15 Ağustos 2022 Pts

ORKÖY(ORMAN-KÖY) desteği ile başlatılan güneş enerjili su ısıtma sistemi Akkuş da başladı,Koçcuvaz köyünde hemen hemen bütün evlere takılan sistem kullanıcılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı

Köylüler Bu Sistemi Çok Sevdiler

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE SU ISITMA SİSTEMİ PROJESİ

ORKÖY(ORMAN-KÖY) desteği ile başlatılan güneş enerjili su ısıtma sistemi akkuş da başladı,koçcuvaz köyünde hemen hemen bütün evlere takılan sistem kullanıcılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı,işte ısıtma sitemnin bize faydaları.

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİNİN FAYDALARI

 1. Orman köylerinde sadece çamaşır, bulaşık, banyo suyu ısıtmak için aile başına yıllık en az 5 ster odun tüketilmektedir. Bu günkü fiyatlarla ortalama olarak steri  75.- YTL’den  50 hanelik bir köyde su ısıtmak amacı ile  yılda  250 ster odun  tüketilmekte buda bugünkü piyasa satış  fiyatları ile  yılda    18.750.- YTL’yi bulmaktadır.

 

2. Güneş Enerjisi sistemi aynı zamanda köylerdeki sağlıklı ortamın artmasına, sağlık koşullarının iyileşmesine dolayısıyla sosyal yaşam kalitesinin yükselmesine faydalı olmaktadır.

 

3. Güneş enerjisinin alternatifi olan diğer ısıtma araçları sürekli harcamayı gerektirmektedir. Fakat güneş enerjisi doğal enerji ile ısınmayı sağladığından, ısınma gideri söz konusu olmamaktadır.

 

4. Dört kişilik bir ailenin günlük 150 lt. sıcak su kullanımı göz önüne alınırsa, bu suyu elektrikle ısıtmak için 6 KW. Enerji gerekmektedir.

 

 5. Bir ünite Güneş Enerjisi İle Su Isıtma Sistemi yaklaşık 5 ster odunun yakılmasının önlenmesini sağlamaktadır.

 

6. Türkiye gibi güneşli bir ülkede elde edilecek güneş enerjisinden faydalanma oranı metrekarede 1 KW/ Saattir. Bu bize ulaşan ücretsiz ve sürekli enerji kaynağıdır. Türkiye genelindeki yaklaşık 21.000 orman köyünde yaşayan tüm haneler dikkate alındığında oldukça büyük oranlarda milli servet kaybı ortaya çıkmaktadır.
KOÇCUVAZ KÖYÜNDE BU SİSTEMİ KULLANAN EVLERDEN GÖRÜNTÜLER

Mustafa DEMİR

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
16AboneAbone Ol

Çok Okunanlar