29 Mayıs 2023 Pts

Ordu İli Ne Zaman Projeleri ile Yarışan İl Olacak?

Akkuş İlçesinde Ordu Valiğinin Hangi Projesi Var?

 

Vali Recep Kızılcık’ın hayata geçirdiği

yüzlerce proje sayesinde

Batman’ın kaderi de psikolojik havası da değişti.

Batman, projeleriyle yarışan kent haline geldi

ORDU İLİ NE ZAMAN PROJELERİ İLE YARIŞAN

KENT OLACAK?

ÖRNEĞİN, AKKUŞ İLÇESİNDE

ORDU VALİLİĞİNİN

DAMYERİ OKULUNUN 2009 YILI

YATIRIM PROGRAMINA ALINMASI DIŞINDA

HERHANGİ BİR PROJESİ VARMIDIR? 

 

Cengiz KAHRAMAN’nın haberi

Bir dönem adı sık sık kadın intiharlarıyla gündeme gelen Batman projeler şehri oldu. Vali Recep Kızılcık’ın GAP, DPT ve AB desteğiyle hayata geçirdiği yüzlerce proje sayesinde kentin kötü kaderi de psikolojik havası da değişti. Yıllar önce Diyarbakır üzerinden karayolu ile gittiğimiz Batman’a bu kez İstanbul’dan havayolu ile gidiyoruz. Kısa bir şehir turunun ardından Vali Recep Kızılcık’la buluşmak için valilik binasındayız…

 

 

Batman Valisi Dr. Recep Kızılcık, söyleşinin başında medyadan yakınıyor. Gazetecilerin sık sık Batman’a gelmediğinden, kentin farklı algılanmasından rahatsız. Sosyal Destek Projeleri’nin yanı sıra vali, bir işadamı kadar da girişimci. Kentte yatırım çekebilmek için işadamlarıylatoplantılar düzenliyor. Yurtdışından yabancı işadamlarıyla görüşüyor.

Batman’da kadınlara yönelik çok sayıda projeye imza atan Vali Kızılcık, şehre ciddi yatırımların gelmesini de sağladı. Danimarkalı bir şirketi 12 milyon euroluk alçı fabrikası yapmaya ikna etti.

Hey Tekstil’in sahibi Aynur Bektaş’la uzun süren görüşmeler yaptı. Batman’a kadın ve genç kızların da çalıştığı bin 200 kişilik tekstil fabrikası kurulmasını sağladı. 70 dönümlük organize sanayi bölgesini yatırımcılara açtı.

AB uzmanlık alanınız.

Yüzlerce proje var. Batman’da şimdi hava nasıl?

Önceliğimiz ekonomik yatırımlar oldu. Sosyal alandaki projeleri de

eş zamanlı olarak paralel yürüttük. Geldiğimde yatırımlar alanında 70 dönümlük birinci ve ikinci etap organize sanayimiz vardı. Burada bir fabrika açıktı. Bugün organize sanayi bölgemizin 70 dönümünün tamamı tahsis edilmiş durumda.

Aynur Hanım’ın fabrikası da bu bölgede. Danimarkalılar bana geldiler, kendilerine ‘Siz yatırımcısınız benim görevim size kırmızı halı sermektir’ dedim. 12 milyon euroluk bir alçı fabrikası yaptılar, şu anda 100’ün üzerinde vatandaşımız orada çalışıyor. Türkiye’nin en modern alçı fabrikası oldu. Kriz ortamında bile satışları artıyor. Azerbaycan, Irak, Ukrayna’ya ihracat yapıyorlar. 50 milyon euroyu bulan yatırımlar dışında Batman’da psikolojik havayı değiştirdik biz. Psikolojik havanın kırılması, insanların bölgeye gelmesini sağladı.

GENÇLİK MERKEZİ

YEŞİL kartlı gençlerin okul, sağlık ocağı gibi ihtiyaç olan yerlerde, belirli miktarda bir maaş vererek çalışmasını sağlayacağız. Kızlarımızın üretim yapmaları için yeni bir ÇATOM açıyoruz. UNDP’den Gönül Sulargil’in başında olduğu birimle birlikte yapıyoruz.

Tekelin metruk bir binasını 1 milyon YTL’ye yenileyerek gençlik merkezi yaptık. Genç kızların müzikten tutun mesleki anlamda eğitim alabilecekleri bölümler yaptık. Hatta sauna bile yaptım ki gençler oraya buraya takılmasınlar.

KADINA DESTEK HATTI

Kırsaldan kente göç eden kadınlarımız için psikolojik destek projesi başlattık. Alo 182 hattını oluşturduk. Şu anda psikolojik destek alan 200 kızımız var. Eşimin yürüttüğü, ‘Eğitimde Ben de Varım Kampanyası’ çerçevesinde okula gidememiş olanları okula yazdırıp burs veriyoruz. 286 çocuğumuza bu kapsamda burs verdik.’

AİRPORT CAFƒ

HavaalanInda kızlarımızın işlettiği ve kira almadığımız Airport Cafe’yi açtık. Başarılı 24 kadına kendi işini kurması, girişimci olabilmesi için 10 milyar para yardımı yapacağız. Aynur Hanım işte 40 bin YTL ile başlamış işe, şu anda ihracat yapan ilk 100 firma arasında. Hayal etmenin sonu yok!

İŞTE BATMAN’DA HAYAT BULAN PROJELERİN BAZILARI

– Kız Öğrencilere Yönelik Gezi Projesi (Antalya, İstanbul, Adana, Mersin, Erzurum)

– Kadın Danışma- Dayanışma Merkezi Projesi

– Yaşama Dair Okuma Salonları Projesi

– 20 Kadın 20 İşyeri Projesi

– Kadının Sosyo Ekonomik Yaşama Katılım Projesi

– Suya Sabuna Dokun Projesi

– Resmi Nikah Projesi

– Daha Güzel Yarınlar Projesi

– Olimpiyatlara Sporcu Yetiştirme Projesi

– Geldik Size Katıl Bize Projesi

– Aile Planlaması ve Çocuk Sağlığı Projesi

– Liseye Devam Edemeyen Kızların Tespiti ve Ekonomik Olarak

Desteklenmesi Projesi

– Tiyatro Gösterileri Projesi

– Oyuncak Evi ve Oyuncak Kütüphanesi Projesi

İntiharda 56. sırada

KADIN intiharlarında Türkiye’de ikinci sıralarda yer alan Batman hayata geçirilen projelerle 56. sıraya geriledi. DPT, GAP ve AB’nin desteklediği projelerinden yüzlerce genç kız ve kadın yararlanıyor. Bu projelerin uygulanmasıyla birlikte terör olayları da hız kesti. Adli vakalar azaldı. Okul öncesi eğitim oranı yüzde 15’ten yüzde 38’lere kadar çıktı. Kentte okuma çağındaki çocukların hepsi okula gitti.

EŞİYLE YARIŞIYOR

 

Vali Recep Kızılcık’ın eşi Sema Kızılcık da projeleriyle eşiyle yarışıyor. Sema Kızılcık, ‘Eğitimde Ben de Varım’ projesini, derneğe dönüştürdü. Batman’da çalmadık kapı bırakmadı. Halkın dertlerini dinledi. Onlara yardım elini uzattı. Haber: Haber: Akşam Gazetesi

ORDU İLİ NE ZAMAN PROJELERİ İLE YARIŞAN

KENT OLACAK?

ÖRNEĞİN, AKKUŞ İLÇESİNDE

ORDU VALİLİĞİNİN

DAMYERİ OKULUNUN 2009 YILI

YATIRIM PROGRAMINA ALINMASI DIŞINDA

HERHANGİ BİR PROJESİ VARMIDIR?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar