30 Temmuz 2021 Cum

HAMARAT Akkuş’ta “Ordu Üniversitesi Senatosu, Aldığı Kararı YÖK’e Gönderince İlgilenecem”

Beldelere Öğrenci Pansiyonu Yapılacak Haberini Yapabilseydik.

 

Milletvekili Hamarat Hemşerileriyle Hasret Giderdi

 Mecliste uzun süren anayasa değişikliklerinin bitmesiyle birlikte seçim bölgesine gelen AK PARTİ Ordu Milletvekili Mustafa HAMARAT 15 Mayıs 2010 Cumartesi günü Akkuş’a gelerek hemşerileri ile hasret giderdi.

 
 
Cumartesi günü Akkuş Öğretmenevi’nde sabah kahvaltısını kurum amirleri ile birlikte yapan HAMARAT burada kurum amirleri ile sohbet etti. İlçenin sorunları hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Kahvaltıya Akkuş Kaymakamı  Murat SARI, AK PARTİ İlçe Başkanı, Akkuş İl Genel meclisi üyeleri, Belde Belediye başkanları, daire amirleri katıldılar.
 
 
 
MESLEK YÜKSEK OKULUMUZLA İLGİLENİYORUZ
 
Burada kurum amirleri kurumları ile ilgili bilgiler verdi, sorunlarını dile getirdiler. Kahvaltı sonrası tamiratı devam eden Akkuş Meslek Yüksek Okulu binası ziyaret eden HAMARAT çalışmaları yerinde inceledi. Akkuş Meslek yüksek Okulu’nun bölümlerinin henüz Ordu Üniversitesi Senatosu’nda görüşülmediğinin hatırlatılması üzerine HAMARAT; Akkuş Meslek Yüksek Okulu’nun bölümleri Ordu Üniversitesi Senatosu’nda görüşülüp karar YÖK’e gönderildiğinde takipçisi olacağını, YÖK’ten bu kararın bir an önce çıkması için ilgileneceğini belirtti.
 
 
 
SORUNLARLA TEK TEK İLGİLENİYORUZ
 
Daha önce SEKA lojmanı olan binalardan birinin Akkuş Meslek Yüksek Okulu’na tahsis edildiğini, diğerinin ise Defterdarlığa tahsis edildiğini belirten HAMARAT, Defterdarlığa tahsis edilen binanın da Akkuş Meslek Yüksek Okulu’na tahsisinin sağlanması için gayret göstereceğini söyledi.
 
 
KÖYLERİMİZ ASFALTLA TANIŞACAK
 
Buradan AKPARTİ Akkuş İlçe Başkanlığına geçen HAMARAT muhtarlarla sohbet etti. Onların sorunlarını dinledi. Tüm muhtarların en büyük sorunu yoldu. HAMARAT burada yaptığı konuşmada KÖYDES’ten Ordu iline gelen paradan en fazla miktarın Akkuş’a ayrıldığını,  bu paranın iki milyon TL Olduğunu, Akkuş köy yollarının tarihinde ilk defa asfalt yolla tanışacağını, Akkuş – Salman yolunda 10 Km., Akkuş-Damyeri grup yolunda 4 Km asfaltlama yapılacağını, yine stabilize yol çalışmalarının da devam edeceğini, Akkuş’ta yaz mevsiminin kısa olması nedeniyle ihalelerin erken yapılıp Temmuz- Ağustos aylarında bu çalışmaların tamamlanması için gayret göstereceklerini belirtti.
 
 
BU OKUL YAPILAMAZ DENİYORDU
 
Muhtarlarla yapılan toplantının sona ermesinden sonra Akkuş Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği kermese katılan HAMARAT; yapılan yol çalışmalarını ve Damyeri İlköğretim Okulu binasının yapımını yerinde görmek üzere Damyeri Köyü’ne geçti. Burada kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından karşılanan HAMARAT yeni yapılan Damyeri İlköğretim Okulu binasında incelemelerde bulundu.  Burada yaptığı konuşmada; Bir yıl önce bu okul yapılabilir mi diyorduk, bugün okulumuzun inşaatının hızla ilerlediğini gördük. İnşallah 2010 – 2011 Eğitim – Öğretim yılı başında da okulumuzun açılış kurdelesini kesmek üzere buraya geliriz. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Buradaki öğrencilerimizin zor şartlarda eğitim gördüğünü biliyoruz. Bu sorun bu yıl sona erecek Bu okulumuzdan çok daha başarılı öğrencilerimiz yetişecektir. Dedi.
 
 
Buradan Köy konağına geçen HAMARAT ve beraberindekiler vatandaşlarla birlikte öğle yemeği yedikten sonra Damyeri Köyü’nden ayrılıp tekrar Akkuş’a geri döndüler. Saat 16:00 sıralarında da ilçeden ayrıldılar.
 
Haber Kaynağı: Haberordu İnternet Sitesi
 
 
Akkuş İnternet Sitesi Yorumu: Sayın Vekilimiz HAMARAT'ın ilçemize ziyaretine her Akkuşlu gibi bizlerde sevindik. Bu ziyaretlerin daha da sık olmasını arzu ederiz. Sabah kahvaltısında Kurum Amirleri ile kahvaltı yapması da ayrıca çok nezakettli bir davranış olmuş.
 
Bilindiği gibi Vekilimiz Meslek Yüksekokulunun ilk defa yök'ten kararının çıkmasında çok emek harcamış. Akkuşlu bürokratların da vekilimiz ile diyalog içinde olması ile Okulun açılması kararı hızlanmış ve bu günlere gelinmişti. Ancak herkesin bildiği gibi yaklaşık bir sene boşa geçti. Nedeni de Okulun tamirinin nasıl ve kimler yapacağı konusu askıda kaldı. Keşke herkes daha özverlili olsa idi de okulumuz geçen sene açılsaydı. Neyse geçen geçti. bir senelik kayıptan sonra ilçedeki kurumlar, kişiler ve sivil toplum kuruluşları konuyu el atması ile MYO tamiri hızlanmış ve okulun bu sene açılması gündeme gelmişti. Ancak bir konuyu da açıklamadan geçmek istemiyoruz. Bir ilçenin kaderini yakından ilgilendiren bir konunun Ordu Üniversitesi Senatosunca 3 haftadır gündeme alınmaması da ayrı bir konu. Keşke ilgili kişiler bu konularda da işlemlerin hızlanmasını sağlasalardı. Tüm gelişmelerden sonra İnşallah Senato kararını yakında gönderirde sayın vekilimiz ve Ankara'daki Akkuşlu bürokratlarda vekilimiz ile irtibata geçerek YÖK'ten kararın hemen çıkması için vekilimiz Hamarat gereğini yapacağından eminiz.
 
Akkuş bu sene asfalt yol ile tanışacak, Uzay çağında bu güne kadar halen köy grup yolları asfalt yapılmadıysa bu durum gerçekten vahim. Özel İdare ve Köydes ödenekleri ile Salman yolunun10 KM, Damyeri-Tuzak yolunun 4 KM asfaltlı yol yapılacağı açıklanıyor. Peki 8 Köyün kullandığı Çukurköy-Ceyhanlı-Meyvalı, Erbaa İlçesi grup bağlantı yoluna neden 2 KM olsun asfaltlı yol yapılmıyor. Yada Kurtboğaz-Koçcuvaz grup yoluna 2 KM Asfaltlı yol yapılmıyor. Bu soruların da cevap bulması gerekiyor. Şimdi ödenek az olduğu için denebilir. Ama daha öncede yazdık. Akkuş Ordu İlinin en geniş yol ağına sahip ilçesi dolayısı ile ödenek değerlendirilmesinde bu konu gözardı edilmemeli, köydes-özel idare ödenekleri yeterli gelmiyorsa, başka kaynaklardan ödenek takviyesi yapılmalı. İş makinesı takviyesi yapılmalı, Çakıl-Asfalt malzemesi takviyesi yapılmalı. Akkuş İnternet sitesi ve Akkuşlular olarak 2010 yılında İlçenin grup köy yollarının asfaltlı yol olarak yapılmasını ve bu sorunun bitirilmesini isityoruz.
 
Damyeri okulunun yapılmasında emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Kutluyoruz. Gerçekten ihtiyaç vardı. Çok çaba harcandı ve ortaya güzel bir eser çıkıyor. Ne kadar güzel.
 
Akkuş İnternet Sitesi Olarak daha öncede yazdık. Akkuş İlçesine yapılacak devlet yatırımları neler olmalı diye
 
EĞİTİM
 
1. Salman, Seferli, Akpınar, Kızılelma ve Çayırlan İlçelerine en acil olarak birer tane Öğrenci Pansiyonu yapılmalı,
 
2. Taşımalı Eğitim Hem Sıkıntılı hemde zahmetli hamde maddi olarak çok pahalı bir konudur. Taşımalı eğitimin bitirmesi için en azından beldelere Öğrenci Panisyonları hemde çok acil yapılmalı. Bu Konuda sayın Vekilimizin Seferberlik başlatmasını bekliyoruz.
 
3. Akkuş Meslek Yüksekokuluna Öğrenci Yurdu Yapılmalı
 
4. Akkuş Meslek Yüksekokulunun açılması konusunu yazmıyoruz. Okul 2010 yılında açıldı kabul ediyoruz.
 
 
SAĞLIK
 
1. Akkuş Devlet Hastanesi Ameliyat hanesi acil hizmete açılmalı
 
2. Beldelerdeki ve bazı köylerdeki sağlık ocakları Doktor, Sağlık Personeli, gerekli araç-gereç ile takviye edilmeli
 
3. Ketender-Gedikli-Çukurköy-Çavdarköy-Külekçili-Meyvalı-Ceyhanlı ve Kuşçulu Köyünün Sevkili ve Bağderesi Mahalleleri sağlık hizmetlerinde yararlanmada çok sıkıntı çekmektedir. Bu vesile ile bu köylerin yararlanacağı bir bölgeye acilen Sağlık Ocağı açılmalıdır. Aslında bu köylerdeki Okullların hepsi de Ceyhanlı köyü hariç okulları boş olarak durmaktadır. Bu okul binalarından bir tanesini sağık ocağı olarak hizmete açılabilir. Böylece yeni bina yapma masrafı da olmamış olur. Aynı şekilde diğer köylerin durumu da incelenmeli ve sağlık ocağı yapılması gerekiyorsa konu ile ilgilenmelidir.
 
 
ULAŞIM
 
1. Ünye-Akkuş-Niksar yolunun yapılması ile igili olarak çalışmaya hemen başlanmalıdır.
 
2. Öncelikle Akkuş İlçesinin Grup Köy Yolları ile Belde Yolları asfatlı yol olarak yapılmalı ve 2010 yılında bu yollarının tamamının asfatlı yol olarak yapılması işi bitirmelidir.
 
3. Köyleri ve Mahalleleri birbirine bağlayan yolların açılması bitirilmelidir.
 
4. Yapılan Köprüler ilçemiz için yerinde ve isabetli yatırımlar olmuştur. Köprülerin yapılması ile köyler arasında ilişkiler artmış ve birlik beraberlik üst seviyeye çıkmıştır. Yapılan köprülerde oluşan sıkıntılar ile eski köprülerde oluşan sıkıntılar sık sık gözden geçirmelidir.
 
 
İÇME SUYU
 
Halen daha içme suyu sıkıntısı çeken köyler bulunmaktadır. İçmesuyu olmayan köy ve içme suyu hatlarıda sıkıntılar giderilmelidir.
 
 
TURİZM YATIRIMLARI
 
Akkuş İlçesine acele turizm yatırmları yapılmaldır. Projeler yapılmaladır. İlçemiz idarecilere bir tavsiyemiz var. Misafirlerinizi ilçedeki bir yere devamlı yemeğe götürmek yerine, Köylerdeki cennet köşelere götürün. Meyvalı köyü ırmağının kenarında siz hiç su sesi ile yemek yediniz mi? Cingili köprüsü altındaki çağlayanı seyir ederek doğayı incelediniz mi? Kemikkeriş köyü zirvesindeki dağların doruklarına çıktınızmı? Çökek köyüne gittinizmi? daha neler neler. İlçedeki kamu kurumları önderliğinde belirli yerler tespit edilerek buralara turlar düzenlenebilir. Bu turlara da ilk katılan kişi vekilimiz HAMARAT olursa çok seviniriz.
 
 
YETİŞMİŞ AKKUŞLULARIN SAYISININ NE KADAR ÇOK OLDUĞUNU SAYIN VEKİLİMİZ YAKİNEN BİLİYOR
 
Yetişmiş Akkuşluların, Devlet Kademelerine Bürokrat olarak görev almasında (atanmasında) sayın Vekilimizin desteği gerekmektedir. Gurbetteki Akkuşluların Sayın Vekillerimizden en büyük istelerinden birisi de bu konudur.
 
 
İŞSİZLİK KONUSUNU HERKES BİLİYOR. BU KONUDA NELER YAPILMALI
 
İstihdama yönelik yatırımlar konusunda Ordu Milletvekillerinin ve elinden bir şeyler gelenler yardımcı olmasını Akkuşlular her zaman beklemektedirler.
 
Bu konularda açıklamalar olursa, sitemiz hemen haber yapacaktır. Akkuşlular özenle ve sabırsızlıkla bu tür açıklamaları beklemektedirler.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,452BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Çok Okunanlar