın en uygun olduğu alanı hemşehrilerine seçtiklerini belirttiler.

Görüşlerine başvurduğumuz Dernek Başkanı Hakkı MIHÇI Yönetim Kurulu Üyeleri Kazım KEMETOĞLU ve Gıyasettin KÖSEOĞLU bu seneki alanı bizzat incelediklerini alanı seçerken hem ulaşımı hemde şenlik alanının düzlüğünü kanaklamanın kolaylığını incelediklerini ve alanın bu şenlik alanı olarak en uygun alan olarak seçtiklerini söylediler ve 17 mayısta tüm hemşehrilerini Yakacık Aydos Hıdrellez şenlik alanına beklediklerini belirttiler.


Tarih:17 Mayıs 2009 pazar


ADRES: AYDOS ORMANI . VEYSEL KARANİ CAD. GÖLET YANI
6 KAPI/SAMANDIRA/İST


Tel 0(532) 703 58 35 Başkan Hakkı MIHÇI

 0(532) 373 35 69 – Kazım KEMENTOĞLU

0(532) 472 99 14 Gıyaseddin KÖSEOĞLU

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar