16 Haziran 2024 Paz

ORDU ÜNİVERSİTESİ AÇILDI DARISI AKKUŞ MESLEK YÜKSEK OKULUNA

{mosimage} 

Ordu Üniversitesi Açıldı…

Yeni kurulan 15 üniversite arasında bulunan Ordu Üniversitesi’nin, düzenlenen törenle eğitim ve öğretim hayatına başlamasıyla 20 yıllık bir süreç sona erdi.

Açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ordu Valisi Doktor Said Vakkas Gözlügöl’ün yanı sıra, AK Parti Ordu Milletvekilleri, CHP Ordu Milletvekili Kazım Türkmen, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Garnizon Komutanı Kd. Albay Nevzat, Ordu Üniversitesi akademik kadrosu, ilçe ve belde belediye başkanları ile üniversite öğrencileri katıldı.

Tören öncesi Enerji Bakanı Hilmi Güler Ordu’ya gelişinde Gülyalı ilçesinde karşılandı. Karşılamanın ardından Bakan Güler Ordu Valisi Gözlügöl’ü makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan Ordu Üniversitesi’nin açılış töreninde konuşan Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Ferit Bernay, “Bu büyük bir yolun başlangıcıdır. Şu an bina sıkıntımız var. Ana sorun rektörlük binasıdır. İdare kadrolar için Maliye Bakanlığı'ndan henüz onay alınmış değil. İdare kadroları Ondokuz Mayıs Üniversitesi akademik kadrolarından oluşturduk. Ama idare kadro onayı geldiği zaman Ordu Üniversitesi'nin daire başkanlıkları hemen oluşturulacak. Binalarımızın büyük bir kısmının tahsisli olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca Üniversite yönetim kurulu ve senatosunu da oluşturduk ve bu kurullar çalışmalarına başladı” diye konuştu.

Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl ise yaptığı konuşmada “Dünyada en pahalı, ama aynı zamanda en büyük güç bilgidir. Bugün küreselleşme ve teknolojinin artmakta olan ve önlenemez etkisi, bilgi ve bilginin kullanılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Dünyada amansızca süren teknolojik yarışta ülkemizi, arzuladığımız, Atamızın işaret ettiği, çağdaş medeniyet düzeyinin üzerine ulaştırabilmek için en önemli aracın insana, eğitime, araştırmaya yatırım yapmak olduğunu daima dikkate almalıyız. Ülke kalkınmasında hedeflenen düzeye ulaşabilmek ancak, bilgi üretilmesi veya mevcut bilgilerin geliştirilmesi, genç nesillere aktarılması, yayılması ve yeni ürünlere dönüştürülmesi ile mümkün olabilecektir” diye konuştu.

Törende bir konuşmada Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler yaptı. Güler konuşmasında Ordu Üniversitesi’nin Ordu’ya büyük kazanımlar sağlayacağını vurguladı. Bakan Güler; “Ordu’nun içinde uyanmamış bir dev var. Yetiştirdiği insan malzemesi oldukça zengin. Bundan yola çıkarak ben Ordu Üniversitesi’nin dünya çapında bir üniversite olmasını, bilim ve teknoloji alanındaki makalelerin arkasında 'Ordu Üniversitesi' yazmasını istiyorum” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ferit Bernay ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi Güler, Ordu Üniversitesi için bin kişilik öğrenci yurdu yapılması amacıyla 20 dönümlük arsasını bağışlayan işadamı Ergin Karlıbel’e plaket ve takdirname belgesi verirken, Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl ile Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun da katkılarından dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi Güler'e birer plaket takdim etti.

Bu arada Ordu Üniversitesi, fakülte, yüksek okul ve enstitülerle birlikte toplam 5 bin 730 öğrenci ve 6 profesör, 3 doçent, 29 yardımcı doçent, 26 araştırma görevlisi ve 34 öğretim görevlisi ile birlikte eğitim ve öğretime başladı. Haber ve resim Ünye Hizmet TV.İnternet Sitesi (www.hizmettv.com.tr) 18.10.2006

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar