22 Şubat 2024 Per

SENİN ALLAH’ININ KANUNLARI BURADA GEÇMEZ!

Zaman Gazetesinin Bir Haberi Sitemizde

 

 

Adaletin terazisi çarşafa dolandı

Çarşaflı bir kadın, hakkını aramak için gittiği mahkeme salonunda hakim tarafından kovuldu. Olay dün Fatih 1. İcra Ceza Mahkemesi’nde yaşandı. Mahkeme Başkanı Hakim Ayla Kara, boşandığı kocası hakkında açtığı tazminat davasının duruşmasına katılan Naciye Sönmez’in çarşaflı olduğunu görünce önce uyardı, ardından da çarşafını çıkarmasını istedi.

 

İddiaya göre hakim, çarşafını çıkarmaması durumunda duruşma yapmayacağını söyledi. Bunun üzerine şikayetçi olan Naciye Sönmez, peçesini açarak yüzünün görünmesini sağladı. Ancak bu da hakim Ayla Kaya’yı tatmin etmedi. Hakim, "Böyle olmaz! Bütün çarşafını çıkaracaksın." diyerek Sönmez’i azarladı. Neye uğradığını şaşıran genç kadının, çarşafını çıkaramayacağını söylemesi üzerine hâkim Kaya, "Atatürk ilke ve kanunlarına göre seni böyle kabul edemem, yargılama başlayamaz." dedi. Bunun üzerine Sönmez, "Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında böyle bir şey yok. Düşüncelerinizi uygulayabilmek için Atatürk’ün arkasına sığınmayın. Atatürk’ün hanımı çarşaflıydı, sizin gibi yapmıyordu." diyerek tepki gösterdi.

SENİN ALLAH’ININ KANUNLARI BURADA GEÇMEZ!

Davaya başlamayacağını yineleyen Ayla Kaya ise "Sizin Allah’ınız ve Allah’ınızın kanunları burada geçmez." diye bağırdı. Kaya, çarşaflı olduğu için ertelettiği duruşmanın tutanaklarını yazdırmaya başlayınca Sönmez, dışarıdaki insanlara "Bu rezalete şahit olun." diye bağırdı. Bunun üzerine Hakim Kaya, "Terbiyesiz, ahlaksız, ukala." diyerek hakaret etti. Naciye Sönmez, gördüğü muamele karşısında adeta şoke olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti hâkimlerinin insanların kılık kıyafetine göre değil, önüne gelen dava dosyalarına göre yargılama yapması gerektiğini ifade etti. Sönmez, "Davaya bakan hakim konuyu unuttu, yarım saat benim çarşafımla ilgilendi. Bir hakime yakışmayacak kelimeler söyledi. Örtünmem benim dinimin gereğidir." diye konuştu. Hakim Kaya ise bu konuda konuşmak istemediğini belirterek, basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı. BÜLENT CEYHAN İSTANBUL Haber: Zaman Gazetesi 22.05.2009

 

Related Articles

3 YORUMLAR

  1. Herkes Makamında kendi adaletini ve kendi düşünceleri yansıtmaya çalışırsa elbette ülkemizin başında olan “Gelişmekte olan ülke” ibaresi kalkmaz.
    Yurt dışında Her şeyden bağımsız, sadece işini iyi yapmak adına yapılan kuralcı iş ve kuralcı yaşam anlayışı, ülkemizde ise sadece içindeki düşünceleri Makamı doğrultusunda yaymaya çalışan insanlardan oluşursa biz daha çok muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için çalışırız.

  2. Her halde bu hakime hanım kendisini yarı tanrı mı zannediyor. İnsanların yaşam biçimine ve inançlarına hangi yetki ve hakla müdahale edebiliyor? Bu tamamen kanun tanımamazlık ve haddini bilmemezlik.
    Kendi halkına hakaret edebilen ve onu aşağılayan bir zihniyet bu millete hakimlik yapamaz. Bu hadise doğru ise çok çirkin bir durum. Hakime bayanı kınıyorum.
    Elbet bir gün itiraz ettiği şeye kendisi de muhatap olacaktır. Üzüldüğüm odur ki, bu memlekette yerinde sayanların sesi, yürüyenlerden daha gür çıkmaktadır.

  3. birşey yazmaya utanıyorum herkes düşüncesine göre kanunları uygularsa bu ülke çağdaş uygarlık düzeyine nasıl çıkacak TC anayasası herkes kanunlar önünde eşit değilmi!!!!!!!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar