17 Haziran 2024 Pts

Parkta, piknikte içene 10 bin TL’den, 500 bin TL’ye kadar para ceza verilmesi öngörülüyor. Yasa bu konuda idari para cezalarını verme yetkisini de mahallin mülki amirine bırakıyor.

 Parkta, bahçede, çocuğumla otururken, kimse alıp alkolünü kafayı çekmemeli. Aslolan kişilerin, belli alanlarda yerlerde alkol tüketmeleri.

 

Parkta, piknikte içene 10 bin TL’den,

500 bin TL’ye kadar para ceza verilmesi öngörülüyor.

Yasa bu konuda idari para cezalarını

verme yetkisini de mahallin mülki amirine bırakıyor. 

 Alkollü içkilerin parakende satışını 22.00-06.00 saatleri arasında yasaklayan, 18 yaşından küçüklere alkol satanlar ile 100 promil üzeri alkollü çıkan sürücülere hapis yolunu açan yasanın günlük hayata etkisi, çıkartılacak yeni yönetmelikler ve idari kararlarla netleşecek.

Mülki amire bağlı

TBMM’den geçen yasa, alkollü içkilerin “sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebileceği”ni, bu yerlerde de tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacağı hükme bağlanıyor. Yasada bu yasaklara aykırı hareket edenlere 10 bin TL’den, 500 bin TL’ye kadar ceza verilmesi öngörülüyor. Yasa bu konuda idari para cezalarını verme yetkisini de mahallin mülki amirine bırakıyor.

Alkol tüketimine ilişkin yasa hükmünün uygulamada genişleyebileceği ve bir anlamda Türkiye’de “alkollü” ve “alkolsüz” alanlar ayrımına gidileceğinin mesajı ise düzenlemenin de mimarı AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl’den geldi.

Erdöl: Bara gitmeli

Erdöl, kanuna ilişkin çıkartılacak yönetmelikler ve idarelerin uygulamaya ilişkin vereceği kararlarla yasakların kapsamının daha da genişleyebileceğine işaret etti. Erdöl, şöyle konuştu: “İsteyen istediği yerde içemeyecek. İçkili lokantaya, bara gitmesi lazım içmek için. Parkta, bahçede, çocuğumla otururken, kimse alıp alkolünü kafayı çekmemeli. Aslolan kişilerin, belli alanlarda yerlerde alkol tüketmeleri. Bunun için yönetmelik düzenlenecek, mülki amirler içki içilebilecek alanları belirleyecek. Park, bahçelerde içki içilemeyecek. Belli piknik alanları, parklar izinli olarak belirlenebilir.”

‘AMATEM’e gidin, görün’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, düzenlemeye ilişkin, “CHP’nin muhalefet eden milletvekillerine şunu söylüyorum; AMATEM’e gitsinler, istirham ediyorum. Oradaki alkolle mücadele eden bir annenin, babanın yerine kendilerini koysunlar” dedi.

‘Günde 1 kadeh içen alkoliktir’

AK Partili Cevdet Erdöl, ‘1 kadeh şarap faydalı’ tezine tepki gösterdi: “Kardiyoloji profesürüyüm. İlk makale Fransa’da çıktı. Bordo menşeli şarapları sattırmak için ‘1 kadeh kırmızı şarap kalp sağlığına faydalı’ dendi. 1 kadeh içenle 3 kadeh, 10 kadeh içeni karşılaştırıyorlar. 1 kadeh içenle asprin içen, meyvesuyu içeni karşılaştırmamışlar ki. Yeni çalışmalar ise şaraptaki faydanın meyve özünden geldiğini söylüyor. Sağlıklı meyve suyu varken, niye alkollü olanı alayım ki? Ayrıca her gün 1 kadeh içen kişi alkoliktir. Kronik alkolizm kanser yapar, siroza yol açar.”

Vatan Gazetesi
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar