5 Aralık 2023 Sal

İslam’ın Psikolojik Rahatlamaya Etkisi

Kalpler yalnızca Allah'ı anmakla huzur bulur

 

 

İSLAM’IN PSİKOLOJİK RAHATLAMAYA ETKİSİ

 

Bir televizyon programında Dr.Ender Saraç’ın stresli olduğunu söyleyen bir izleyiciye vermiş olduğu tavsiye gerçekten anlamlı ve üzerinde düşünmeye değerdi:

“Esma’ül Hüsna’yı anlamlarını bilerek tekrarlamak insanın psikolojik olarak rahatlamasını ve kendisini iyi hissetmesini sağlar.”

Gerçekten de öyleydi. Ben şahsen ne zaman bunalsam, sıkılsam, hayatın olumsuzluklarına karşı güçsüz kalsam, gücü ve kudreti sonsuz olana sığınmak ve ondan destek almak isterdim.

Düşünün, bazen öyle zamanlar oluyor ki, somut bir sebep olmasa bile, belki anlamsız kaygılar belki de hoş olmayan birikimler canımı sıkmaya ve içimizi karartmaya yetiyor. İnsan her zaman neşeli, keyifli ve güler yüzlü olamıyor. Zaman zaman sıkılıyor. Güncel tabiri ile strese giriyor. Negatif enerji ile yükleniyor.

Çoğu zaman da sebepler bizi strese itiyor. En güvendiğimiz insanlar, inandığımız işler, bağlandığımız hayaller, bizi yarı yolda bırakıyor, ters gidiyor, suya düşüyor. Çünkü insan ve insanoğlunun yaptıkları işler kusurludur, hatalıdır, eksiktir. Her insanın bir nefsi ve kul tarafından yapılan her işin bir yanılma payı vardır. Bu pay mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bulundurulmazsa ve bir insana ya da kul işine yüzde yüz bağlanılırsa, hata yapma ya da olma ihtimali hesaba katılmazsa her daim hayal kırıkları yaşanır, yaşanmaktadır.

Peki ne yapmalı? Derin düşünebilen tüm psikologların, hekimlerin, ilahiyatçıların ve de tasavvuf ehlinin sözüne kulak asmalı. "O nesneler mi üstün yoksa, çaresiz kalıp Kendisine yalvaran insanın duasını kabul edip sıkıntısını gideren ve sizi dünyada halifeler yapan Allah mı? Hiç Allah ile beraber başka tanrı mı olur? Elbette olmaz! Ne de az düşünüyorsunuz! (Neml Suresi, 62)” diyen ayeti anlamaya çalışmalı.

Psikolojik anlamda insanı rahatlatan ve kalbin ferahlamasına vesile olan İlahi şifalardan birisi de şüphesiz ki İnşirah Suresi’dir. “Elem nesrahleke sadrek” ile başlayan ve daha ilk ayetinde bir etki bırakan bu sürenin faziletleri incelendiğinde, ruhsal daralmalara karşı bir ilaç niteliğinde olduğu görülecektir.

İnsanı hasta eden en önemli etkenlerden birisi bünyesinin zayıf düşmesi yani savunma mekanizmasının yeteri kadar etkili olamamasıdır. Bu mekanizmayı yönlendiren ana güçlerden birisi de şüphesiz moraldir. Moral bozukluğu, insanın bağışıklık sistemini çökeltebilir ve vücut dengesini olumsuz yönde değiştirecek virüslere davetiye çıkarabilir.” Her kimin huyu kötü olursa kendi nefsini sıkıntıda tutar ve her kimin kederi çok olursa kendini hasta eder”hadis-i şerifi dikkatlice analiz edildiğinde insanı strese sokan sebepler arasında kötü huya sahip olma yani İslam’ı tam anlamıyla yaşayamama özelliği dikkat çeker.

Hayatın tüm olumsuzluklarına karşı isyan bayrağı açmak ve aciz olan insanlık ile dünyaya meydan okuduğunu sanmak ancak ucuz kahramanlıktır. Ancak besmele ile yola çıkmak ve fani olana karşı Baki olana sarılmak farklıdır.

Evet, imanı sağlam olan insan dünyaya meydan okuyabilir.”Ey Allah’ım benim çok büyük dertlerim var yerine, ey dertler benim sizden büyük bir Allah’ım var” diyebilir. İman edip güzel işlerde bulunursa ve Allah’ın rızasını kazanırsa tüm dünyayı ve dünyalığı ayaklarının altına alabilir. "Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz  " (Nahl Suresi, 97) ayeti bize bu vaadi vermektedir ve Allah vaadini eksiksiz yerine getirendir.

Sözün özü; içimizi daraltan üç günlük dünya sorunlarına karşın ebedi cenneti düşünmeli ve Allah’ın güzel isimlerini anarak kendimizi dinlendirmeliyiz.

Çünkü, kalpler yalnızca Allah'ı anmakla huzur bulur." (Rad Suresi, 28 )

ORHAN DOĞANGÜNEŞ

Related Articles

3 YORUMLAR

  1. Çok güzel.Naklettiğniz şu ayet ve hadis işin özünü bize gösteriyor.
    “kalpler yalnızca Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Rad Suresi, 28 )
    ” Her kimin huyu kötü olursa kendi nefsini sıkıntıda tutar ve her kimin kederi çok olursa kendini hasta eder”
    (hadis-i şerif)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar