30 Eylül 2023 Cts

Ordu’nun Cumhurbaşkanı Sevgisi Görülmeye Değerdi. Güller İle Karşılanan Reisi Cumhur Abdullah GÜL’ün Ordu Ziyaretinden Seçme Fotoğraflar

Ordulular Cumhurbaşkanını Bağrına Bastı

Ordu'nun Cumhurbaşkanı Sevgisi Görülmeye Değerdi

Güller İle Karşılanan Reisi Cumhur Abdullah GÜL'ün

Ordu Ziyaretinden Seçme Fotoğraflar

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Ordu’ya bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, Samsun’dan Ordu’ya giderken yolu üzerinde bulunan Ünye ve Fatsa’da vatandaşlarla bir araya geldi. Her iki ilçede de vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Cumhurbaşkanı Gül, Ünye ve Fatsa’nın doğal güzellikleriyle göz kamaştırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Ordu’da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Gül, Samsun’dan karayoluyla geçtiği Ordu’nun Ünye ilçesinde güllerle karşılandı.

“ÜNYE KENDİSİNİ HER BAKIMDAN FARK ETTİRİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, “Burası çok köklü tarihi, kültürü olan, çok değerli siyasetçiler, yazarlar, önemli insanlar ve âlimler yetiştirmiş bir ilçemiz. Aslında ilçeye girişten çıkana kadar buradaki tarihi ve kültürü eski evlerden, konaklardan ve mimariden şehrin güzelliklerini hemen görüyorsunuz. Ünye kendisini her bakımdan fark ettiriyor” dedi.

“HEPİMİZ SİZLERE HİZMET İÇİN VARIZ”

Konuşmasında, “Yeter ki biz memleketimizin kıymetini bilelim, yeter ki biz yaşadığımız yerlerin kıymetini, derdini bilelim. Oralarda kardeşlik, dostluk içerisinde birbirimize saygı ve sevgiyi muhafaza ederek memleketimizin, şehirlerimizin gelişmesi, kalkınması için el birliğiyle çalışalım. Bugün doğrusu memlekette böylesi bir havayı, iklimi görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Her yer imar oluyor; yeni yollar, havaalanları, hastaneler yapılıyor. Sizler her türlü hizmete layıksınız. Devletin varlığı, kamu görevlilerinin varlığı, siyasetçilerin varlığı, tepeden aşağıya kadar hepimizin varlığı siz aziz milletimize hizmet içindir. Çok daha güzel beklentilerinizi karşılamak içindir. Onun için huzur, istikrar, birbirinize sevgi ve saygı her şeyin başında gelmektedir. Eğer aranızda tam tersine çekişmeler, sürtüşmeler olursa o zaman bunlar buralara yansır ve bu söylediğimiz hizmetler de geride kalır” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Karadeniz’in bir boydan öbür boya kısa yollarla birbirine bağlandığını gördüğünü söyledi.

Eskiden havaalanlarının ancak büyükşehirlerde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, artık her şehirde havaalanı bulunduğunu, bütün bunların da memleketin ne kadar gelişip ilerlediğinin en güzel örnekleri olduğunu anlattı.

CUMHURBAŞKANI GÜL, FATSA’DA VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

Konuşmasının ardından Fatsa’ya geçen Cumhurbaşkanı Gül, Fatsa’da da vatandaşlar tarafından yoğun sevgi ve ilgiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, daha önce milletvekili olduğu dönemde Fatsa’yı ziyaret ettiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Bugün Cumhurbaşkanı olarak ilk defa gelirken gerçekten Fatsa’yı çok daha farklı gördüm. Fatsa’yı çok daha gelişmiş, çok daha dinamik ve çok daha zenginleşmiş olarak görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Biliyorsunuz Kayseriliyim; Kayseri, Orta Anadolu’nun bir şehri. Çocukluğumda Karadeniz’de ilk duyduğum, ilkokula gitmeden önce bile duyduğum yer Fatsa olmuştu. Şöyle ki o zaman dayım doktor olarak buraya gelmişti ve burada doktorluk yapmıştı. O zaman sizin sevginizi kazanmış; o günden bugüne muhabbeti, arkadaşlıkları hep devam eder sizin buradaki büyüklerinizle. Hatırlarım, Kayseri’ye de Fatsa’dan bize fındık gönderirdiniz. Biz tabi Kayseri’de fındığı bilmeyiz o zamanlar. Şimdi artık her yerde her şey var. Bundan 30-40 sene önce muz, kivi bilinir miydi? Şimdi kivi yetiştiriliyor buralarda. Biz de o zaman fındığı hiç bilmezdik. Fındık, kuru fındık olarak bilinirdi. Çok iyi hatırlıyorum çocukluk hatıramı. Buradan, ağacında o yeşil fındıklar gelirdi.”

“FATSA’NIN GÖNLÜMÜZDE AYRI BİR YERİ VAR”

O dönemden bugüne Fatsa’nın, gönlünde ve ailesinde çok ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Daha sonra milletvekili olduğum dönemlerde de hep Fatsa’yı yakından takip etmiştim, ama bugün Cumhurbaşkanı olarak özellikle sizlerle beraber olmak ve cumhurbaşkanı olarak siz değerli vatandaşlarımı ve çocukluğumdan itibaren irtibatım olan burayı ziyaret etmekten ayrıca büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

Ordu Valiliği’ni ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Gül, basın mensuplarının, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi ve büyükşehirlerde El-Kaide ve PKK bağlantılı örgütlerin eylem yapacağına dair duyumlarla ilgili sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin terörle ilgili pozisyonu çok nettir ve Suriye’deki terörle bağdaşık grupları desteklediğine dair iddialar haksızlıktır. Türkiye, ne amaçla olursa olsun, kesinlikle terörün her türlüsüne karşıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ordu Valiliği’ni ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesine ilişkin tartışmaların devam ettiğini hatırlatarak, bu durumu nasıl değerlendirdiğini soran bir basın mensubuna cevaben Cumhurbaşkanı Gül, konuyla ilgili düşüncelerini geçen hafta Erzincan ziyaretinde dile getirdiğini hatırlattı. 

DERSHANELERİN KAPATILMASI TARTIŞMASI

Cumhurbaşkanı Gül, kanun yapma süreçleri içerisinde tartışma yaşanabileceğini kaydederek, “Önemli olan bu tartışmaların kırgınlıklara ve üzüntülere sebebiyet vermeyecek şekilde yapılmasıdır. Herkesin fikrini söylemesi gerekir. Herkesin kendi açısından doğrularını ortaya koyması gerekir. Parlamenter süreç içerisinde, kanun yapılırken de muhakkak ki kanun yapanlar bütün bunları dikkate alacaklardır. Şüphesiz ki hükümet bütün bunları dikkate alacaktır. Sonunda doğrusu neyse onu yapacaklarına inanıyorum” dedi. 

Bir basın mensubunun, Fethullah Gülen’in bu konuyla ilgili kendisinin de aralarında bulunduğu bazı isimlere mektup gönderdiğine ilişkin sorusu üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, “Bu konuyla ilgili söylediklerim bu kadar olsun. Şüphesiz ki bazı sivil toplum örgütlerinin de çeşitli temsilcileri de görüşlerini iletiyorlar. Ben de okuyorum. Ben de bu süreç içerisinde görüşlerimi kanun yapılırken, muhakkak ki yetkililerle paylaşırım” dedi. 

“TERÖR HİÇBİR ŞEKİLDE GEREKÇELENDİRİLEMEZ”

Büyükşehirlerde El-Kaide ve PKK bağlantılı örgütlerin eylem yapacağına dair duyumlar olduğu ve bu yönde kendisine istihbarat bilgisi ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, devletin ilgili birimlerinin her zaman teyakkuz halinde olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade ederek, “Teröre hiçbir şekilde müsamaha gösterilmez; terör hiçbir şekilde gerekçelendirilemez” dedi. 

“TÜRKİYE HER TÜRLÜ RADİKALİZMİN KARŞISINDADIR”

Türkiye’nin terörden kurtulması, istikrarın, kardeşliğin ve barışın hâkim olması için bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Bunun değerini bilmek gerekir. Ne kadar çok sıcak ortam içinde olursanız o kadar çok çatışma olur. Ne kadar özgüven içerisinde konuşarak problemlerimizi çözelim derseniz herkes birbirini daha çok anlamaya başlar. Ama bunu bozucu herhangi bir eylem, herhangi bir saldırı söz konusu olursa da güvenlik güçlerimiz, onların hepsinin talimatı tamdır, gereğini yaparlar ve buna asla müsamaha edilmez” diyen Cumhurbaşkanı Gül, dünyanın çeşitli yerlerinde sivil vatandaşları hedef alan terör saldırıları yaşandığını, Beyrut’ta da geçen günlerde böyle bir saldırının yapıldığını, Türkiye’nin her türlü radikalizm karşısında yer aldığını ve bu konuda çok dikkatli olduğunu kaydetti. 

“TÜRKİYE’NİN SURİYE’DEKİ TERÖRLE BAĞDAŞIK GRUPLARI DESTEKLEDİĞİ İDDİASI HAKSIZLIKTIR”

Cumhurbaşkanı Gül, “Bugün eğer birisine yapılanı hoş görürseniz yarın o size de yönelir. Onun için Türkiye’nin terörle ilgili pozisyonu tereddütsüz çok sağlamdır. İlkeli ve prensipli bir şekildedir. Bazı ülkelerde Türkiye’nin Suriye’deki terörle bağdaşık grupları desteklediğine veya onlara ortam hazırlandığına dair yazılar görüyorum. Bunlar Türkiye’ye karşı haksızlıktır. Türkiye ne amaçla olursa olsun, kesinlikle terörün her türlüsüne kesinlikle karşıdır. Yeri geldiğinde de kendi ülkemiz başta olmak üzere tedbirleri alır” dedi. İstanbul’da 10 yıl önce, El-Kaide saldırıları ile karşı karşıya kalındığını ve büyük kayıplar verildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “İsmi ne olursa olsun, her türlü terör örgütüne kesinlikle karşıyız. Hiçbir şekilde hoş görmeyiz” dedi.

 

 

Ordulu Şehit Yakınları ve Gazilerle Birlikte Yemek Yenildi

 

Gül'ün Onuruna Öğrencilere 1 Hafta Ücretsiz Yemek

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ordu Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yarılgaç, Cumhurbaşkanı’nın üniversitelerine gelişi nedeniyle yaklaşık 15 bin öğrenciye 1 hafta ücretsiz yemek vereceklerini söyledi.
Rektör Yarılgaç’ın öğrencilere verilecek olan 1 haftalık ücretsiz yemek için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bunlar çok güzel hediye. Çok memnun oldum. Gittiğim illerde üniversitelere muhakkak ziyaret ediyorum. Çok şükür bütün illerimizde üniversite var. Bazı illerimizde hatta çok sayıda üniversite var. Türkiye bütçesinin bakanlıklar olarak baktığımızda en önemli kalemi eğitime harcıyoruz. Eğitimin içersinde de yine üniversitelere gerçekten çok büyük kamu kaynakları ayrılıyor. En güzel binalar, üniversitelerin içersinde en gelişmiş laboratuvarlar ne gerekiyorsa devlet bunları karşılıyor. Bizim de şimdi üniversitelerimizden beklentilerimiz çok. Bunun karşılığını vermeleri, onlara emanet ettiğimiz gençleri en iyi şekilde vasıflı hale getirmeleri, donatmaları ve hayata atılmalarında özgüvenleri sağlam olan, ne yapacağını bilen gençler olarak mezun etmeleridir. Yoksa güzel binaların içersinde 4 – 5 sene lise sonrası bir eğitim gibi eğitim olursa o zaman millet olarak büyük bir kayıp olur. Burada öğretim üyelerine ve üniversite yöneticilerine çok büyük iş düşüyor. Üniversitedeki öğrencinin sayısından daha çok üniversitedeki öğrencilerine ne kadar vasıf verebiliyorlar, ne kadar onları gerçekten eğitebiliyorlar ve üniversiteye öğrencinin girdisi ile çıktısı arasındaki fark ne kadar oluyor ve mezun olduktan sonra da ne kadar yararlı oluyorlar, bu çok önemli. Üniversiteler şehirle bütünleşiyor. Şehirle bütünleşirken, bu şehrin seviyesine inip, taşralaşacak değil, tam tersine şehirle bütünleşecek, şehri alacak ve yukarı çıkacak” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ODÜ ziyareti öncesinde basına kapalı olarak Ordu İl Jandarma Komutanlığı ve Sanset Sagra Çikolata Fabrikası’nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bu ziyaretlerinde Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak, AK Parti Ordu Milletvekilleri İdris Naim Şahin, Fatih Han Ünal, İhsan Şener ve Mustafa Hamarat, İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, sivil toplum kuruluş temsilcileri, daire müdürleri ve kurum amirleri eşlik etti.

Cumhurbaşkanı'nın Ordu Ziyareti İle İlgili Diğer Haberleri Görelim

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/87839/cumhurbaskani-gul-unye-ve-fatsada-vatandaslarla-bulustu.html

 

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/87840/cumhurbaskani-gul-orduda.html

 

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/87848/cumhurbaskani-gul-ordu-valiliginde.html

 

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/87842/cumhurbaskani-gulden-gundeme-iliskin-degerlendirmeler.html

 

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/87849/cumhurbaskani-gul-ordu-belediyesini-ziyaret-etti.html

 

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/87865/sehirlerdeki-kalkinmanin-ve-kulturel-hayatin-lokomotifi-universitelerdir.html

 

http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/87866/ordudaki-karsilikli-sevgi-muhabbet-ve-dayanismayi-gormek-memnuniyet-verici.html

 

Haber Kaynağı: Cumurbaşkanlığı İnternet Sitesi

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar