16 Temmuz 2024 Sal

Sorun Nerdedir

Erdal KORKMAZ'ın Seferli Beldesi İle İlgili Yazısı

Sorun Nerdedir
 
Bu haftaki köşe yazımda beldemiz seferliden bahsetmek istiyorum
Yaşım 29 kendimi bildim bile seferlide hep garip şeyler olmuştur
Sizlere birkaç örnek vermek istiyorum

 

Beldemiz eskide belde olmadan önce köydü köy sıfatında temsil ediliyordu muhtardı köyün sorumlusu

 

Köyümüze bizim tabirimizle (ebe)aslında sağlıkçı veya türlü isim verilirdi.mazur kılın..

 

Gelen ebe köyümüzde en fazla 1 ay veya bilemedik 2 veya 3ay kalıyordu senelerdir hep kafama takılıyordu neden gelen ebe 1 yıl kalmıyordu sorun nerdeydi acaba????

 

Aynı şekilde (öğretmen ) ataması yapılıyordu köyümüze tabi en fazlası 1 yıl veya 2 yıl kalıyordu .acaba köyümüzde yabancı biri istenmiyor muydu yoksa birileri kendi paşalığını başkasına kaptırmak istemiyor muydu ????
Neyse dedik cahilliktir  deyip hep geçtik

 

Gel zaman git zaman köyümüz oldu belde dedik hani bazı şeyler değişmiştir umuduyla baktık umutsuz olan yarınlara

 

Nihayetinde belediye kuruldu bizde artık köylük sınıfından kurtulmuştuk biz ilerlemiştik deyip yolumuza baktık(kimse alınmasın köylülük utanılacak bir şey değil gurur duyulacak bir şey.Atamız ne demiş köylü milletin efendisidir)
Beldemize sağlık ocağı yapıldı gerekli donalım yapılmıştı  ama maalesef  gelen doktor en fazla 2 ay veya 1 hafta kalıyordu .acaba sorun doktor damı doktorda değilse kimde sorun?????

 

Şimdi beldemize yeni okul yapıldı yeni yüzlere yeni öğretmelere yeni fikirlere ufku geniş olan kişilere ihtiyaç vardı öylede olması gerekti
Artık bazı şeyleri aşıp beldemize gelen doktorun kaçmaması için, gelen öğretmenin kaçmaması için o okulda okuyan örgencileri daha iyi eğitim alması için artık bu paşalığı bırakın limana sığmayan gemi misali  kendine dar gelen seferlinin  halatlarını artık elinizden bırakın seferli kendini aşsın !!!!!!!!  artık rahat bırakın seferli yeni beyinlerle genişsin 20 yılla şimdiki yıl aynı değil. Tamam sizin zamanınızda bazı şeyler yapmışsınızdır sağ olun ama artık buraya kadar yenilere yer acın onlara yardımcı olun yenileri bıktırmayın?sizin hiç buna hakkınız yok görevi biten emekliği gelen koltuğundan kalksın….doğrusu budur seferlinin gelişmesini istiyorsanız  gereğini herkes yapmalı…..saygılarımla….

 

eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı…….

 

 
Erdal KORKMAZ

Related Articles

4 YORUMLAR

 1. Bende seferli de zor şartlarda okuyup devletimin imkanlarıyla bir yerlere tırnagımın uçlarıyla gelmeye çalışan biri olarak başta doğup büyüdüğüm seferli-akkuş ve hatta ilimize gidecek olan her türlü hizmete hazır olduğumuzu bildiririm .Başta seferli nin eğtim,saglık,ekonomik,sosyal,yol vs gibi sorunlarla boğuştuğunu gayet iyi biliyorum ama malesef küçük hesapların peşinde koşarken asıl hizmet almamız gerekenleri kaçırıyoruz .Bizler dün köyken bu gün belde olmuşuz çok güzel ama birlik beraberlikte hareket ederek hiç bir menfaat gözetmeden kısaca beldemize elbette hizetlerin yakın takip edilerek öncelik sıraları belirlenerek ona göre acil bir rota belirlemeliyiz ben şahsen ank. hemşerilerimin her türlü hizmetlerine hazır oldugumu belirtmek isterim yeni yapılan okulumuz beldemize hayırlı olsun elbetteki eksikliklerinin olması dogaldır,tadilat gören sağlık ocagı’nın saglık personel ihtiyacı başta sayın milletvekilimiz mustafa hamarat beye anlatılmiş ve kendilerininde bu konuyla ılgileceklerini söylemişlerdir.ihalesi yapılmış olan şahinkaya barajı konusunda da başta sayın enerji bakanımız Hilmi güler olmak üzere tüm yetkililere sonsuz teşekürlerimizi bildiriyoruz inşallah biran önce temenimiz ihaleyi alan firmanın biran önce inşata başlaması ve binlerce hemşerilereimizin gürbete gitmeden evinin yanında iş bulup çalışmasıdır.Elbetteki bizlerin ve yöremizinde bir gün o mahfuz tarihi bir gün degişecektir.Yeterki bizler birlik ve beraberlik içinde olalım ve nerelerden hangi hizmetin istenecegini bilelim tüm hemşerilerime sevgi ve saygılarımla halis Türkoglu A.O.Ç.Md.Ankara

 2. Seferli’nin güzel insanları, sizler herşeyin en güzeline layıksınız öğretmenin,doktorun vb.ama elinizdeki değerlerin kıymetini bilmek bu kadar zor mu?Bir öğretmen geldi sizin beldenize herşeye meydan okuyarak ve batıda hiç bir zahmete katlanmadan hayatını öğretmenliğini sürdürebilecek konfora sahip bir öğretmen idealist bir öğretmen Cumhuriyet öğretmeni.Sevgili Ergün hoca!Van’da görev yaptı hem de Çaldıran’da oradaki çocukları gördüm ben Ergün hoca elleriyle giydirdi çocuklarının üzerlerini çocuklar hastalandı bilirmisiniz Çaldıranın soğuğunu?Kuçak kuçak taşıdı Ergün hoca!Bir gün bile yoruldum demedi tek başınaydı Çaldıranın ayazında..
  Sevgili Seferli li güzel insanlar bu aydınlık insan sizin için bir şanstır çocuklarınızın geleceğidir.Değerli olan herşeyin kıymetini bilmek lazım..
  Sevgilerimle..

 3. SEVGİLİ SEDAYİ HOCAM OKUL MÜDÜRÜNÜ TOPLANTIYA SİZ ŞUBE MÜDÜR OLARAK TOPLANTIYA GETİREMİYORSANIZ SANIRIM BAZI ZAFLAR VAR DEMEK BU GÜN TOPLNATIYA KATILMAYA YARIN SEFERLİ HİÇ BİR YARARI OLUCAGINI SANMIYORUM !!!!!! GEREGİN YAPILMASINI BEKLİYORUZ ARTIK VAZ GECİLSİN 25 YIL ÖNCEKİ EGİTİMİ VERMEKTEN …YER YENI NESIL ÖGRETMELERIN OLSUN

  OKULUMUZ İÇİN İSTANBULDA ELİMİZDEN GELDİĞCE YARDIM TOPLADIK VE BAŞARDIKDA .AMA NE YAZIK Kİ OKUL MÜDÜRÜNDEN EN UFAK BİR TEŞEKKÜR ALAMADIK.
  ACABA KÖTÜLÜKMÜ YAPDIK…

 4. Sayın Erdal KORKMAZ;
  Bir kaç gün önce Seferli Belediye Başkan vekili ve Seferli Beldesindeki 5 mahalle muhtarı ile okulda toplantı yaptık. Burada iki olay dikkatimi çekti. 1- İki tane mahalle muhtarı okulu ilk defa ziyaret ettiklerini, daha önce okula hiç gelmediklerini söylediler. 2- Bu toplantıya okulda olmasına rağmen okul müdürünü katamadık. Beldedeki insanlar arasındaki kopukluğu düşün artık….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar