17 Haziran 2024 Pts

Ordu İl Genel Meclis Başkanlığı seçimleri, Ak Partiden bir istifa, bir başkan seçimi ile sonuçlandı

İl Genel Meclis Başkanlığı için partilerin grup kararı almasına çok şaşırdık

 

 

Ordu İl Genel Meclis Başkanlığı’na Engin Tekintaş seçildi.


29 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilk kez toplanan Ordu İl Genel Meclisi, ilk birleşimini yaptı. İlk birleşim olması sebebiyle İl Genel Meclisi’nin başkan, başkan vekilleri ve asil katip üyelikleri seçimleri yapıldı.

Buna göre, AK Parti grubu beklenenin aksine Engin Tekintaş’ı aday gösterdi. 53 üyenin oy kullandığı seçim sonunda Engin Tekintaş, 51 oyla Ordu İl Genel Meclis Başkanı seçildi. Başkan adayı olması beklenen Fikret Türkyılmaz oylamaya katılmadı.

Seçimlerde ayrıca Meclis Başkan Vekilliğine Salih Aydın, İkinci Başkan Vekilliğine Salih Çelebi seçildiler. Asil Katip üyeliklerine Vakıf Güley ile Aydın Şaşmaz’ın seçildiği seçimlerde yedek katip üyeliklerine Coşkun Bülbül ile Cengiz Koçyiğit seçildiler.

 

 FİKRET TÜRKYILMAZ İSTİFA ETTİ

 

29 Mart yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) İl Genel Meclis Adayı olan FİKRET TÜRKYILMAZ, İl Genel Meclisi’nin ilk toplantısından bir saat önce bu görevinden istifa etti.


1994-2004 yılları arasında ANAP’dan Ordu Belediye Başkanlığı yapan Fikret Türkyılmaz, bu dönem AK Parti’den Belediye Başkan adayı olmasına rağmen aday yapılmadı. Parti kurmayları tarafından kendisine İl Genel Meclis üyeliği ve başkanlığı sözü verilen Türkyılmaz, bu görevi kabul ederek aday oldu. AK Parti’den İl Genel Meclisi’ne 1. sıradan aday gösterilen Türkyılmaz, seçimlerde Engin Tekintaş, Aydın Şaşmaz ve Sebayittin Gürbüz ile birlikte seçilerek meclise girdiler.


Ancak Ordu İl Genel Meclisi’nin ilk birleşimini yapacağı ilk gün AK Parti teşkilatında öğle saatlerine kadar yoğun bir görüşme trafiği yaşandı. Yapılan görüşmelerin ardından Engin Tekintaş’ın aday gösterilmesine karar verildi. Bu karar üzerine Fikret Türkyılmaz, İl Genel Meclis üyeliğinden istifa etti.

“SÖZLERİNDE DURMADILAR”
İstifa kararının ardından Ordu Gazeteciler Derneği’nde bir basın açıklaması yapan Fikret Türkyılmaz, gördüğü lüzum üzerine istifa ettiğini belirtti. 29 Mart seçimlerinde kendisine destek veren tüm seçmenlerden bu kararı için özür dileyen Türkyılmaz, “30 yıllık siyaset hayatımda hep savunduğum fikirlerin arkasında durdum. Ancak İl Genel Meclis Başkanlığı konusunda bana verilen vaat ve sözlerin tutulmaması üzüntü vericidir. Benim İl Genel Meclis üyeliği gibi bir düşüncem yoktu. Teklif ettiklerinde itimat ettim, güvendim, etrafımdaki insanların ‘Attan inip eşeğe bindin’ sözlerine rağmen kabul ettim. Kamuoyunun beklentilerine cevap veremediğim için oldukça üzgünüm. Göreve seçilen arkadaşlara başarılar diliyorum. İnşallah güzel hizmetler yapacaklardır” dedi.


Türkyılmaz, kendisine verilen sözlerin yerine getirilmemesi sebebiyle İl Genel Meclis üyeliğinden istifa ettiğini, AK Parti üyeliğinin ise devam ettiğini vurguladı. Haber: Haber Ordu İnternet Sitesi

 

Akkuş İnternet Sitesi Yönetimi: İl Genel Meclis Başkanı seçimi için, partilerin grup kararı alması konusunu yadırgadık. İl Genel Meclis Üyelerinin hür iradesine hipotek koyulmuş olmuyor mu? alınan grup kararı. Keşke partiler bu tür davranış içinde bulunmasalarda ve hatta yazılanlar doğru ise keşke önceden kimseye başkanlık için söz verilmesede, aday olan olsa ve adaylara da üyeler oylarını hür iradesini kullanarak verseler. Aslında çok şey istemiyoruz. Hani herkes diyor ya demokrasi, ha işte bizde ondan istiyoruz. O günler sizce çok mu uzak ülkemize?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar