21 Temmuz 2024 Paz

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Belli Oldu. AKP, CHP ve MHP’nin Adaylarının Ortak Yönü Aynı Yöreden Olmaları

Tüm Adaylara Başarılar Dileriz

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Belli Oldu

AKP, CHP ve MHP'nin Adaylarının Ortak Yönü Aynı Yöreden Olmaları

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için üç partinin adayı da birbirine komşu köylerden.

AK parti’den Enver Yılmaz ile CHP’den Seyit Torun Ulubey’den, MHP’den Cemal Enginyurt Ulubey’e sınır Dedeli Köyü’nden.

Üç adayında ortak yönü aynı bölgeden olması.

Enver Yılmaz Ulubey’e bağlı Aydınlar Köyü’nden. En büyük rakibi CHP’li Seyit Torun’da Ulubey Çonkaralı.Yarışın diğer ismi Cemal Enginyurt’un Altınordu’ya bağlı Deldi Köyü, AK Partili Enver Yılmaz’ın Aydınlar Köyü ile sınır konumda.Arada sadece karayolu yer alıyor. Üç adayın aynı bölgeden çıkması “Suyundan mı, toprağından mı” yorumlarının yapılmasına neden oldu. Bu tablonun seçim çalışmalarına da ayrı bir renk getirmesi bekleniliyor.

Üç aday içerisinde en yaşlısı Cemal Enginyurt, en genci ise Enver Yılmaz.

 

AK PARTİ ADAYI ENVER YILMAZ KİMDİR

20 Mart 1970'te Ordu Ulubey'de doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Hamide'dir. Hâkim ve Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Hâkim olarak görev yaptı. Serbest avukat olarak çalıştı. 22 ve 23. Dönem Ordu Milletvekili seçildi. 24. Dönem İstanbul Milletvekili oldu. 22. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. 24. Dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu üyesi oldu ve önce KEİPA'nın Başkan Yardımcılığı sonrada Başkanı oldu. Almanca bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

CHP ADAYI SEYİT TORUN KİMDİR

1968 yılında Ordunun Ulubey İlçesinde doğdu. İlk ve Orta tahsilini Ulubey’de, lise tahsilini Ordu’da tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünü bitirerek1990 yılında İktisatçı olarak mezun oldu. 1994 Yerel Seçimleri’nde Ulubey İlçesinde Cumhuriyet Halk Partisine katılarak, CHP den Ulubey Belediye Başkanı seçildi. Bir dönem Ulubey Belediye Başkanlığı yaptı. Belediye Başkanlığı dönemimde Belediyecilik konusunda Almanya ve Hollanda’da araştırma ve incelemelerde bulundu. 1999 Yerel Seçimlerinde CHP’den Ordu İli Belediye Başkanlığına aday oldu. 1999 yılı sonunda Bilim Tarım Ltd. Şti. ni kurarak ticarete başladı. 1999 yılı Yerel Seçimlerinden sonra serbest ticaretin yanında siyasetle de yakından ilgilenen Seyit TORUN, CHP İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2004 ve 2009 yıllarında Demokratik Sol Parti’den Ordu Belediye Başkanı sçeildi.Daha sonra CHP’ye katıldı. Seyit TORUN İyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

MHP ADAYI CEMAL ENGİNYURT KİMDİR

9 nisan 1965 yılında Ordu Merkez Dedeli Köyünde dünyaya geldi., İlkokulu Merkez Hürriyet İlkokulunda, Ortaokulu Hamdullah Suphi Tanrı över Ortaokulunda, Liseyi Ordu Ticaret Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite tahsilini, Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. iktisat bölümünde yapmıştır.1980 yılında lise 1 öğrencisi iken 12 Eylülün gazabına uğrayarak ordu ülkücü kuruluşlar davasından 3 yıl hapiste kalmıştır.1986 yılında ordu bizim ocak temciliğini kurarak,12 Eylül sonrası ilk Ülkü ocakları faaliyetini başlatmıştır. 1991 yılında MHP il sekreteri olarak başladığım parti yöneticiliğini,1993 yılında MHP merkez yürütme kurulu üyeliğe devam ederken,1994 yılında MHP Ordu il başkanı seçilmiştir. Aynı yıl MHP ordu merkez belediye başkan adayı,1995 seçimlerinde MHP 1.sıra milletvekili adayı olmuştur. 1997 yılında MHP Ordu il başkanlığına tekrar seçilmiş,1999 yılında MHP 1.sıra milletvekili adayı olarak girdiği seçimden ordu milletvekili olarak, MHP’nin Ordu ilinde seçilen ilk milletvekili olmuştur. 

 

Haber Kaynağı: Ordu Gazete

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar