5 Aralık 2023 Sal

Ordu Valisinden Akkuş’a Teşekkür

Akkuş İlçesinin Eğitimdeki Yükselen Başarısı Ordu Valisinin Gözünden Kaçmadı

Ordu Valisinden Akkuş'a Teşekkür

 

"Başarı İçin Ele Ele Projesi"nin 2. İl Çalıştayı Yapıldı PDF Yazdır
Çarşamba, 06 Ekim 2010

Ordu Valiliğince uygulamaya konulan “Başarı İçin El Ele Projesi”nin ‘2. İl Çalıştayı’, Vali Orhan DÜZGÜN, İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz UZUN, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri ve çok sayıda eğitimcinin katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi(AKM)’nde başladı.

 

Başarı İçin El Ele” projesinin “1. İl Çalıştayı” 13-14-15 Ekim 2009 tarihlerinde, Ordu Atatürk Kültür Merkezinde branşlar bazında yapılmıştı.

 

“2. İl Çalıştayı” ise 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılında yapılacak çalışmalara yön verecek, okullarda, ilçelerde ve il genelinde hedef belirlenmesine katkı sağlayacak çalışmalar yapmak üzere 2010 YGS ve LYS ile 2010 SBS sonuçlarını değerlendirmek, başarıyı olumsuz etkileyen faktörleri tespit etmek, “Başarı İçin Ele Ele Projesi”nin uygulanmasında istenilen hedefe ulaşılması için alınması gereken uygulanabilir tedbirleri belirlemek amacıyla yapılacak somut ve uygulanabilir diğer önerileri belirlemek üzere düzenlendi.

 

Ordu’da, özellikle ilköğretim okullarının 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıflarda türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler ve ingilizce derslerinde, Orta öğretim kurumlarında ise edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe grubu, matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinde SBS, YGS ve LYS'de ilimizin başarılı olmasını sağlamak için yapılacak çalışmaları belirlenmek üzere düzenlenen “Başarı İçin El Ele Projesi” ‘2. İl Çalıştayı’ Atatürk Kültür Merkezinde 3 gün devam edecek.

 

“Başarı İçin El Ele Projesi”nin 2. İl Çalıştayının açılışında bir konuşma yapan Vali Orhan DÜZGÜN, “Bugün, ilimizde geçen yıl birincisini yaptığımız ve 3 gün devam edecek olan eğitim kurultayının ikincisinde sizlerle beraberiz. Geçtiğimiz yıl yaptığımız toplantıda, ilimizdeki eğitim-öğretim seviyesinin artırılması, öğrencilerimizin daha iyi yetişmiş olarak üniversiteye hazırlanmaları bakımından sizlerle bir toplantı yapmıştık. İlimizdeki eğitim seviyesinin biraz daha yükseltilmesi, hem üniversite sınavlarında, hem de Anadolu liselerine giriş sınavlarında ilimizin daha üst sıralara tırmanması konusunda bazı projelerin hazırlanmasını ve uygulanmasını talep etmiştik. Geçtiğimiz yıl sizlerin katkılarıyla, yoğun gayretleriyle hem üniversite sınavlarında, hem de anadolu liselerine giriş sınavlarında ilimiz, her iki sınavda da yaklaşık 20 sıra yükselerek daha iyi seviyelere geldi. Üniversite sınavlarında Ordu’nun son 6 yılda 81 il arasında ilk kez 50. sıranın üstüne çıktığını memnuniyetle gördüm. Belirli seviyelere gelmek, ilerlemek önemlidir, ama onu korumak ve daha ilerilere götürmek daha büyük bir sorumluluk ve özveri ister. Sizlerin geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da çalışmalarınızın artarak devam etmesini arzu ediyoruz” dedi.

 

Vali Orhan DÜZGÜN, okulların fiziki imkanlarının iyileştirilmesi ve yeni okul ihtiyaçlarının karşılanması yönünde önemli çalışmalar olduğunu söyleyerek, “Okullarımızın fiziki imkânlarının iyileştirilmesi, eğitim araçları eksikliklerinin tamamlanması yönünde gerek bakanlık, gerek il özel idaresi kaynakları, gerekse diğer yerel kaynaklarla sizlere destek olmaya devam ediyoruz. Bu yılda ilimizde yeni ilköğretim okulları ve anaokulları yapımı devam edecek. Endüstri meslek liseleri ve diğer liseler konusunda da çalışmalarımız olacak. Bir toplumun refahı, okullarda verilen eğitimle, kaliteli iyi bir öğrenci yetiştirmeyle mümkün olur. Onun için ben eğitimi diğer bütün kamu sektörlerin temeli olarak kabul ediyor ve diğer bütün dallardaki iyileşmelerin de sizlerin katkılarıyla sağlanabileceğine inanıyorum “dedi.

 

Gıda satışlarının yapıldığı okul kantinlerinin de denetlenmesini isteyen Vali Orhan DÜZGÜN, “Okullarımızda derslerle beraber kantinlerinden okul servislerine kadar bütün hizmetlerinde kaliteli olmasının öğrencilerimizin başarısında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu toplantıda il milli eğitim müdürümüz, şube müdürlerimiz, ilçe milli eğitim müdürlerimiz ve okul müdürlerimiz mevcut. Onun için ben bütün yönetici arkadaşlarımızın okul kantinlerini bizzat denetlemek suretiyle çocukların sağlığına, onların gelişimlerine zarar verebilecek olan bazı gıda maddelerinin bu kantinlerde bulundurulmaması konusunda gerekli tedbirleri almalarını ve buralarda gerekli temizlik ve hijyene önem vermelerini istiyorum” dedi.

 

Okul servislerinin kurallara uygun hareket etmeleri konusunda kontrol ve denetimlerinin yapılmasını isteyen Vali Orhan DÜZGÜN, “Geçtiğimiz yıl taşımalı eğitim kapsamında il milli eğitim müdürlüğümüzce ve ilçe milli eğitim müdürlüğümüzce kiralanan araçlarda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Ama bu yıl yaşanmayacağı anlamına gelmez. Onun için bizzat okul müdürlerimizin kendi okullarıyla ilgili gerek tarafımızca kiralanan, gerekse öğrenci velilerimizin kiralamış oldukları servis araçlarının gerekli koşullara uymaları, aracın özellikleri ve şoföründen rehber görevlisine kadar kurallara uygun bir şekilde hizmet vermeleri için denetim yapmalılar. Belediyelerimiz ve trafik ekiplerimizle beraber okul yöneticilerimizin de bu konularda hassas olmaları gerekiyor” dedi.

 

Konuşmasında ilçeler arasındaki eğitim başarı durumlarına da değinen Vali Orhan DÜZGÜN şunları kaydetti; “Yine ilçeler bazında geçtiğimiz yılki başarı sonuçlarına göz attığımda, bazı ilçelerimizin diğer ilçelere göre geçtiğimiz yıl daha başarılı olduğunu görüyorum. Burada kendilerini de tebrik etmek amacıyla kısaca bahsetmek istiyorum. Bu ilçeleri sayarken Ünye, Fatsa, Merkez ve Perşembe ilçelerini, sahildeki ilçelerimizi diğer ilçelerimizden ayrı tutarak, yüksek yerlerdeki ilçelerimiz arasında bir kıyaslama yapmak istiyorum. Aslında bu 4 ilçeye Gülyalı ilçesini de dahil etmemiz gerekiyor ama Gülyalı bir sahil ilçesi olmasına, Ordu iline çok yakın olmasına ve öğrenci sayısının da çok az olmasına rağmen 18 ilçemiz arasında gerek başarı seviyelerinde gerekse ortalama puanlarda maalesef istenilen seviyelerde değil. Gülyalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de okul müdürlerimiz ile beraber bu yıl çok daha fazla çalışmaları gerekiyor. Yine daha çok çalışması gereken ilçelerimizin ikisi de Mesudiye ve Çatalpınar. Çaybaşı, Gürgentepe, Aybastı ve Akkuş ilçelerimizin hem bir önceki yıla göre daha fazla gelişme kaydettiklerini hem de ortalama puan bakımından diğer eşdeğer ilçelere göre daha yükseklerde olduklarını görüyorum. Bu başarıların devam etmesini diliyorum. Burada ismini saydığım ya da saymadığım bütün ilçelerimizin çok sıkı çalışması gerekiyor. Biliniz ki, okul okul, ilçe ilçe bütün okullarımızın ilçelerimizin başarı durumlarını bizzat takip ediyorum. Ben 3 gün sürecek olan 2. Eğitim Çalıştayının 2010–2011 yılındaki ilimizin eğitimdeki başarı seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmasını diliyorum” dedi.

 

“Başarı İçin El Ele Projesi”nin 2. İl Çalıştayında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz UZUN da şunları söyledi; “Bugün burada ikincisini düzenlediğimiz Başarı İçin El Ele Çalıştayı’nı yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Sayın Valime öncelikle bizi bu konuda yalnız bırakmadıkları için kendilerine minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum. Başarıya giden yolda engeller vardır. Bu engeller elbette ki aşılmak için vardır. Göreve geldikten sonra birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan okulları bir şekilde bertaraf etmek için her yıl kademeli olarak kapatmak suretiyle taşıma merkezleri oluşturarak öğretmenin ve öğrencinin rekabet edebileceği bir ortama kavuşmasını sağlamaya çalıştık. Bundan dolayı mülki idare amirlerimizin büyük desteğini aldık hala almaya da devam ediyoruz. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulda öğretmen ne kadar mükemmel olursa olsun başarılı olma şansı yoktur. Bu tecrübelerle sabittir. Eğitim etkileşimden ibarettir. Bunu yaptıktan sonra buna katkı olarak arkadaşlarımızın da katılımını sağlamak suretiyle “Başarı İçin El Ele Projesini” hazırladık. Bu proje hazırlanırken il ve ilçe müdürlerinin, okul müdürlerinin görüşleri alındı ve hala alınmaya devam ediliyor. Bu alınan görüşleri projeye ilave ederek bundan sonuç almaya gidiyoruz. Şu andaki programın da amacı yine sizlerin düşünce ve görüşlerini almak. Değerli arkadaşlar, olduğumuz yerde durarak varmak istediğimiz yere varma şansımız yok. Dolayısıyla bir şeyler yapmamız gerekiyordu ve böyle bir projeyi uyguladık. Önümüzdeki yılda bu projenin devam etmesini kararlaştırdık. 3,5 yıl sürecek proje sonunda sonuca ulaşmış olacağız. Bunların yanında mülki idare amirlerimizin katkısı ve Sayın Valimizin destekleriyle hızlı bir şekilde okullarımızın araç gereç ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Bu yıl yine aynı şekilde ihtiyacı olan okullarımıza dağıtmak üzere gerekli baskı makineleri, projeksiyon cihazları gibi elektronik ve diğer araç gereçleri almak suretiyle bunların dağıtımını en kısa zamanda yapacağız. Bazı okullar kendi imkanlarıyla dersliklerini adeta her an eğitime hazır hale getirmiştir. Bu çok sevindirici bir hadisedir. Çalışmadan başarı elde etmek mümkün değil. Bu konuda bir düşünürün çok sevdiğim bir sözü var “Başarı çok güzel ve hoş görünür ama çoğunlukla ter kokar” dediği gibi. Onun için başarmak için çalışmak zorundayız. Elbette ki arkadaşlarımızın belli başlı bir takım sıkıntıları var. Bu sıkıntıları beraberce göğüslemeye beraberce çözmeye çalışacağız. Göle atılan taşın yaptığı küçük dalgalar yapmak suretiyle sürekli genişlediği gibi bizlerde aynı şekilde küçük küçük hareketlerle eğitimde büyük imzalar atmak için çalışmaya karar verdik. Bunu hep beraber başaracağız” dedi.

 

Başarı İçin El Ele Projesi 2. İl Çalıştayı, 4-6 Ekim 2010 tarihleri arasında 3 gün boyunca devam edecek.

 

Ordu Valiliği

 

 

Related Articles

1 Yorum

 1. Sayın VALİ’mize eğitime verdiği önemden dolayı teşekkür ederiz,yanlız sadece öğrencilerin sorunları ders çalışmakla bitmiyor,okul kazanmakla bitmiyor.

  Şimdi sizler benim başımdan geçen bire bir yaşamış olduğum sıkıntıları dile getirmek istiyorum.

  Ben 4 çocuk babasıyım çocuklarımın hepside okuyor,ikisi samsun ilinde biri elektrik elektronikte biri bilgisayar bölümünde anadolu lisesinde okuyor, biride akkuş yiboda, biride ordu sağlık meslek lisesini kazandı orada okuyor,orduda okuyan için orduya gittik yurt meselesini halletmek için.

  ORDU İL milli eğitime gittik oradan bize devlet yurdunda yer olmadığını söylediler,ve bizi bir cemaat yurduna yönlendirdiler başka başka seçenek olmadığını zannederek bizde kabul ettik ve dilekçe yazıp cevabını alarak oraya gittik ve kız çocuğumuzu bıraktık,çocuk biz bıraktıktan sonra bizleri telefonla arayarak buraya uyum sağlayamıyorum diyerek bizleri devamlı rahatsız etti devamlı olarak,bizde dayanamayıp geldik orduya gittik tekrar il milli eğitim müdürlüğüne ilgili şube müdürüne tekrar çıktık durumu anlattık,bize yapacak başka birşey olmadığını söyledi,hatta bize evimemi geleceksiniz evimde yer yok diyerek hakaret hane sözlerle bizi rencide etti,bizde işi büyütmemek için çıktık yanından.

  çocuğun arkadaşları ordu lisesi yurdunda yer olduğunu bir odanın tamamen boş olduğunu bizim çocuğa söylemişler bizde buna dayanarak Çocuğun diğer arkadaşlarını kaldığı ordu lisesine gittik,müdürün yanına çıktık, müdür bize yurtta yer olmadığını söyledi hatta on kişide fazla dedi,bizde inandık çıktık yanından.

  Çareyi VALİ’LİĞE Çıkmakta bulduk,milli eğitime bakan vali yardımcısının yanına çıktık ve durumu anlattık,çocuğun arkadaşları bizim çocuğa yurtta yer olduğunu söylemişler fakat gittik bize yer olmadığını söylediler dedik,ve o lisenin müdürünü arayarak neden vatandaşı bilgilendirmiyorsunuz dedi diğer kontenjanların durumunu sordu ve çocuğun ismini not almasını söyledi,vali yardımcısı bizi tekrar oraya yönlendirdi,biz tekrar gittik oraya müdürün bize davranışı değişti, hoşgeldiniz felan,ve bize çocuğun burada mili eğitimden yazı getirdiğimiz takdirde yurtta kalabileceğini söyledi,ve önümüzdeki günlerde yurt için imtihan yapılacağını söyledi,yani bize gerekli bilgileri verdi,bizde gittik milli eğitime gerekli yazıları aldık ve çocuğu yurda yerleştirdik.

  (HAK VERİLMEZ ALINIR) LAFININ DOĞRU OLDUĞUNU BİRER BİR YAŞAMIŞ OLDUK….

  KEŞKE BU YAZIYI VALİMİZ OKUSADA, AKKUŞ’ADA MESLEK LİSELERİ YAPILMSINA YARDIMCI OLSA, BİZLERDE SAHİLDEKİ BROKRATLARI RAHATSIZ ETMEMİŞ OLURUZ…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar