22 Eylül 2023 Cum

Ordu Müftüsünden Açıklama; ”Merkezi Sistemden Ezan ve Vaazı Kaldırdık”

Camii Görevlisi Ezanı Kendi Okuyacak.Toplumu Dini Konuda Bilgilendirecek

Ordu Müftüsü Açıkladı

''Merkezi Sistemden Ezan ve Vaazı Kaldırdık''

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, camilerde taburede namaz kılan sayısının arttığını ve oturma grubu oluştuğunu belirterek, Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu’nun “Sandalyede namaz olmaz” dediğini hatırlattı.
Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, taburede oturarak namaz kılmanın doğru olmadığını belirtirken, camilerden tabureleri kaldırmak istediklerini fakat bu durumdan rahatsızlık duyanların olduğunu ifade etti. “Camilerde tabure Türkiye genelinde bir sıkıntıdır” diyen Müftü Mustafa Kolukısaoğlu, yaptığı açıklamada, “Camilerde tabure ve bazı camilerde özel oturaklarla namaz kılanların sayısı çoğaldı. Bunu incelediğimizde maalesef şunu gördük. ‘Filancı kılıyor ben de kılarım, o çalışıyor gelip oturarak namaz kılıyor, ben de kılarım’ diyorlar. Halbuki ‘bu namazı kıldıktan sonra oldu mu?’ diye kendisine sorması lazım. Kimse din görevlilerine de sormuyor. Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu bunu açıkladı. ‘Bu sandalye olmaz’ dedi. Sadece istisna hiçbir çare yoksa oturmada oturamıyorsa olur. Böyle kişileri camilerde görmüyoruz. Bizim tabureye oturanlar yere oturarak cemaatin içinde bu namazı kılar. Namazı yere oturarak kılmalılar. Bir yerde oturma grubu oluştu. Bu iyi bir manzara değildir. Bu doğru değildir. Bunu kaldırmaya gittik. Bazı rahatsızlıklar oldu. Böyle bir sorunumuz var” diye konuştu.

“MERKEZİ SİSTEMDEN EZAN VE VAAZI KALDIRDIK”

Ordu’da merkezi ezan ve vaaz sistemini kaldırdıklarını kaydeden Müftü Kolukısaoğlu, “Merkezi ezanı ve vaaz sistemini kaldırdık. Artık herkes ezanı camide kendisi okuyacak ve toplumu dini konuda bilgilendirme görevini din görevlileri kendileri yapacak. Bunun gerekçesi bir köşede bir hoparlör var ve bir ses geliyor. Sadece kulağa hitap ediyor. Göze hitap etmiyor. Kimse de onu ciddiye almıyor. Ben de bunu rahatlıkla gözlemliyorum. Vatandaşımız bundan istifade etmiyor. Vatandaşımıza da katılıyorum, duvarda bir ses konuşuyor, konuşanı da görmediğiniz için faydası olmadığı görülüyor” şeklinde konuştu.

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Çok doğru bir seçim yaptıkları için müftülüğü tebrik etmek lazım.Camide ezan okunuyor hoca ormanda çalışıyor çok gördüm bu şekilde.Hocanın evidir cami devlet tarafından üzerine düşen vazifeyi yerine getir ondan sonra ne yapıyorsan yap.Cemaat gelmiyor diye seninde camiyi açmaman çok saçma.

  2. Bi şeylerin kaldırıldı denmesi önemli değil önemli olan imam arkadaşların camiden beş vakitin ezanını okuyup okumadığının kontrol edilip olmadıklarında diğer devlet memurları gibi gerekli cezai işlemlerin yapılıp yapılmayacağı önemli…. ama bahane hazır cemaat yok …

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar