4 Mart 2024 Pts

Siz olsanız, her an yıkılacak durumdaki okula çocuklarınızı görderirmisiniz

Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım. damlaya damlaya göl olur. Göller deniz denizler okyanus olur. Bu okulu hep beraber ayaklandıralım

 okul1.jpg

DAĞYOLU KÖYÜ

MERKEZ İLKÖĞRETİM OKULUNUN

ACİLEN YENİSİNİN YAPILMASI GEREKİYOR

Değerli Akkuş sitesi sakinleri değerli milletvekillerimiz, il genel meclis üyelerimiz, belediye başkanımız, sayın kaymakamımız, sayın valimiz, sayın milli eğitim Bakanımız, www.akkusilcesi.com yapımcıları ve konuyla alakalı bütün hemşerilerimiz sizlerden ricam bu haberi çok iyi okumanız.

okul1.jpg

Hayatta hiç kimse geleceğine karamsar bakmaz değil mi. Bizleri büyüten annemiz babamız, kendileri geleceklerini hazırlamışlar ki ellerinden geldiği kadar, evlatları, torunları içinde bundan daha iyi bir gelecek temennisi için çalışıp dururlar. Bizler T.C vatandaşı olmakla, şehitlerimizin ve gazilerimizin torunları olmakla onur ve gurur duyan bir milletin evlatlarıyız. Bu şanı ve şerefi taşıyan başka bir millet yok yeryüzünde. Girdiği her muharebeden, içindeki iman ve inanç duygusuyla zaferlerle çıkmış bir milletin evlatlarıyız. Şimdi eğer göğsümüzü gere gere, her karışı kanla sulanmış bu topraklarda halen derin derin nefes alabiliyorsak çocuklarımıza, torunlarımıza, geçmişimizi gururla anlatabiliyorsak ne mutlu bizlere. Ne mutlu gazilerimize, ne mutlu şehitlerimize…  Ne Mutlu Türk’üm Diyene… Türklük bilginin, cesaretin, özgüvenin, zaferin, barışın… simgesi olmuştur her zaman ve olmaya da devam edecek. Bundan hiçbirimizin şüphesi yok. Bizim atalarımız o günün şartlarında sırt sırta, omuz omuza, kadını kızı, yaşlısı genci hep birlikte kurtarmış bu vatanı. Bizler onlara olan borcumuzu asla ödeyemeyiz.

okul1.jpg

Benim okulumun girişinde ATA mızın öyle güzel bir sözü vardı ki. Her gün bu sözü okur ve her gün benliğimizde tazeliğini korurdu. O söz ne miydi: ‘HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR.’ İlim  bilmektir, ilim saygınlıktır, ilim sevgi ve hoşgörüdür, ilim kendini bilmektir, ilim kültürdür, ilim teknolojidir, ilim tıp dır. Bu ilmi bu bilgileri aldığımız yerde takdir buyurursunuz ki okullarımızdır. Ana okulundan başlayan bu eğitim hayatımız boyunca devam edecektir. Ama ne yazık ki ben bunu kendi köyüm için söyleyemiyorum. Çünkü resimlerine baktığınız bu okul Dağyolu Köyü Merkez İlköğretim Okulu. 1964 yılında yapılmış olan bu okul iki derslikten oluşmaktadır. Bu okulda yaklaşık 40 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. İnşa edildiği tarihte köyde taşıt ulaşımı ve yol olmadığı için okulun malzemesi bugünkü Akpınar Beldesinden, çakıl kum gibi malzemeler dere ve ırmaklardan  hayvanlarla taşınmıştır. Böyle zor şartlarda yapıldığı için okul inşasında kullanılan malzemeler oldukça yetersiz ve kalitesizdir. Okulun duvarları taştan yapılıp dışı dere kumuyla sıvanmış şimdilerde ise o sıvalar dökülmeye başlamış, içinde kalitesiz ve az malzeme bulunan hele hele demiri yok denecek kadar az olan, kolon, kiriş ve üst tablede çatlaklar oluşmuş, beton kısımların birçok yerleri kopmuş, herhangi bir sarsıntıda yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya ve artık kullanılamaz haldedir. Okulun pencereleri milli eğitim müdürlüğünün yardımlarıyla yenilenmiş ve pimapen takılmış ancak resimlerde de gördüğünüz gibi eski köye yeni adet yakışmamış.  Köylü birlik olarak ancak yeni bir lojman yapmıştır. Lojman da iki daire olarak yapılmış ve şuan faal durumdadır. Köyde halen 2 öğretmen kardeşimiz var olan şartlarda  çocuklarımıza en iyi eğitim ve öğretimi vermeye çalışmaktadırlar. Öğretmen kardeşlerimize de buradan şükranlarımızı sunuyoruz.

okul1.jpg

Çocuklarımız göz göre göre bir enkaza eğitim ve öğretim alması için gönderilmekte. Ders esnasında kafalarına düşecek bir beton parçası onların taptaze yaşamlarına son verebileceği gibi sakat bir hayat sürmelerine de sebep olabilir. Onlar ki bizim geleceğimiz, yavrularımız, yarının büyükleri, mühendisleri, doktorları, öğretmenleri, iş adamları, başbakanları, cumhurbaşkanları… Onlar hayat tomurcuklarımız. Hangimiz her gün evladını bile bile bir enkaz yığınına dönmüş bir okula gönderir. Biz değil miyiz yavrularımızın acıyan yerini ovan, biz değil miyiz yavrularımızın kanayan yerini saran. Nasıl olurda aklınız fikriniz yavrunuzda kala kala evde oturursunuz.

Bu köyümüzün evlatları Türklüğün ne olduğunu, vatan sevgisinin gönüllerde nasıl yer etmesi gerektiğini en güzeli kalemi eline alıp ANNE-BABA yazmayı burada öğreniyor. Benim gönlüm el vermiyor bu çocuklarımızın her sabah sıra olup bu mezarlığa girmesine. Bende bir zamanlar bu okulda okudum. Anne-baba yazdım bu sıralarda adımı yazmayı öğrendim sayı saymayı öğrendim. Bugüne kadar bu okulumuza bir tek çivi çakıldığını görmedim.

okul1.jpg

 ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’ atasözü bizlere yakışan bir söz. Gönül birliği, sevgi birliği, vatanseverlik böyle zamanlarda açığa çıkmalı. Bizler her şeyi devletten beklememeliyiz. Bu çocukların hiçbir günahı yok. Onlarda  şehirlerdeki yaşıtları gibi eşit eğitim almalı. Bilgisayar laboratuarları olmalı. Dersliklerinde projeksiyon cihazları olmalı. Elleri tebeşir tozu olmamalı. biz çocuklarımıza eğer bu okulda vatanseverliği, sevgiyi, dayanışmayı, okumayı, yazmayı öğretmeye çalışırsak onlar ancak yıkılmak üzere olan bir okulda korkuyu; acaba bu okul bir gün başımıza yıkılır mı korkusunu öğretiriz.

okul1.jpg

Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım. damlaya damlaya göl olur. Göller deniz denizler okyanus olur. Bu okulu hep beraber ayaklandıralım, çocuklarımıza gazilerimizin, şehitlerimizin destanlarını daha güzel şartlar altında anlatalım. Bizler ne kadar güzel anlatabilirsek onlarda o kadar mutlu olurlar. Şanlı tarihimizi ATA mızı ve silah arkadaşlarının zaferleri onların göğsünü daha da kabartsın. Çanakkale nasıl geçilemedi bunları daha güzel şartlarda öğrensinler. Daha da güvensinler kendilerine unutmayın ki bugünün küçükleri yarının büyükleri olacaklar. Onlar bu ülkeyi idare edecek ve bizler onlar tarafından yönetileceğiz. Her biri pırıl pırıl olan bu yavrularımıza daha güzel şartlarda bir eğitim fırsatı tanıyalım. Bu onların en doğal hakkı.

okul1.jpg

Sesimizin ulaştığı herkesten işadamlarımızdan, milletvekillerimizden, bürokratlarımızdan www.akkusilcesi.com aracılığıyla yardımlarını bekliyor, bir tuğlada biz koyalım diyoruz. Çağrımıza kulak veren herkese Dağyolu köyü adına sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

ilhansahin.jpg

 

 

 

 

 

 

İlhan ŞAHİN

Akkuş İnternet Sitesi

Dağyolu köyü muhabiri

Related Articles

6 YORUMLAR

  1. SABRİ BEY DESTEKLERİNİZ VE YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. BENİMDE HEM ANNEM HEM BABAM BU OKULDAN MEZUNLAR. AMA DAĞYOLU KÖYÜNE YAIŞIR BİR İLKÖĞRETİM OKULU YAPTIRMAK, YADA YAPABİLMEK TEK ARZUMUZ. BU OKUL KİMLERİ MEZUN ETMEDİKİ. ŞİMDİ AKPINAR A BAĞLI OLAN KESİMLİ MAHALLESİNDEN BU OKULA GELENLER VARDI. NİTEKİM GEÇMİŞİMİZE SAHİP ÇIKMALI ONU YENİDEN HEP BERABER AYAKLANDIRMALIYIZ.

    SAYIN ALAADDİN HOCAM BU OKULUN HALİNİ YAKINDAN GÖREN VE BİLEN OLARAK SİZİNDE DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM. TEŞEKKÜR EDİYORUM. SEVGİLERLE….

  2. dagyolu köyüne mümkün oldukça her yıl giderim.Annemin bile mezun oldugu okul yıllardan beri hiç bir yenilenmeye girmemiş.O Güzel Dagyolu köyüne YAKIŞIR BİR OKUL YAPILMASI TÜM GÖREVLİLERDEN VE YETKİLİLERDEN BEKLİYORUZ.
    sAyGı ve SeVgİleRiMLE..

  3. Biz Türk Milleti olarak gerçekleri aslında hep görürüz ama bunları göz önünde tutar yaptığımız iyilekleri gösteririz. bugun en büyük kanallarda oynayan bir reklama bakarsanız biz kız çocuğunun okula gitmek gibi hazırlanıp erkek kardeşini okula gönderdiğini göreceksiniz.. o reklamı yapan gazetemiz bugun türk eğitimini kullanarak prim yapıyor. ama deselerki şu ile şu ilçeye okul gerek, acaba el uzatırlar mı???

  4. Cengiz Bey haklısınız. zaten bizde bunun için çabalıyoruz. sizin gibi duyarlı kardeşlerimiz yorum bırakırsa, fikirler paylaşılırsa daha güzel olur. bu yıllardan beri olan ihtiyacımız. çocuklarımız karda kışta salman kasabasına, veya Akkuş a gidip gelmekten kurtulacaklar. biz sesimizi duyurmalıyız.Köyümüzde çekilen çileler, sıkıntılar bu çocukların okuyabilmesi için. Bugün, birlik ve beraberlik önde olmalı.El ele verip bu sıkıntıları bu dertleri aşabilmeliyiz değilmi.

  5. Dağyolu köyümüzün 2 Tane okulu Bulunmaktadır ikiside yetersizdir yenileri yapılarak 6.7.8 sınıf öğrencilerin Salman kasabasına okula gitmekten kurtulacaktır REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar