17 Haziran 2024 Pts

Salman Beldesi İlçe Olabilecek

Salman, Yoğunoluk ve İlküvez ilçe oluyor

 

Salman, Yoğunoluk ve İlküvez ilçe oluyor

Yasaya göre, nüfusu artan beldelerse ilçe olacak. Buna göre, Akkuş’a bağlı Salman Beldesi, Çaybaşı’ na bağlı İlküvez ve İkizce’ ye bağlı Yoğunoluk Beldesi ilçe olmaya hak kazandı.

Adrese Dayalı Nüfus sayımının ardından Türkiye Genelinde 905 Belde belediyesi kapanırken, nüfusları artan beldelerin ise yasaya göre ilçe yapılması gerekecek. Eğer bu gerçekleşirse, Ünye’nin arkasında 3 yeni ilçe daha kuruluyor. Yasaya göre, nüfusu artan beldelerse ilçe olacak. Buna göre, Akkuş’a bağlı Salman Beldesi, Çaybaşı’na bağlı İlküvez ve İkizce’ye bağlı Yoğunoluk Beldesi  ilçe… olmaya hak kazandı.

Ordu’da 18 belde belediyesiyle kapatmalardan nasibini alacak. Kapatılması planlanan 18 belde şu şekilde; 1910 nüfuslu AybastıPelitözü Belediyesi, 1606 nüfuslu Fatsa-Geyikçeli Belediyesi, 892 nüfuslu Fatsa-İslamdağ Belediyesi, 1393 nüfuslu Fatsa-Kösebucağı Belediyesi, 1951 nüfuslu Fatsa-Yalıköy Belediyesi, 1846 nüfuslu Gölköy-Alanyurt Belediyesi, 1921 nüfuslu Gölköy-Karahasan Belediyesi, 1270 nüfuslu Gürgentepe-Direkli Belediyesi, 1930 nüfuslu Gürgentepe-Eskiköy Belediyesi, 1901 nüfuslu İkizce-Kaynartaş Belediyesi, 1208 nüfuslu Kabadüz-Yokuşdibi Belediyesi, 1327 nüfuslu Mesudiye-Üçyol Belediyesi, 1688 nüfuslu Mesudiye-Topçam Belediyesi, 1845 nüfuslu Mesudiye-Yeşilce Belediyesi, 1770 nüfuslu Perşembe Kırlı Belediyesi, 1378 nüfuslu Ünye-Yeşilkent Belediyesi, 1941 nüfuslu Ünye-Yenikent Belediyesi ve 976 nüfuslu Ünye Hanyanı Belediyesi.

Ordu’da sayım sonuçlarında bazı belde belediyeleri de ilçe belediye nüfuslarına fark attı. 4038 nüfuslu Akkuş İlçesi, 4208 nü
fusuyla Salman Beldesi’nin, 4804 nüfuslu Çaybaşı İlçesi, 5187 nüfuslu İlküvez Beldesi’nin ve 4984 nüfuslu İkizce İlçesi, 5102 nüfuslu Yoğunoluk Beldesi’nin gerisinde kaldı.

Yasaya göre, nüfusu artan ve bağlı olduğu ilçe nüfusunu geçen beldelerse ilçe olacak.

Buna göre, Ordu’da Akkuş-Salman,

Çaybaşı-İlküvez

İkizce-Yoğunoluk Beldesi de ilçe olacak.

Anayasa’daki "Seçimlere 1 yıl kala seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler ilk seçimde uygulanmaz" hükmü gereği, düzenlemenin şubat ayında yasalaştırılması bekleniyor.  Haber: Şirin Ünye Gazetesi

BİR DÜŞÜNCE bazı beldelerin ilçe olması ile ilgili haberiniz kısmen doğru ancak özü itibariyle eksik..Düşünülen uygulama;küçük beldelerin birleştirilmesi,bazı beldelerin ilçelere katılarak kapatılması ve böylelikle daha güçlü yerel yönetimler oluşturulmasıdır.
Bu uygulama şu an kocaeli ve denizli illerinde gerçekleştiriliyor.
Daha önce belediyeler yasasında bu düşüncenin alt yapısı 11. madde incelenirse görülecektir.
Akkuş bölgesinde düşünülen uygulama;salman-seferli-akpı nar beldelerinin birleştirilerek ilçe yapılmasıdır.
Belde belediyelerinin tamamen kapatılarak,bir kısmının birleştirilerek ilçe olması,kuş uçuşu 5 km mesafeye isabet eden bazı beldelerin ise ilçe belediyelerine bağlanması düşünülmektedir.
ordu da zaten haddinden fazla ilçe vardır.Yoğunoluk ve ilküvezin o coğrafyada yeni ilçe olmaları mümkün değildir.belki konum olarak tekkiraz ilçe olabilir ama birkaç beldeyle birleşerek bu mümkün olabilir.
Salman merkezli bir ilçe bölge için çok hayırlı olacaktır.Sadece Akkuş a girdi sağlansın düşüncesiyle bölgenin insanına çile çektirmenin anlamı yoktur.Salman merkezli bir ilçe Akkuşa zarar değil fayda getirecektir.Akkuşun imkanları o bölgeyi refaha kavuşturmaya yetmemektedir.Akkuş çok geniş bir coğrafyaya sahip olmanın çok büyük olumsuzluklarını yıllarca yaşamıştır.İnsanlar hepimizindir ve bazılarının refahı için bazıları refahlarından fedakarlık yapamazlar.Salman mutlaka ilçe olmalıdır ve coğrafyanın merkezi seferli akpınar ve salman belediyelerinin ortak gücü ve salman kaymakamlığının şemsiyesi altında çözülmelidir ve istanbullarda asgari ücretlerle bile çalışamayan bölge insanı memleketlerinde istihdam üretecek açılımlar gerçekleştirmelidir.
Bu düşünceler tamamen şahsidir ve herhangi bir tüzel kişiliği bağlamamaktadır.
saygılarımla..

Necmi ÇAMOĞLU.  Son günlerde salman kasabasının ilçe olacağı yönünde değişik ortamlarda yazılanları okuyorum. Her akkuşlu olarak hepimiz isterizki salman kasabamız gibi diğer kasabalarımızında gelişip ilerlemesini arzu ediyoruz.Ancak şunu merak ediyorum?Bundan önceki nüfus sayımlarında akpınar beldesinin nüfusu yaklaşık 8600,salman beldemizin nüfusu 6000-7000,ilçe merkezinin nüfusuda 8000-9000 civarındaydı.Şunu sormak istiyorum,nüfusu 7-8 binlerde iken ilçe olma hakkını bulamayan veya gündeme gelmeyen beldelerimiz nasıl olduda nüfusları beşbinin altına düştüklerinde ilçe olmak gibi bir hakkı elde edebileceklerini düşünmeye başladılar.
Diğer yandan salman beldemiz Anavatan partisinin ihtişamlı iktidar dönemlerinde ilçe olma şansını elde ettikleri zamanlarda belediye başkanının siyasi düşüncesinin esareti altında kalması nedeniyle böyle bir fırsatı kaçırdıklarını yöremiz halkının hemen hemen tamamı bilmektedir.O dönemlerde zamanın iktidarından ve sayın Şükrü YÜRÜR’den gelen bu teklifi değerlendirmeyen belde, neler değiştide bu hakkı almaları gerektiğini açıkcası merak ediyorum.
Sonuç olarak ise beldelerimizin hiçbirinin günümüz şartlarında ilçe kazanımına sahip olacağını düşünmüyorum. Kaldıki Yıllardan beri ikinci büyük beldemiz Akpınar,sürdürdüğü ayrımcı politikalarla zaten ilçe merkezinden bağlarını koparmış, civarındaki köylere uyguladığı ayrılıkçı politikalarla bazı köylerin bölünmesini sağlayarak beldeye dahil edilmesini sağlamış ve bunun devamı Akkuştan ayrılarak Çaybaşı ilçesine bağlanmayı hedef edinmiştir.Malum son dört beş yıldır ünye ilçesi ile bağlantı içerisinde olduğuda aşinadır.
Bizdeki bu tür sosyal demokrat kimliği altında ayrılıkçı politikalar sürdüğü müddetçe ne ilçemiz nede beldelerimizin gelişimi mümkün olamayacaktır.Saygı ve sevgilerimle…

 salman-seferli-akpınar ilçesi Sadece bir gazetenin uyarlama mantığı ile yazdığı habere göre ilküvez,yoğunoluk ve salmanın ilçe olmasından bahsediliyor.Oysa öyle bir konu asla yok.Ordu da ikizce,çaybaşı,gülyalı,çamaş ,çatalpınar,kabataş ve çatalpınar gibi politik gerekçelerle birbirine sıkışmış ilçeler yapılmış.Nüfus, ilçe olmak için asla bir neden zaten değil.nüfusu 100 binlere varan
beldele olduğu gibi,nüfusu 50 bin olan il,nüfusu 1500 olan ilçeler var.Kaldıki düzeltilmesine rağmen,iller bankası kayıtlarında 4694 gözükmesine rağmen ısrarla bazı kesimler tarafından akkuşun nüfusu 4038 yazılıyor.Aksi bile olsa kıyaslama yanlış olur.İlçe olma açısından yaklaşıldığında zaten akkuşun nüfusu köyleriyle birlikte addedilir.Ayrıca YİBO konusunda büyük bir yanlış yapıldığı,kurumsal nüfus olan YİBO daki yatılı öğrencilerin yanlışlıkla köylerde yazıldığı,belediye tarafından yapılan girişimlerle yaklaşık 700 öğrencinin daha akkuşa ekleneceği,böylece akkuşun nüfusunun aslında 5400 civarlarında olduğu düşünülmektedir.
Ancak,Salman-seferli-akpınar beldelerinin biraraya gelerek ve uzlaşarak o coğrafyada bir ilçe kurulmasını talep etmeleri haklarıdır.Bu üç beldenin uzlaşması çok muhtemel görülmemektedir.Eğer bu konsensüs sağlanırsa akkuş siyaseti,başta sayın Efil olmak üzere bu karara saygı duyacakları aşikardır.Gerçekten Akkuş ilçesi bu büyüklükteki bir coğrafyayı,böylesine problemli bir yöreyi huzura kavuşturacak bir imkan ve potansiyele sahip değildir.Çökek,kargı,dağyolu ,meyveli,ceyhanlı.. gibi ilçe merkezine çok uzak köylerin insanlarına hareket-bereket olsun mantığı ile çile çektirmemek lazım.Bu düşünce egoistçe bir düşünceden öte gidemez.Emin olun hem akkuş,hem de salman-seferli-akpınar dan oluşan yeni ilçe daha da gelişecek ve gurbetçi geri dönecektir.Ama bu konuda akkuşun bir talebi ve şartı;mevcut dere yolunun karayolu kapsamına alınarak bu yeni ilçenin ünye-niksar bağlantısının akkuş üzerinden sağlanması olacaktır.
Ama bu düşünce kısa sürede olabilecek bir proje değildir.Belki önümüzdeki 10 yıl içinde olabilecek bir düşüncedir,ama Türkiye nin gündeminde sadece büyükşehir belediyelerinde böyle çalışmalar var..
SONUÇ:akkuşla salmanı başta nüfus olmak üzere rekabete sokmak,önce salmana sonra akkuşa zarar verir,zira salmanla akkuşu kıyaslamak abesle iştigal olur..saygılarımla.

Related Articles

9 YORUMLAR

 1. Necmi ÇAMOĞLU adını kullanarak yorum yazan zata sesleniyorum.Başkalarının adını kullanarak yorum yazmaktan pek hoşlanıyorsunuz galiba. Bu ancak şuna benzetilir.Dibi tutan kazanı, kendi kepçen dururken başkalarından kepçe alıp, karıştırmaya. sözüm başkalarının adını kullanarak yorum yazanlara .

 2. Bahadır hocama katılıyorum ilçe olmak için tek kriter nüfus değildir.Kaldı ki bu kadar nüfusla ilçe olursanız,bir sonrdaki dönem ilçenin kapatılmasının gündeme gelmesi kuvvetle muhtemeldir.Günümüzde en büyük güç nüfustur.Hizmet almaya gittiğinizde adama ne kadar nüfusun var diye sorarlar.Burada biz nüfusu nasıl arttırırız göçü nasıl önleriz bunu tartışalım.
  Akkuşun potansiyeli zaten belli bunu bölmek yerine bütün belde ve köyleriyle bir olup öncelikli sorunları çözmeliyiz.Bana göre en büyük ihtiyacımız Ünye – Niksar Karayolunun genişletilmesidir.Bütün Akkuş bu konuya odaklanmalıdır.İki dönemdir ülke çapında devam eden dubleyol çalışmalarından niçin Akkuş nasibini alamadı.Bu konuda idarecilirimiz,siyasilerimiz ne yaptılar ne yapmalıdırlar?
  Bırakalım bu ayrılma işlerini bunlar sonuç itibariyle bölgeye yararlı olmaz gündemi bu şekilde meşgul etmek asıl sorunlardan uzaklaşmak demektir.Akuşda kapatılan Kereste fabrikasının boşluğunu nasıl doldururuz?, Yeni istihdam ve Üretim tesisleri nasıl oluştururuz? Kısacası göçü,işsizliği,yoksulluğu nasıl önleriz bunları konuşalım.Tabela da ilçe yada belde yazılması o kadar da önemli değil.
  Sözlerimi bir hikaye ile bitirmek istiyorum;
  iki genç yolda ilerlerken bir ceviz görürler; cevizi ilk önce ben gördüm ben yiyecegim der biri.Öbürü hayır der ilk önce ben gördüm der ve kavga etmeye başlarlar.Arkadan bir ihtiyar gelir niçin kavga ettiklerini sorar ve cevizi ikiye kırıp içini yer kabukların bir parçasını birine öbür parçasını diğerine verir “kavga etmeyin paylaşmasını bilin” der ve yoluna devam eder.

 3. 1-SALMANIN İLÇE OLMASI YUKARIDA BAHSEDEN BAZI ARKADAŞLARINDA BELİRTTİĞİ GİBİ HEM SALMANI GELİŞTİRİR,HEM SEFERLİ VE AKPINARA FAYDASI OLUR HEMDE AKKUŞUN ÜZERİNDEN BENCE BÜYÜK BİR YÜKÜ KALDIRIR,ANCAK EĞER YAPILACAKSA AKKUŞUN YUKARIDA ARKADAŞIN BELİRTİĞİ GİBİ BİR ŞARTI OLMALI VE O ŞARTTA SALMANIN ÜNYE VE NİKSAR BAĞLANTISI AKKUŞ ÜZERİNDEN OLMALIDIR.SALMANIN ŞÖYLE BİR ŞANSIDA DOĞAR,SALIPAZARI YOLUNU KARAYOLU BAĞLANTISINA ALDIRIRSA,SAMSUN-AKKUŞ-NİKSAR YOLU DOĞAR Kİ BU HEM AKKUŞA HEMDE SALMANA FAYDALI OLUR.
  FAKAT,ŞUDA BİR GERÇEK Kİ,AKKUŞUN ENKALABALIK KÖYLERİ BURADADIR VE GEÇİMLERİ MERKEZE YAKIN DİĞER KÖYLERİN AKSİNE FINDIK ÜZERİNE OLUP,EKONOMİK DEĞERİ VARDIR,VE AKKUŞA PAZARA,ADLİYEYE,OKULA,ASKERLİK ŞUBESİNE VE İSTANBUL-ANKARA ARABASINA GELENLER İYİ PARA BIRAKMAKTADIR,HATTA AKKUŞUN YARI GELİRİ BURADANDIR.VE İLÇE OLURSA BU İNSAN-PARA AKIŞI KESİLEBİLİR..BUDA BÜYÜK DEZAVANTAJ’DIR.
  2-DEVLETLU BÜYÜKLERİMİZ VE BAZI VATANDAŞLARIMIZDA ŞUNU İYİ BİLSİNKİ,İLÇE YADA İL OLMAK ÖYLE NÜFUSA GÖRE OLMAZ! COĞRAFYA-İHTİYAÇ-EKONOMİ GİBİ ŞARTLARI VARDIR.KUSURA BAKMAYIN,YENİKENT YANİ ÇAMURLUK 2000 İN ALTINDA ÇIKTI,DOĞRU KAPANSIN AMA ACABA NÜFUSU DAHA FAZLA ÇIKAN AKPINARDAN DAHA İYİ KASABA GÖRÜNTÜSÜ YOK MUDUR? BUGÜN KIŞ NÜFUSU 1500 YAZ NÜFUSU 15-20 BİN OLAN EGE-KIYI BELDELERİ VAR,ONLAR NE OLACAK? YANİ NE İLKÜVEZ,NE YOĞUNOLUK İLÇE OLAMAZ! BENCE KEŞKE TEKKİRAZ ZAMANINDA İLÇE OLMALIYDI,ÇÜNKÜ İLÇE-ŞEHİR GÖRÜNTÜSÜ VAR.AMA İŞİ BİLEN BELDE BELDY.BAŞKANLARIMIZ ÇEVRE KÖYLERİ BELEDİYE SINIRINA ALARAK,NÜFUSLARINI YÜKSEK GÖSTERDİLER VE kurtardılar!!!!ALTINI ÇİZİYORUM.
  3-BANA GÖRE ÇAYBAŞININDA İLÇE HAKKI ELİNDEN ALINMALIDIR,ÇÜNKÜ SİYASETENDİR AZ İLERİSİ İKİZCE İLÇEDİR.VE ŞUNU BİLELİM,HAKİKETEN TÜRKİYENİN NÜFUS RESMİ BÜTÜN ELEŞTİRİLERE RAĞMEN DOĞRUYA ÇOK YAKIN ÇIKMIŞTIR.YAZILMAYANLARI BELEDİYELER TESPİT ETMEKTE VE ÇİFT YAZILANLAR SİSTAM DIŞINA-BİRİSİ-ATILMAKTA VE OTURDUĞU YERDE YAZILMAYANLARA ORANIN BELEDİYELERİ BASKI YAPMAKTADIR.O HALDE BU SAYIM NASIL GERÇEK OLMAZ?ÖNYARGIYI KIRALIM.
  4-BANA GÖRE TÜRKİYEDE ACİL İL OMLASI GEREKEN BİR YER VAR..ORASIDA ŞEBİNKARAHİSARDIR.MESUDİYE,SUŞEHRİ,AKINCILAR,GÖLOVA,ALUCRA ORAYA BAĞLANMALIDIR,ÇÜNKÜ ÖZELLİKLE KIŞIN ÇOK ÇİLE ÇEKİYORLAR.HEPSİDE İLLERİNE ÇOK UZAKLAR..
  5-ORDUNUN,BENCE ŞEHİRLEŞMİŞ-İLÇE SIRASI ŞÖYLEDİR:1-FATSA-2-ÜNYE-3-PERŞEMBE4-AKKUŞ 5-AYBASTI 6-KUMRU 7-KORGAN 8-GÖLKÖY9-ULUBEY …GERİSİ ŞEHİRLEŞEMEMİŞ İLÇE BANA GÖRE..

 4. BU MÜNAKAŞA NEREDEYSE ON BEŞ YILLIK BİR MAZİYE SAHİPTİR. ÖNEMLİ OLAN SALMAN İLÇE OLACAK TARTIŞMASI DEĞİLDİR ÇÜNKÜ BU ÇABA İSTER, EMEK İSTER, FEDAKARLIK İSTER. ÖTE YANDAN BUNU AKKUŞ SALMAN TARTIŞMASI HALİNE GETİRMEK KADAR ÇOCUKÇA BİR DAVRANIŞ OLAMAZ. BU HEM KİMSEYE FAYDA VERMEZ HEM DE GÜLÜNÇ BİR HAL ALIR. BURADA MÜHİM OLAN EL ELE VERMEKTİR. BİRİNCİSİ SALMAN HİÇ BİR ZAMAN AKKUŞ’UN DIŞINDA DEĞİLDİR KALDI Kİ KÜLTÜREL ÖĞELERİMİZ TAMAMEN AKKUŞ’A HAS OLUP AKKUŞ’U TAMAMLAYAN BİR BÜTÜNDÜR. SALMANLILAR OLARAK KENDİMİZİ AKKUŞ’UN DIŞINDA GÖRMÜYORUZ VE BELDEMİZİN İLÇE OLMASI DA KESİNLİKLE AKKUŞ’A ALTERNATİF OLMAYACAKTIR. AKKUŞ ZATEN ÜNYE-NİKSAR ARASINDA OLMASI VE ORTA KARADENİZ’İ İÇ ANADOLU’YA BAĞLAMASI HASEBİYLE ZATEN ÖNEMLİ BİR COĞRAFYA ÜZERİNDEDİR. ÖBÜR YANDAN SALMAN’IN İLÇE OLMASI HALİNDE İSE YİNE AKKUŞ’UN BATI TARAFINDAKİ HEMŞEHRİLERİMİZ RAHAT EDECEKTİR, ŞÖYLE Kİ AKKUŞ İLE OLAN MESAFE DOLAYISIYLA VE ÖZELLİKLE KIŞ ŞARTLARINDA ULAŞIM PROBLEMLERİ ÇÖZÜLMÜŞ OLACAKTIR VE EN ÖNEMLİSİ AKKUŞ YÖRESİNİ BİR BÜTÜN OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE BU MÜSPET YÖNDE BİR GELİŞMEDİR. EKONOMİK OLARAK DA YÖRE GELİŞECEKTİR. BU CİHETLE BİR BÜTÜN OLARAK AKKUŞ’U SALMAN’IN ARKASINDA GÖRMEKTEN HER DAİM MUTLU OLACAĞIZ.

 5. EFENDİLER ÖNEMLİ OLAN NÜFUS İDDASI DEĞİL.ÖNEMLİ OLAN BÖLGE HALKININ HİZMET NASIL ALIR GÖÇLERİ NASIL ÖNLERİZ.HALEN 2008 Lİ YILLARDA YOLU OLMAYAN SAĞLIK OCAĞINDA YETERLİ PERSONEL OLMAYAN YOLLARDA KAR KIŞ REHİN KALAN HASTALAR .ARTIK AMACIMIZ İNSANLARA YATIRIM OLSUN.DÜNYADA KALICI DEĞİLİZ AMA ESRLERİMZLE HİZMETLERİMİZLE BAKİ OLALIM.*SALMANIN BARAJ ÜSTÜNDEKİ KÖYLER İLÇEYE UZAK OLDUĞU İÇİN HİZMETDEN YOKSUN KALIYOR.EKOMİSİ İYİ OLANLAR KIŞIN GÖÇ YAZIN KÖYÜNDELER.EĞER SAYIN SİYASİLER BÖLGEDE ARAŞTIRMA YAPARSALAR BENİ FAZLASIYLA ANLAYACAKLAR.LÜTFEN:GURBETDEN SELAM

 6. Düşüncelerin ne kadar doğru olacağına söyleyecek bir sözüm yok ancak haberde bansedilen Akkuş’un nufusu 4038 değil Çal dere Mahallesi ile birleştirilmiş olan nüfus4694 dür.

  Site Yönetimi Not: Haberimizdeki konu nüfus sayımındaki sonuç, sayımdan sonraki gelişmeler ayrı bir konu, karar verilme aşamasında yetkili kurumlar hangi tarihi baz alacaklarını belirleyeceklerdir.

 7. 2007 yılına göre salmanın nüfusu akkulştan yüksek olabilir ancak 2008 itibarıyla ilçemizin nüfususalmanı geçmiştir salmanın nüfüsu ilçeden daha az olduğu için ilçe olması tahminlerime göre zordur ayrıca bundan sonra nüfüsu 5000 altındaki yerler belediye bile olamazken beldemizin ilçe olması çelişkilidir
  salman için en hayırlısının olması temennisiyle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar