12 Nisan 2024 Cum

Pınar ile Fatma Öğrenimlerine Devam Edebilecekler

Fatma çok istemesine rağmen kazandığı okula kayıt yaptıramamış, Pınar da Liseye devam etme ümidini kaybetmişti.

 

PINAR İLE FATMA ÖĞRENİMLERİNE
 
DEVAM EDEBİLECEKLER
 
            Pınar Ç. ve Fatma Ö. 2008-2009 Eğitim – Öğretim yılında Akkuşta İlköğretim Okulunu bitiren 518 öğrenciden iki tanesi. Fatma’nın diploma notu 89, Pınar’ın 88. Branş öğretmenlerinin tamamı okullarında hiç tam olmadı. Okullarında sürekli öğretmen sirkülasyonu yaşandı. Sözleşmeli kadrolu derkin bir öğretim yılında İngilizce derslerine 3 farklı öğretmenin girdiği yıllar da oldu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen 2009 SBS sonuçlarına göre Fatma Ö.Ünye Anadolu Kız Meslek Lisesi’ne yerleşmeye hak kazandı. Her ikisi de okumayı çok istiyorlardı. Fakat ailelerinin ekonomik durumu okumalarına engeldi. Bu nedenle Fatma çok istemesine rağmen kazandığı okula kayıt yaptıramamış, Pınar da Liseye devam etme ümidini kaybetmişti.
 
 
        Taa ki Damyeri İlköğretim Okulumuzun Müdür Vekili Turan YAZICI’nın bu yıl mezun olan başarılı iki tane kız öğrencisinin ortaöğretime devam etmek istemelerine rağmen ailelerinin maddi durumlarının iyi olmaması sebebiyle okula göndermeyeceklerini söylemesine kadar. Bu konuyu öğrenince Damyeri Köyü Muhtarı Kemal AKKOCA’yı alıp birlikte Damyeri Köyü’ne gittik. Bu öğrencilerimizin ailelerini ziyaret edip çocuklarını okutmaları için konuşacaktık. Fatma’nın babası ile tesadüfen yolda karşılaştık. Konuştuk. Çocuğunu liseye kayıt ettirmeye söz verdi. Sonra Pınar’ın evine gittik. Anne, baba, Pınar ve kardeşleri hepsi de evdeydi. Yaklaşık bir saatlik bir süre konuştuktan sonra Pınar’ın ailesinden Pınar’ı okutacaklarına dair sözü aldık. Muhtar, Okul müdürü ve ben Pınar’ın tüm masraflarını kabullendik. Kayıt için gerekli olan belgeleri alıp oradan ayrıldık. Babasının “tamam Pınar’ı Akkuş Lisesine kayıt ettirelim” dediği anda Pınar’ın gözleri ismi gibi pınar olup akmaya başladı. Ümitlerin bittiği anda her şey yeniden başlayacaktı. Pınar sevinçten adeta uçuyor, kime teşekkür edeceğini bilemiyordu… Oradan ayrıldık. Birde Fatma’nın ailesini ziyaret edelim dedik. Fatma’nın evine doğru gittik. Evin yanına geldiğimizde Fatma’nın annesi bizi görür görmez; “Benim çocuğum okumak istemiyor, okumamak istemeyen çocuğu ben zorla mı okutacağım…” diye adeta bizi geldiğimize pişman etti. Eşi bizden önce eve gelip yolda olanları anlatmış. Tecrübe. Sustuk. 7-8 dakika bağırmasını dinledik. Hiç sesimizi çıkarmadık. Bizden karşılık bulamayınca o da sustu. Fatma’yı çağırdık. Okumak isteyip istemediğini sorduk. Bir annesine baktı. Birde babasına. Sonra gözleri buğulanmaya başladı. Utandı. Sıkıldı. Önce sustu. İçindeki duyguları bastırmak için çabaladı. Fakat bastıramadı. Yaşlı gözlerle ve hafif bir sesle: “OKUMAK İSTİYORUM ÖĞRETMENİM!” dedi. Buğulu gözlerden yaşlarda süzülmeye başladı. Daha sözü bitmeden annesi yine başladı: “Durumumuzu biliyorsun. Paramız yok. Seni okutamayız…” demeye. Baba ise hiç sesini çıkarmıyor. Bir tiyatro gibi olup bitenleri izliyordu. 7 Köşeli kasketi olmasa da garibandı. Halinden belliydi. Sonra muhtar “tüm yol masrafları bana ait” dedi. Yine tüm masraflarını karşılayacağımızı söyledik. Bu sefer Fatma’nın annesi başladı ağlamaya.. Dakikalarca ağladı. Artık o da içindeki duyguları bastıramıyordu. Belliydi aslında çocuğunu okutmak istediği. Fakat maddi durumları buna izin vermiyordu. Liseye kayıt yapmak için Fatma’nın da  diploma ve nüfus cüzdanını aldık. Okula devam edeceğini öğrendiğindi Fatma hep sessizleşti. Oturdu ve öylece kalakaldı. Konuşamıyordu. Fakat gözlerinden yaşlar akmaya başlamıştı… Fakat bu yaşlar mutluluktan akıyordu. Beklide Fatma ilk defa bu kadar mutlu olmuştu. Tamamen körelen okuma isteği yeniden filizlenmişti. Artık okuyabilecekti.
 
        Bizde Damyeri Köyü Muhtarı ile birlikte iki tane öğrenciyi okula kazandırmanın mutluluğu içerisinde tekrar Akkuş’a döndük. İşte bunlar ülkemizin öteki yüzüydü.
 
28/08/2009
 
Sedayi ALTUN

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Kız evlatlarımız okumalı, imkanları yoksada okutulmalı.Çünkü bu ülkeye yeni nesil kazandıracak olan bacılarımız EĞİTİMLİ OLMALI Kİ, EĞİTİMLİ NESİLLER ÇOĞALSIN. Cahillikler ortada kalksın.Allah(cc.c.)bu kardeşlerimize yardımlarını ihsan eylesin.
    Bacılarımıza ZİHİN AÇIKLIĞI DİLERİM.
    Okumalarınada vesile olacak olan kardeşimizden ALLAH RAZI OLSUN.NİYETLERİNİ KABUL ETSİN

  2. SAYIN HOCAM BUNCA BAŞARINIZIN ,BİTMEK BİLMEYEN EĞİTİM SEVDANIZIN, SAMİMİ BİR MEMLEKET DAVANIZIN , ÇOK İÇTEN AİDİYET DUYGULARINIZIN,TEŞKİLATÇILIKTAKİ BU DENLİ EĞİTİM NEFERLİLİĞİNİZİN,ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADAN ZİYADE EBEDİ ALEMDE MEVLAM MİZANINIZA KOYSUN İNŞALLAH.CENABI HAK ADEDİNİZİ ARTIRSIN.BUNCA İMKANSIZLIKLARLA BOĞUŞURKEN ,BİRDE BU DENLİ HİZMETLŞERE VAKİT AYIRMIŞ OLMANIZ ;NE KADAR SİZLERE İLTİFAT ETSEM AZ OLACAĞINI ,SİZLERİN BU MÜCADELENİZE LAYIK KELİMELER BULMAKTA GÜÇLÜK ÇEKECEĞİMİ SÖYLEMEK İSTERİM.ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN. BİR İNSAN ÖLDÜRMEK TÜM ALEMİ ÖLDÜRMEK,BİR İNSAN YAŞATMAK TÜM ALEMİ YAŞATMAK,BİR İNSANI KURTARMAK TÜM ALEMİ KURTARMAK OLDUĞU BİLİNCİYLE FEDAKARLIĞINIZ ADINA SİZLERE SONSUZ MİNNETTARLIĞIMI İLETİR, BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.SAYGILAR SUNARIM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar