27 Kasım 2022 Paz

ORDU’DA TERÖRE ÖFKE ÇIĞ GİBİ ….

Orduluların Terörü Olaylarına Tepkileri Çok Sert Oldu

terorpretosto 

 

ORDU'DA TERÖRE ÖFKE ÇIĞ GİBİ ….

 

Bin 500 kişilik kalabalık grup, 10 metrelik Türk Bayrağı ile Ordu Belediye Bandosu'nun çaldığı 10. Yıl Marşı eşliğinde ellerinde Türk bayraklarıyla Ordu şehir merkezinde yürüyüş düzenledi.

*Yollardan geçen araçlarda ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen üniversite rektörlerine kornalarıyla destek verdi.

*Cadde ve sokakların kırmızı beyaz bayraklarla süslendiği Ordu'da, evlerinin pencere ve balkonlarında bulunan vatandaşlar, yürüyen üniversitelilere alkışlarla destek verdi

*FATSA'DA BARZANİ VE TALABANİ POSTERLERİ YAKILDI

*ÜNYE'DE 2 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

ORDU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KEFELİOĞLU:

´ULUSAL YAS GÜNÜMÜZ İLAN ETTİK

terorpretosto4

 

ORDU Üniversitesi (OÜ)'nin 2007-2008 eğitim-öğretim yılının açılış törenine katılan Trabzon, Artvin, Amasya, Rize ve Samsun'da ki üniversitelerin rektörleri 12 askerin şehit edilmesinden dolayı bugünü ulusal yas günü olarak ilan etti. OÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu, "Eğitim-öğretim yılının açılışının yapıldığı bugün üniversitedeki tüm eğlence ve kutlamaları iptal ettik" dedi. Açılış törenine Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi' de katıldı.

 

terorpretosto3

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu'nun ev sahipliğinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, Karadeniz Teknik Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Eren ve Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Cantürk Gümüş, yaklaşık 200 kişilik akademik ve idari personel ve bin öğrenciyle birlikte ilk olarak Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından tüm rektörler adına kısa bir konuşma yapan Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu, "Malesef tüm ulusça acıların en derinini paylaşıyoruz. Son derece üzgünüz. 15 günlük bir süre içerisinde, önce 15, daha sonra da 12 vatan evladını şehit vermenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bölücü terör, biliyoruz ki hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Çünkü Yüce Türk milleti, teröristlere hak ettiği cevabı verecektir. Gün soğukkanlı ve sakin olma günüdür. Gün, ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en etkili kararları alma günüdür. Devletimiz en etkili kararları en kısa zamanda alacaktır ve teröristlere gereken cevabı verecektir" dedi.

terorpretosto1

 

REKTÖRLER YÜRÜDÜ

Daha sonra yaklaşık bin 500 kişilik kalabalık grup, 10 metrelik Türk Bayrağı ile Ordu Belediye Bandosu'nun çaldığı 10. Yıl Marşı eşliğinde ellerinde Türk bayraklarıyla Ordu şehir merkezinde yürüyüş düzenledi. Yollardan geçen araçlarda ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen üniversite rektörlerine kornalarıyla destek verdi. Cadde ve sokakların kırmızı beyaz bayraklarla süslendiği Ordu'da, evlerinin pencere ve balkonlarında bulunan vatandaşlar, yürüyen üniversitelilere alkışlarla destek verdi. Atatürk Kültür Merkezi önüne yaklaşıldığında üniversite öğrencileri de "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganları attarak şehir tutu attı. Binlerce öğrenci Ordu'nun en büyük caddesi olan Süleyman Felek Caddesi'nden geçerken alkış ve ıslıklarla terörü protesto etti.

 

Daha sonra Atatürk Kültür Merkezi'ne kalabalık grup, 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılının açılışına katıldı. Açılış törenine 6 üniversite rektörünün yanı sıra, Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, AKP Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa, MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, DSP'li Belediye Başkanı Seyit Torun, Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi, protokol üyeleri, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Prof. Dr. Kefelioğlu, diğer 5 üniversite rektörleriyle birlikte oluşturdukları konseyde çıkardıkları basın açıklamasıyla konuşmasına başladı. Kefelioğlu, "Yıllardır süregelen ve son 15 günde 25 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubumuzu şehit eden terör olayları, her bir vatandaşımızı derinden yaralamıştır. Bölücü terör örgütünün en büyük emeli olan ülkemizi bölme girişimleri kesinlikle sonuçsuz kalacaktır. Bu hain saldırılar milletimizin birlik beraberlik içersinde kenetlenmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur. Bizler şu anda kınadığımız bölücü terör örgütüne, onları destekleyen iç ve dış güçlere karşı sahip olduğumuz gücün damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu, Atamızın Gençliğe Hitabesi'nden biliyoruz. Terörü ve onu destekleyenleri, yardımlarıyla güçlendirdiklerini düşünenleri, hatta  bu duruma seyirci kalan, bu acı tablonun yaratıcısı olan iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, devleti ve milletiyle, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı kalarak, içeride ve dışarıda oluşacak tüm çirkin saldırılara karşı, sorumluluklarının bilincinde ve dimdik ayakta olacaktır" diye konuştu.

 

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu, diğer meslektaşlarıyla birlikte bugünü ulusal yas günü ilan ettiklerinin altını çizerek şöyle devam etti:

 

"Bu acıyı bizlerle birlikte tüm milletimiz yüreğinde hissetmektedir. Terör bir kez daha korkunç yüzünü ortaya çıkarttı ve 12 evladımızı şehit etti. Türk ulusuna burada düşen görev sorumlulukla, görev bilinciyle hareket ederek bu terör belasını başımızdan savacaktır. Coşkulu bir kutlama yapmak istiyorduk. Çok coşkulu programlar ve kutlamalar yaptık ancak ulusal yas halindeyiz. Bu nedenle oldukça düşük bir profilde açılış yapma kararı aldık. Müzik dinletilerimizi, kokteylimizi ve diğer programlarımızı da ulusal yas nedeniyle iptal etmiş bulunmaktayız" dedi.

 

FATSA'DA BARZANİ VE TALABANİ POSTERLERİ YAKILDI

Teröre lanet yağdıran Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde de yaklaşık 2 bin kişilik grup terör karşıtı sloganlar attı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, Barzani ve Talabani'ye ait posterleri yakarak "PKK bize verilmezse, biz almasını da biliriz" diye bağırdı. Bazı kadınlar da gözyaşlarını tutamayarak, "Beni alsalar ben bile askere gitmek istiyorum. Ama almıyorlar. Bu dökülen kanlar kimsenin yanına bırakılmamalıdır" dedi. Tekbirler getirerek Fatsa Şehitliği'ne kadar yürüyen grup, burada saygı duruşu ve İstiklal marşı okunduktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

 

terorpretosto2

ÜNYE'DE 2 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Bu arada Ordu'nun Ünye İlçesi'nde yaklaşık 2 bin kişi terör örgütüne lanetler yağdırarak yürüdü. Terör örgütünün aleyhinde sloganlar attılar. 7'den 70'e herkesin yer aldığı yürüyüş 1 saat kadar sürdükten sonra olaysız olarak dağıldı.

 

ABDULLAH KÖSE

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar