12 Nisan 2024 Cum

Sitemiz Köşe Yazarı Mehmet GÜMÜŞ Sizlerle

Mazlumder Derneği Müdürü Mehmet GÜMÜŞ, Akkuş İnternet Sitesi Köşe Yazarı Olarak Sizlerle Buluştu.

Mehmet GÜMÜŞ

Ordu Akkuş 20.01.1979 Külekçili köyü doğumluyum. İlkokulu 1985-1990 yılları arasında Külekçili köyünde okudum.1990 yılında Tokat Niksar Taş Mektep Kuran kursuna başladım ve buradaki eğitimim 2 yıl sürdü. 1991 yılında ailem ekonomik şartlardan dolayı İstanbul Küçükçekmece’ye taşındı. Ben Niksar’daki kuran eğitimimi tamamladıktan sonra Niksar İmam hatip Lisesine kayıt oldum, orta birinci sınıfı burada bitirdikten sonra ailemin İstanbul’a taşınması nedeni ile kaydımı İstanbul Bakırköy İmam hatip lisesine aldırdım ve ortaokul ve liseyi burada bitirdim ve 1997 yılında mezun oldum. 1997 yılında evlilik hayatına bende adımımı attım, şu anda 9 yaşında Cansel ve 5 yaşında Muhammed Emin adında 2 çocuğum var, inşallah Rabbim hayırlı bir ömür ve hayatlarını hayır eyler.

1999-2000 yıllarında askerlik görevimi İzmir Bornova’da tamamladım. 2000 yılında Bilgisayar üzerine eğitim aldıktan sonra 2001 yılında Titiz Plastik Dış Ticaret ve Ltd. Şirketinde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım. Buradaki çalışmalarım genelde bilgisayar işletmenliği muhasebe ve ürün stok takibi idi ve şirket için güzel çalışmalar yaptıktan sonra 2006 yılında buradan ayrıldım. 2006 yılında tekrar İstanbul Toptancılar Sitesi ( İSTOÇ ) Demirkıran Plastik Kırtasiye San. Ve Tic. Ltd. şirketinde Muhasebe ve Pazarlama müdürü olarak işe başladım, burada bir yıl kadar çalıştım. Buradan ayrıldıktan sonra 2007 yılında ( MAZLUMDER ) İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği İstanbul Şubesinde Göreve başladım. Şu anda Müdür olarak görev yapmaktayım. Şimdi burada ise İnsan Hakları savunucusu ve aktivisti olarak çalışıyorum.

Biliyorsunuz Allah’ın insanlara verdiği haklar belirli güçler tarafından çiğneniyor ve mazlum insanlar hep haksızlığa uğruyor. Medine döneminde durum böyle iken Peygamber efendimizin de içinde bulunduğu Hılfulfudul ( Erdemliler sözleşmesi) diye bir vakıf kurulmuştu parolaları da şu idi “KİM OLURSA OLSUN ZALİME KARŞI, KİM OLURSA OLSUN MAZLUMDAN YANA” diyordu. Şimdi bizde bu parola ile Mazlumların hak ve hukuklarını korumaya çalışıyoruz. Bende genelde İnsan hakları ile ilgili yazılar yazmaya çalışacağım. Akkuş’lu kardeşlerime inşallah bundan sonra faydalı olmaya ve problemleri tek tek aşmaya çalışacağız. İnşallah yaralara merhem oluruz diyerek her türlü hak ihlallerinde maillerinizi bekliyorum.

Selam ve Dua ile..

E-mail.

mehmetgumusle@gmail.com

Site Yönetimi: Mehmet, Kardeşim aramıza hoş geldin. Akkuş İnternet Sitesi Ailesinde çok başarılı hizmetlere birlikte imza atacağımıza kalben inanıyoruz.

Related Articles

9 YORUMLAR

 1. Hoş bulduk Mustafa bey, Allah razı olsun bu aynı yolda yürüdüğümüz kesin inşallah bundan sonrada uzun yollar yürüyüp engebelli yoları tek tek aşacağız inşallah, tabiki hep birlikte…..

 2. Mehmet Bey aramıza hoşgeldiniz.Başarılı çalışmalara imza atacağınızdan eminim.Sizinle aynı yaştayız.Özgeçmişinizi okudum hemen hemen aynı yollarda yürümüşüz.Sizi tanımak,aramızda görmekten mutlu oldum.İnşaallah yüzyüze de görüşürüz.

 3. Sayım Mehmet kardeşim hemşerim aramıza hoşgeldin. Hakbildiğimiz yolumuzda durmadan yılmadan yürüyeceğiz bizleri hiçbir güç yıldırmıyacaktır.ALLAHA EMANET OLUNUZ

 4. Zulmu sevemem. Zalimi alkışlayamam…..
  Bir gelinin hatrı için geçmişime de küfredemem…
  insanlığa bir soluk, bir nefes, demek ki mazlumder.

 5. Mehmet kardeşim düşüncelerin için teşekkür ederim, kişiler tek olarak birşeylerin üstesinden gelmesi birhayli zordur, ama hep birlikte doğruları savunursak işte o zaman başarılı oluruz, Diyorumki inşallh “HEPİMİZİN HAKKI İÇİN HEP BİRLİKTE”
  Selam ve Dua ile….

 6. mehmet akkuşsite sine hoşgeldin işşallah güzel yararlı şeyler yaparsın yapacagınada inanıyorum şimdiden sana başarılar diliyorum selamlar

 7. Veysel bey ve Sevda hanıma teşekkür ediyorum ilgilerinden dolayı. Sizlere Mazlumder hakkında kısa bilgileri aşağıda yazıyorum,
  Selam ve dua ile….

  İNSAN HAKLARI ve MAZLUMLAR İÇİN DAYANIŞMA DERNEĞİ (MAZLUMDER)

  İnsan hakları ve mazlumlar için dayanışma derneği 28 Ocak 1991’de Avukat, gazeteci, yazar, yayıncı ve işadamından oluşan 54 kişi tarafından kuruldu.

  KURULUŞ AMACI:

  İnsan haklarına ve adalet ilkesine bağdaşmayan ekonomik, sosyal, hukuki, psikolojik, kültürel ve her türlü fiili engelin kaldırılması için mücadele etmektir.

  Kim tarafından, kime karşı yapılırsa yapılsın her türlü işkence, hakaret ve tecavüze karşı mücadele vermek; zalimleri ve zulmü teşhir etmektir.

  REFERANSLARI:

  Esin kaynağı İslam öncesi Mekke döneminde aralarında Hz.Muhammed’in de bulunduğu (Hılful Fudul) Erdemliler İttifakı.

  (Hılful Fudul anlayışı haksızlığa uğrayanın kimliğine bakmadan yanında yer almayı; yine, haksızlık yapanın kimliğine bakmadan karşısında yer almayı gerektirir.)

  İnsanın iyiliği, insanlığın kazanımı olan güncel, veya tarihi, her metni ve eylemi onaylar.

  TEMEL FELSEFESİ:

  -Kim Olursa Olsun Zalime Karşı; Kim Olursa Olsun Mazlumdan Yana.
  -Mazluma Kimliği Sorulmaz.
  -Kendin İçin İstediğini Başkası İçin de iste.
  -Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma; kendine yapılınca rahatsız olacağın bir şeyi başkasına yapma.
  -Başkasına yapılan kötülüğü kendine yapılmış say; bizatihi “kötülüğün” varlığından rahatsızlık duyarak, yapılmasına müsaade etme.

  DURUŞU ve İLKELERİ:

  -MAZLUMDER, herhangi bir felsefi veya politik görüşün sesi değildir
  -MAZLUMDER, bütün politik görüş ve düşüncelerin ifade edilmesi ve örgütlenebilmesi hakkını savunan bir kürsüdür.
  -MAZLUMDER, insan hak ve özgürlükleri çerçevesinde yapılacak bütün olumlu çalışmaları, kim yaparsa yapsın, destekler.
  -MAZLUMDER, insan hakları ihlalini, kim yaparsa yapsın, karşı çıkar.
  -MAZLUMDER, iradesini üyeleri ve üyelerinin seçmiş olduğu yönetim kurulundan alır.
  -MAZLUMDER, insan hakları alanında faaliyet gösteren kurumlarla diyalog içindedir.
  -MAZLUMDER, insan haklarının devletler arası politik argüman olarak kullanılmasına karşıdır.
  -MAZLUMDER, insan hak ve özgürlüklerini devletler, paktlar üstü görür.
  -MAZLUMDER, Temel hakları, mekan ve zaman ayırt etmeksizin insanın elinden alınamaz ve devredilemez haklar olarak kabul eder.
  -MAZLUMDER, insan hakları ihlallerinin son bulması amacıyla ulusal ve uluslararası diyaloglar kurar.

  TEMEL HAKLAR YAKLAŞIMI:

  -MAZLUMDER, yaşama hakkını temel hakların özü sayar.
  -MAZLUMDER, işkenceyi insanlığa karşı yapılmış bir suç sayar.
  -MAZLUMDER yargının ve yargıcın bağımsızlığını savunur.
  -MAZLUMDER, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunur.
  -MAZLUMDER, inanç hakkını ifade özgürlüğüne paralel kullanılması gereken temel hak olarak kabul eder ve inancın yaşanması, ifade edilmesi ve örgütlenmesinin önünde hiçbir engelin bulunmamasını savunur.

  ÇALIŞMA YÖNTEMİ:

  -Temel yöntemi zulmü teşhis ve teşhirdir. Bunu yaparken herhangi bir tarafın yanında durmaksızın, tarafsız bir “göz”ün sahibi olmayı önemser.
  -Zulmü teşhis ve teşhir ettikten sonra, zalime karşı, mazlumdan yana tavır alır.
  -MAZLUMDER sorunlara objektif bir çaba ile yaklaşır.
  -Sorunu tespit eder, rapor haline getirir, yetkilileri haberdar eder ve olayın takibini yapar.
  -Olaylarda kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi, bir hak kullanımı olarak görür.
  -MAZLUMDER yerinde tespit, basın açıklaması, basın toplantısı, protesto gösterisi, rapor düzenleme gibi eylemlerle, ihlallere karşı tavır alır, kamuoyu oluşturur.
  -MAZLUMDER, bülten, kitap, brifing, panel ve konferans gibi eylem ve araçlarla daha geniş bilgilendirme ile, insan hakları kültürünü geliştirme yolunu izler.
  -MAZLUMDER, çeşitli kitlesel insan hakları ihlalleri sonucunda (göç,savaş) mağdur olanlarla, dayanışmak için, yardım kampanyaları açar.
  -MAZLUMDER, kronikleşen ve sistematik hale gelen insan hakları sorunlarına karşı hukuki ve kültürel etkinlikleri içeren kampanyalar düzenler.
  -MAZLUMDER, insan hakları kültürünü geliştirip, hak arama bilincine katkı olması için; dergi yayımlar; radyo programları düzenler, TV programlarına katılır.
  -MAZLUMDER, dünyanın hemen her yerinden, kendisine bilgi için başvuran, diplomatik ve politik şahsiyetlere, araştırmacılara ve basın mensuplarına, doğru bilgi verir ve muhatabın ülkesindeki insan hakları sorunlarını da söz konusu ederken, insan hakları sorununun politik çıkarlara endekslemenin yanlışlığını vurgular.

  MAZLUMDERİN HEDEFLERİ:

  -MAZLUMDER, insan haklarının çiğnenmediği, özgürce yaşanabilen bir ülke ve dünyayı hedefler. Çalışmalarını da bu özleme katkı sayar.
  -MAZLUMDER, düşünce ve inanç özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kalkmasını, düşüncenin suç olmaktan çıkarılmasını talep eder.
  -Anayasanın baskıcı, dayatmacı, hak ve özgürlükle çelişen yapısının değişmesi ve insan hakları ve temel özgürlüklere dayanan, yeni bir Anayasa’nın halk oyuna sunulmasını seslendirir.
  -İşkencenin tamamen ortadan kalkmasını ve işkence yapanlara ağır müeyyidelerin uygulanması.
  -Başörtüsü yasağının kaldırılması.
  -Cezaevlerinin insani yaşam standartlarına kavuşması.
  -Din, dil, mezhep, cinsiyet ve etnik ayrımcılığın kaldırılması
  -Hukuk devletinin tesisini talep eder.
  -Çalışma hayatında sosyal adalet ilkelerinin tesisini talep eder.

 8. Mehmet Bey, sitemize hoşgeldiniz. İnşallah hem sizler hem bizler için hayırlı olur. Veysel Bey’in de dile getirdiği gibi bilmediğimiz ön yargılı yaklaştığımız konuları daha iyi görebileceğiz.Araştırarak,tartışarak.
  Sitemiz her geçen gün daha güzelleşmekte.

 9. Mehmet bey, aramiza hosgeldiniz. Oncelikle derneginiz faaliyetleri ve tanitimi hakkinda bilgi edinmek isterim. Kendi adima soyliyorum dernegin adini hep duyarim ama hep onyargili olarak bu dernek de onlardandir diye ilgi alanindan cikardim. Bakin buraya katilmaniz ve ozgecmis yazmaniz en azindan bir kisinin ilgisini uyandirmis oldu. Tekrar hos gelldiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar